Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλείσιμο ηλεκτρονικού συστήματος ΤΕΕ για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

kan62

 

Ωραια αυτα που λες..

Ναι να δωσουμε στο κλαδο την αξια που πρεπει κτλ κτλ κτλ..

 

Αφου το ΤΕΕ ειναι πουλημενο....

Τι αξια να δωσουμε???

Λες να νοιαστηκε τωρα ΤΕΕ για τα συμφερον του κλαδου???

Βλεπω οτι εισαι και παλιος, αλλα πολυ ρομαντικος....!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry

 

Αν προσέξεις δεν είπα ποτέ ότι νοιάστηκε το ΤΕΕ ...

Είπα τι πρέπει να κάνουμε εμείς !

 

Το ΤΕΕ είναι όργανο που εμείς εκλέγουμε (ας το αλλάξουμε ...).

 

Ως παλιός, ξέρω πολύ καλά τι παίζεται μέσα στο ΤΕΕ και έχω δει αρκετά αυτά τα χρόνια για να διαμορφώσω άποψη.

 

Οι εκλεγμένοι αντιπρόσωποί μας στο ΤΕΕ θα ζήσουν καλά τα επόμενα χρόνια τους (ας είναι καλά τα καρτέλ που ταϊζουν...).

 

Οι νεότεροι όμως δεν θα αναβάλλουν την πείνα που έρχεται στον κλάδο με μερικές δηλώσεις αυθαιρέτων ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν συμφωνώ με εκβιασμούς του κράτους από μέρος του ΤΕΕ

 

Είμαι αντίθετος με τέτοιες κινήσεις ( κλείσιμο συστήματος δηλώσεων κλπ)

τη στιγμή μάλιστα

που το κράτος όχι μόνο πλήρωσε για το πρόγραμμα,

όχι μόνο είχε την δέσμευση από ΤΕΕ ότι θα αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του

όχι μόνο ήταν γνωστά τα περί αμοιβών κλπ

αλλά κυρίως γιατί το ΤΕΕ ξέρει ότι το κράτος βουλιάζει

 

Ή δεχόμαστε την έννομη τάξη, ή οδηγούμαστε στους νόμους της ζούγκλας

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άλλος φορέας δεν έκανε ποτέ μεγαλύτερη ζημιά στα ίδια του τα μέλη, όσο τον τελευταίο καιρό το ΤΕΕ προς τους μηχανικούς...

Δεν έχω λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Οι ημιϋπαίθριοι,

τα αυθαίρετα,

ο Ν. 4030,

οι νέοι όροι για κάτω από 2000,

οι ασφαλιστικές μας εισφορές,

οι νόμοι των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων,

το ΤΕΕ και ο μηχανισμός του (προσθέτω και την πληρωμένη πλατφόρμα),

....

είναι έννομη τάξη ?

 

μάλλον βγαίνω στην παρανομία...

Link to comment
Share on other sites

Kαι που ηταν το ΤΕΕ πριν την ψηφιση των νομων, στην δημοσια διαβουλευση, στην ψηφιση????

Μονο τα 6750λ ξερει να ανακοινωνει...

 

Συναδελφε αν ειναι να κανουμε κατι σαν κλαδος ας προσπαθησουμε για το καλυτερο...

Αλλα μονοι μας..

 

Εγω θα γραψω καθε ανακοινωση της Διοικουσας...

 

Οποιος θελει να απεργησει ας στειλει τις δουλεις σε μενα..

Εγω δεν απεργω...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απορρώ πως κάποιοι την μία κλέγονται πχ για τις εισφορές και την άλλη τους λούζει κρύος ιδρώτας μην χάσουν κανά πελάτη. Ετσι είναι για την πάρτι μας μόνο...και οι άλλοι ότι ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω. Την μία φωνάζουμε που το ΤΕΕ δεν κάνει τίποτα και σφυρίζει αδιάφορο, τώρα δεν μας συμφέρει γιατί έχουμε δηλωσούλες και θα χάσουμε τα γκαφρά. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν παίζει....Είναι καιρός για θυσίες είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι δεν πάει άλλο!! Θα μου πει τώρα κάποιος άσε μας και εσύ τι ξέρεις μηχανολόγε και ανακατέυεσαι? Υποτίθεται μηχανικοί είμαστε όλοι και το ΤΕΕ είναι των μηχανικών

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε μενα να μου δειξεις τα ποστ που κλαιγομαι για τις εισφορες..

Επισης χ@στηκα για τον 4014...

Τωρα εχω αλλες δουλειες και δεν θα τις χασω για κανενα κομματοσκυλο του ΤΕΕ....

 

Εσυ τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις το βαθος της """"""αντιδρασης"""""""" αυτης?????

Ποιοι ειναι στη διοικουσα, τι κομματος ειναι????

Ειδαν οτι θα φανε κλωτσιες και ειπαν να πεταξουν το πυροτεχνημα τους...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

terry, ΚΑΝΑ,

 

δουλεύω ήδη 25 χρόνια και σύμφωνα με το ΤΣΜΕΔΕ θα το κάνω για άλλα τόσα (θεωρητικά).

 

Δεν θέλω όμως να δουλεύω με το συρφετό νόμων και διατάξεων της έννομης τάξης που προανέφερα.

 

Δεν θέλω να γίνω ταμίας στον γκισέ του Μπένυ όπως η ΔΕΗ (ακόμη και αυτή παίρνει μεγαλύτερη προμήθεια γι' αυτό από τις αμοιβές μας) !

 

Ας δουλέψουμε (παλέψουμε) για να τα διορθώσουμε ΟΛΑ. Κτηματολόγιο, ΓΟΚ, Δημόσιο, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, μελέτες, έργα, ΟΛΑ ...

 

Το κράτος έχει ήδη διαλυθεί, θέλει στήσιμο από την αρχή και είναι προτιμότερο να δουλέψουμε γι' αυτό παρά να βοηθήσουμε να πάρουν κάτι παραπάνω μαζί τους τα λαμόγια που ετοιμάζονται για έξοδο.

 

Τα αυθαίρετα πρέπει να καταγραφούν (όλα και με ακρίβεια) στα πλαίσια οργανωμένου πολεοδομικού σχεδιασμού και κτηματολογίου. Το πρόστιμό τους μπορεί να εισπραχθεί στο λογαριασμό των Εταιρειών Ύδρευσης με βάση ΥΔ του ιδιοκτήτη για τα τετραγωνικά τους και ΜΟΝΟ.

Link to comment
Share on other sites

Την μία φωνάζουμε που το ΤΕΕ δεν κάνει τίποτα και σφυρίζει αδιάφορο, τώρα δεν μας συμφέρει γιατί έχουμε δηλωσούλες και θα χάσουμε τα γκαφρά. Και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο δεν παίζει....Είναι καιρός για θυσίες είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι δεν πάει άλλο!!

 

Αν δεν κάνουμε τώρα αυτές τις δηλώσεις, πώς ακριβώς θα βρούμε τα 5.000 ευρώ που θέλει το ΤΣΜΕΔΕ από μας του χρόνου?

 

Πιστεύει κανείς σας μήπως ότι το κλείδωμα του συστήματος δηλώσεων αυθαιρέτων θα πείσει όντως την Κυβέρνηση να αποσύρει τους υπόλοιπους νόμους για τους μηχανικούς?

 

ΧΑΧΑ!!!

 

Συνάδελφοι έχετε καταλάβει ότι είμαστε κορόιδα? Μας άρπαξαν τα λεφτά του ταμείου μας, μας έχρισαν χορηγούς του κουρέματος, πανηγύρισαν γι αυτό το κατόρθωμα λες και ήταν ''εθνική σωτηρία'', και στη συνέχεια θέλουν να τα ΞΑΝΑπάρουν πάλι από την αρχή, αυξάνοντας τις εισφορές!!!! Εδώ έχουμε να κάνουμε με desperados, με Άγρια Δύση και νόμο της ζούγκλας, κ εσείς πιστεύετε ότι ο ''αγώνας'' θα δικαιωθεί!!!! Εγώ πιστεύω από την άλλη ότι είμαι ο ραγιάς που πρέπει να σκύψει το κεφάλι κ να φάει τις βουρδουλιές του, αφού επέλεξα να ζω σε Προτεκτοράτο. Κ έτσι είναι τα Προτεκτοράτα, τρως σφαλιάρες κ άμα σ αρέσει.

 

Οπότε δυστυχώς θα πρέπει να καταθέσω τις δηλωσούλες μου να πάρω τα γκαφρά μου να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου, γιατί είμαι ραγιάς, όσο κ αν δεν μου αρέσει.Είμαι τίμιος ραγιάς. Κ ποτέ μου δεν έκραξα το ΤΕΕ για τη στάση του απέναντι σε οποιαδήποτε απόφαση κάποιου desperado. Όσοι κράζουν το ΤΕΕ, είναι απλά γραφικοί. Πρώτα κοιτάμε τη μούρη μας κ μετά λέμε τον άλλο άσχημο.Έτσι δεν είναι?

 

Έρχεται μετά ο τσόγλανος ο μηχανικός του Δημοσίου, που ο μισθός του στάζει κάθε μήνα, κρίση ξεκρίση αυτός έχει να φάει, αλλά εμένα στ @@ του, μόνο να μου γαμάει τη μέρα ξέρει στις Πολεοδομίες. Ρε δεν πάνε να γ@μηθούν όλοι τους? Θα βουλιάξουμε σοσιαλιστικά, όπως γούσταραν να ζούμε. Δεν πειράζει, θα τα πούμε στην άλλη ζωή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.