Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Κύκλος Κινητοποιήσεων των Μηχανικών


xaris-x

Recommended Posts

......"Συνάδελφοι, ας μου εξηγήσει κάποιος πως ακριβώς πιέζει το ΤΕΕ το κράτος

εμποδίζοντας εμένα..."

 

...με ένα γραμμικό φορτίο q = (server not found) KN/m. Αλλά που να καταλάβετε εσείς οι Αρχιτέκτονες!! Και μετά διαμαρτύρεστε για την κατάντια της αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό. Στο εξωτερικό πληρώνετε η αρχιτεκτονική. Τώρα που θα καταργηθούν και οι ελάχιστες αμοιβές να δω πως θα δικαιολογείτε τις αμοιβές σας? Ντομάτες θα σας ρίχνουν!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωστές και συνηθισμένες ατάκες (πολλές φορές των βολεμένων) ..."εμένα ποιός θα μου δώσει τις αμοιβές μου από τα αυθαίρετα" να πάει το ΤΕΕ να κάνει αγώνες κτλ.

 

Λες και δεν είναι και αυτοί φορείς του ΤΕΕ και δεν συνδιαμόρφωσαν τόσα χρόνια -εστω και με την σιωπή τους- αυτή την κατάσταση

 

Τώρα αν θα καταργήσουν και τις νόμιμες αμοιβές, και το καταπιούμε και αυτό βλέπω τους πιο πολλούς να ετοιμάζουν βαλίτσες για Καναδά, Νέα Ζηλανδία κτλ

 

ΥΠΟΨΙΝ: υπάρχουν "συνάδελφοι" που ζητάν 500 ευφρώ για τα αυθαίρετα ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο tpanag και οι υπόλοιποι που αντέδρασαν στην παρατήρηση του Terry. Οι αμοιβές του δεν θα χαθούν, θα πάνε λίγο πιο πίσω.

Αλλά και δίκιο να είχε ο Terry, το σημαντικό είναι να μην είμαστε τόσο κοντόφθαλμοι ώστε να κοιτάμε τις αμοιβές 3 ημερών αντί τις εισφορές και το μέλλον του επαγγέλματος που θα μας είναι πρόβλημα για μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

"Αλλά που να καταλάβετε εσείς οι Αρχιτέκτονες!! Και μετά διαμαρτύρεστε για την κατάντια της αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό"

 

@THEODORE

Εσύ από την όλη συζήτηση βρήκες την ευκαιρία σου να κάνεις την γενική σου επίθεση σε μια ειδικότητα? Τις αιτίες της κατάντιας της αρχιτεκτονικής (ή καλύτερα της μη αρχιτεκτονικής) δεν θα τις αναζητήσεις στο "τι καταλαβαίνουν οι Αρχιτέκτονες και τι δεν καταλαβαίνουν" ούτε στην μεμονωμένη άποψη (με την οποία ούτε εγώ συμφωνώ) που δεν βλέπει τη σημασία μιας τέτοιας κινητοποίησης (ή δεν συμφωνεί κλπ.).

Επίσης σύμφωνα με τη λογική σου δεν είδα να λες "που να καταλάβετε εσείς οι πολιτικοί μηχανικοί" για τα σχόλια που έκανε ο συνάδελφος Τέρρυ.

 

 

"Λες και δεν είναι και αυτοί φορείς του ΤΕΕ και δεν συνδιαμόρφωσαν τόσα χρόνια -εστω και με την σιωπή τους- αυτή την κατάσταση"

 

@Hooke

Για το ότι δεν δικαιώθηκαν οι όποιοι αγώνες, δεν πιστεύω ότι θα πρέπει να αναζητήσουμε την αιτία στη σιωπή (πόσο μάλλον στην συνδιαμόρφωση ευθύνης).

Η λογική που εκφράζεις είναι του "μαζί τα φάγαμε" η οποία ξέρεις πως δεν ισχύει.

 

 

Κατά τα άλλα νομίζω η ανησυχία αρκετών απο εμάς δεν είναι τόσο ότι το ΤΕΕ το θυμήθηκε αργά (που και αυτό έγινε) αλλά ότι δεν μας πείθει για τις "ειλικρινείς προθέσεις" του. Δλδ. το ότι έρχεται τώρα να μας το παίξει "μπροστάρης του αγώνα" και "προστάτης των μηχανικών" όταν ξέρουμε ότι δεν είμαστε όλοι οι μηχανικοί στην ίδια θέση μέσα στην αγορά εργασίας. Κάτι για το οποίο σφυρίζει αδιάφορα. Για την "προστασία των μηχανικών" Θα θυμίσω μόνο αυτό http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/4%C18%D446%D8842-%CA2%D1-signed-1.pdf

Και κάτι ακόμα. Για τις "ελεύθερες αμοβές" το ΤΕΕ τι λέει? Μήπως το νοιάζει μόνο να μην καταργηθούν οι "νόμιμες εισφορές"?

Δλδ. ας έχουμε και κάτι ακόμα στο μυαλό μας. Εκτός απο την ¨κατάργηση των νόμιμων αμοιβών" καταργείται ούτως ή άλλως και η ίδια η δυνατότητα για πολλούς πελάτες να πληρώνουν αυτές τις αμοιβές. Και πρώτα από όλα αυτή η "κατάργηση" είναι που πρέπει να αποτραπεί. Διαφορετικά οι βαλίτσες για εξωτερικό θα ισχύουν είτε με νόμιμες είτε χωρίς. Απλά στη δεύτερη περίπτωση θα φανούν πιο γρήγορα οι "μαύρες τρύπες" των αποθεματικών για τα οποία κόπτεται αγωνιστικότητα το ΤΕΕ χωρίς όμως να μας λέει τις βαθύτερες αιτίες για τις οποίες κινδυνεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαστε πολύ περίεργος κλάδος , αντί να λέμε επιτέλους το ΤΕΕ έκανε για πρώτη φορά μια σωστή κίνηση ασχολούνται αν θα χάσουν καμιά αμοιβή όταν μετά από λίγα χρόνια σύμφωνα με το νόμο που ψηφίστηκε οι εισφορές πάνε στα 650 το μήνα, δηλαδή θα είναι ανέφικτο να το πληρώσεις αφού κάπου εκεί θα είναι οι μισθοί . Άμεσα έπρεπε να τα κλείσουν όλα από χθές έπρεπε .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι κινησεις ειναι σωστες και αναγκαιες αλλα υπαρχει και ενα αλλα...ξεκινησε μια κατασταση με τα αυθαιρετα η οποια συμφωνω και επαυξανω οτι ειναι προχειροδουλεια με πολλες ελλειψεις ασαφειες και αδικες ευθυνες απεναντι μας αλλα ηταν και ο μονος τροπος να εισπραξουμε καποια χρηματα για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε ολο αυτο το διαστημα που εχουμε χασει καθε επαφη με οικοδομικες αδειες και ολα τα συναφη που ασχολειται ο κλαδος μας..

πως θα επιβιωσουμε εαν κοπει και αυτο? πως θα πληρωσουνμε χρεη ,εισφορες, χαρατσια , τελη κυκλοφοριας, εξοδα διαβιωσης κλπ?

αλλα και παλι χαλαλι εαν ολες αυτες οι κινητοποιησεις βγαλουν καπου ...τοτε δεν με νοιαζει να πεινασω για οσο χρειαστει και εγω και το παιδι μου ...αλλα τουλαχιστο οσο ζω και εργαζομαι σ'αυτη τη χωρα ποτε δεν εχει συμβει κατι τετοιο...παντα χανεται χρονος,θυσιες , αγωνες και στο τελος ερχεται παντα ο συμβιβασμος , διακαιωση στο 5% και ουτε των απαιτησεων και ξανα μανα τα ιδια....

δεν ξερω τι να πω ...θα δειξει!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο tpanag και οι υπόλοιποι που αντέδρασαν στην παρατήρηση του Terry. Οι αμοιβές του δεν θα χαθούν, θα πάνε λίγο πιο πίσω.

Αλλά και δίκιο να είχε ο Terry, το σημαντικό είναι να μην είμαστε τόσο κοντόφθαλμοι ώστε να κοιτάμε τις αμοιβές 3 ημερών αντί τις εισφορές και το μέλλον του επαγγέλματος που θα μας είναι πρόβλημα για μια ζωή.

 

 

Eγω θα ξαναγραψω κατι που εχω γραψει καμια 20αρια φορες..

Εδω ειναι κλειστη κοινωνια..

Ειμαστε εμεις κ εμεις..

 

Τι να πω δλδ στο αλλο που θελει να κλεισει το υπογειο γτ θα πεσει να πρανες να τον πλακωσει???

"Εγω φιλε απεργω".....

Τι θα πω στα συνεργεια που περιμενουν να κανουν 3-4 μεροκαματα να παρουν κανα δωρα στα παιδια τους??

"Εγω φιλε απεργω".....

 

Εμ, δεν παει ετσι....

 

Γτ θα παρω ποδι την αλλη μερα....

Και αν δεν παρω ποδι, παει την εχασα την εμπιστοσυνη...

 

Πρεπει να μαθουμε να αντιδρουμε το σωστα timing που λενε και στο χωριο μου...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κλάδος είναι άστα να πάνε...Ο καθένας την πάρτι του και οι υπόλοιποι να παν.... Ετσι εξηγείται και η χρόνια κόντρα ειδικοτήτων. Απορώ πως αποκαλεί ο ένας τον άλλον συνάδελφο, από συναδελφικότητα και αλληλεγγύη να φανε και οι πέτρες.

Patrick Φιλέ υπάρχουν και άλλες ειδικότητες μηχανικών.....εκτός και αν νομίζεις ότι όλοι ασχολούνται με τα αυθαίρετα ή οι υπόλοιποι δεν είναι μηχανικοί

Τέρυ, ποια εναλλακτική πρόταση έχεις?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να πω πολλα ο τζιρος απο αυθαιρετα σε μενα βγαζω καθαρο το 12 και καθομαι το 13 αν συνεχισω ετσι ....ετσι απλα....αλλα απλο δεν ειναι ποσα θα πληρωνουμε τσμεδε καθε μηνα.....

δεν γμτ οι δηλωσεις θα πανε πισω τα λεφτα θα πανε πισω.....δεν θα πανε αλλου αφου κανεις δεν θα μπορει να ριχνει δηλωσεις.....

 

επισης για τα εργοταξια ειναι αλλη κουβεντα.....εκει συμφωνω με τον τερρυ σε θεματα κρισιμα δεν γινεται να απεργεις...

 

και οσοι νομιζουν οτι το κλεισιμο του συστηματος ειναι μονο ο 4014 μη ξεχνατε και τις βεβαιωσεις...ΤΕΡΜΑ οι πωλησεις

 

 

 

 

το ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ειναι οτι για τις εισφορες εσχουμε απολυτο δικιο δνε ειναι θεμα συντεχνιας.....εχουμε 9 εργαζομενους πρς 1 συνταξιουχο......τα διαθεσιμα θα πηγαινουν 10% προς ταμεια ικα-ογα που δνε εχουν πορους....επισης ο κλαδος υγειας θαναι ενιαιος....δνε γινεται εμεις με μεγαλυτερες εισφορες ανχουμε χειροτερες παροχες απο αλλους.....το βρηκαμε το κολπο αυξανουμε τις εισφορες στους μηχανικους να μεγαλωνει το 10% των διαθεσιμων

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Την κινητοποίηση γιατί πάντα τη θυμάται το ΤΕΕ στο παρά πέντε; Και με την κατάργηση των "ελαχίστων" , έβγαλε μια ανακοίνωση μια βδομάδα αφού άρχισε να ισχύει ο νόμος, ενώ είχε ψηφιστεί 3-4 μήνες πριν...

10 μέρες πριν κλείσει η χρονιά τι να κάνεις;

Εγω υποστηρίζω πάντως την προσπάθεια του ΤΕΕ. Ομελέτα χωρις να σπάσεις αυγά δε γίνεται φίλοι συνάδελφοι που θα 'χασετε τις αμοιβες'. Μην περιμένετε πάντα οι άλλοι να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.