Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Κύκλος Κινητοποιήσεων των Μηχανικών


xaris-x

Recommended Posts

Eγω θα ξαναγραψω κατι που εχω γραψει καμια 20αρια φορες..

Εδω ειναι κλειστη κοινωνια..

Ειμαστε εμεις κ εμεις..

 

Τι να πω δλδ στο αλλο που θελει να κλεισει το υπογειο γτ θα πεσει να πρανες να τον πλακωσει???

"Εγω φιλε απεργω".....

Τι θα πω στα συνεργεια που περιμενουν να κανουν 3-4 μεροκαματα να παρουν κανα δωρα στα παιδια τους??

"Εγω φιλε απεργω".....

 

Εμ, δεν παει ετσι....

 

Γτ θα παρω ποδι την αλλη μερα....

Και αν δεν παρω ποδι, παει την εχασα την εμπιστοσυνη...

 

Πρεπει να μαθουμε να αντιδρουμε το σωστα timing που λενε και στο χωριο μου...

 

και η αντίδραση πότε λες να γίνει? πότε είναι το σωστό timing? πριν αρχίσουμε κάτι, να πάρουμε σβάρνα τα πρανή της περιοχής να δούμε αν είναι όλα ok? από δικαιολογίες άλλο τίποτα.

 

σωστό timing σε ένα δυναμικό επάγγελμα δεν μπορεί να υπάρξει ποτέ. δεν είμαστε δάσκαλοι να ξέρουμε μέχρι να πεθάνουμε πότε θα είναι κλειστά τα σχολεία. μόνο όσοι είναι υπάλληλοι σε γραφεία έχουν στην ουσία θέμα. οι υπόλοιποι δεν έχουν κανένα απολύτως

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά ο κλάδος είναι άστα να πάνε...Ο καθένας την πάρτι του και οι υπόλοιποι να παν.... Ετσι εξηγείται και η χρόνια κόντρα ειδικοτήτων. Απορώ πως αποκαλεί ο ένας τον άλλον συνάδελφο, από συναδελφικότητα και αλληλεγγύη να φανε και οι πέτρες.

Patrick Φιλέ υπάρχουν και άλλες ειδικότητες μηχανικών.....εκτός και αν νομίζεις ότι όλοι ασχολούνται με τα αυθαίρετα ή οι υπόλοιποι δεν είναι μηχανικοί

Τέρυ, ποια εναλλακτική πρόταση έχεις?

 

το γνωριζω φιλεε ikaros13 αλλα εχω την εντυπωση πως ολες οι ειδικοτητες αυτη τη στιγμη ειναι σε παυση εφοσον οικοδομη δεν υφισταται..οποτε μοναδικη επιλογη δεν μενει αλλη απο τα αυθαιρετα...εναι απλο μην το κανουμε δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

To σωστο timing

 

-Οταν αγοραζε το ΤΣΜΕΔΕ την Αττικα Μανκ (τοτε δεν μας ενοιαζε ειχαμε δουλειες)

-Οταν ψηφιζοταν ο 4014 (τοτε ειχαμε ΗΧ)

-Οταν εβγαιναν οι μπουρδες FAQ του ΥΠΕΚΑ (τοτε ψαρευαμε πελατες...)

-Οταν εβγαζαν τα 6750λ (αλλα αυτα μας βολευει βεβαια... ελα που δεν μας εκατσε...)

-Οταν ψηφιζοταν η αυξηση των εισφορων (και τοτε ΗΧ ειχαμε..)

κτλ κτλ..

 

 

Εγω γραμμη απο το πουλημενο ΤΕΕ που την ειδε ξαφνικα Βελουχιωτης δεν παιρνω....

 

 

Ικαρε ξερεις ποια θα ηταν η μαγκια???

Να ειναι ανοιχτο το συστημα και το 95% των μηχανικων να καθετε σπιτι του...

Εκει θα σας παραδεχτω....

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και θεωρείς δίκαιο 95% να χάνει εισοδήματα και εσύ στο 5% να κερδίζεις και παράλληλα να καρπωθείς των αιτημάτων που αγωνίστηκε το 95%?

Δεν είναι μαγκιά είναι να μαζευτούμε να πάτε και να φέρετε και σε μένα....

Εναλλακτική πρόταση πίεσης δεν μου ανέφερες, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου για τον α,β λόγο έστω κάποια από τα αιτήματα οπότε πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να συνοψίσουμε:

-Διαφωνούμε με τις κινητοποιήσεις (που θα γίνουν)

-Διαφωνούμε με την απεργία (που έγινε)

-Διαφωνούμε με την αύξηση των εισφορών (που έχει ήδη αποφασιστεί)

-Διαφωνούμε κάποιοι με τις νόμιμες αμοιβές (που μας τις επιβάλλουν για να παίρνει το ΤΕΕ τις κρατήσεις)

-Διαφωνούμε κάποιοι με το να μην υπάρχουν νόμιμες αμοιβές (για να μη γίνουμε ζούγκλα)

-Διαφωνούμε με τους πολλούς νόμους (αλλά βολεύουν γιατι έχουν πολλά παραθυράκια και ο πελάτης φεύγει πάντα ευχαριστημένος)

-Διαφωνούμε με τους νέους νόμους (γιατί εκτός απ τα προηγούμενα παράθυρα, ανοίγουν πόρτες, κλείνουν σπίτια κτλ)

-Διαφωνούμε όταν κάτι πάει να αλλάξει (γιατί έτσι αλλάζει το ιστορικό επάγγελμα του μηχανικού αδειατζή)

-Διαφωνούμε όταν δεν αλλάζει τπτ (γιατί τώρα μας μένουν λιγότερα λεφτά στην τσέπη)

-Διαφωνούμε με την άποψη ότι διαφωνούμε με όλα τα παραπάνω.

 

Μήπως τελικά πρέπει να ΠΕΙΝΑΣΟΥΜΕ για να αλλάξουμε μυαλά και νοοτροπία και γίνουμε τελικά άνθρωποι??

 

@τερρυ

To σωστο timing

-Οταν αγοραζε το ΤΣΜΕΔΕ την Αττικα Μανκ (τοτε δεν μας ενοιαζε ειχαμε δουλειες)

-Οταν ψηφιζοταν ο 4014 (τοτε ειχαμε ΗΧ)

-Οταν εβγαιναν οι μπουρδες FAQ του ΥΠΕΚΑ (τοτε ψαρευαμε πελατες...)

-Οταν εβγαζαν τα 6750λ (αλλα αυτα μας βολευει βεβαια... ελα που δεν μας εκατσε...)

-Οταν ψηφιζοταν η αυξηση των εισφορων (και τοτε ΗΧ ειχαμε..)

κτλ κτλ..

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εκείνη την ημέρα όμως συνάδελφε, αν ερχόταν ένας καλός πελάτης σου, θα του λεγες ότι απεργείς; 'Η καλύτερα του ΕΙΠΕΣ οτι απεργείς σε ένδειξη διαμαρτυρίας; ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσει μια διαμαρτυρία....

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι κατα των απεργιων, καταληψεων, αγανακτισμενων κτλ κτλ .... και συμφωνω με τον φιλο Hans Landa σε αλλο τοπικ..

 

 

Ικαρε

ΝΑΙ το 5% θα δουλευε, γτ ΔΕΝ εχεις κανενα δικαιωμα, ουτε εσυ ουτε το ΤΕΕ να του στερησει τη δουλεια του..

Αλλα το 95% απο δικη του επιλογη θα εκλεινε τις πορτες....

Δεν ξερει τι αναγκες μπορει να εχει το 5%...

Μπορει να πεθανει το παιδι του... Θα του εδινες εσυ τα φαρμακα????

Ή μηπως σαρεσε οταν οι ταξιτζηδες εκλειναν το δρομο για το Ελ Βενιζελος και οι τουριστες πηγαιναν με τα ποδια??

 

dimι

Ειπαμε, εγω ειμαι κατα των απεργιων....

Αν θελετε κατι μαζικο, ας το σκεφτοσταν πολυυυυυυυυυυυ πριν....

Φρεσκα κουλουρια φωναζει ο κουλουρας...!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να πεις πως αν γινόταν κάτι μαζικό ΠΡΙΝ θα συμμετείχες? Δεν το κατάλαβα....

Αν ήμουν ταξιτζής θα κοιτούσα το συμφέρον του κλάδου και ας πήγαιναν οι τουρίστες και μπουσουλώντας.....Αν ήσουν εσύ παίζει να είχες και το μοναδικό ταξί κάμπριο. Εμείς είμαστε 'πολιτισμένοι' αλλά το συμφέρον του κλάδου είναι πάνω από το ατομικό συμφέρον. Στην τελική μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, όπότε είτε το θέλεις είτε όχι το σύστημα θα κλείσει γιατί έτσι αποφασίστηκε (αν θες στείλε στο ΤΕΕ επιστολή να κρατήσουν το δικό σου ανοικτό). Και μην μου λες το κλασσικό για προβλήματα κλπ...Νομίζεις ότι όσοι πχ απεργούν ή συμμετέχουν σε κινητοποιήσεις δεν έχουν την ίδια ανάγκη που έχεις εσύ ή μεγαλύτερες?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα μην μπερδευεις την απεργια με ακραιες μορφες εκδηλωσεων οι οποιες ηταν παρανομες...

 

το δικαιωμα στην απεργια και στην καταληψη ενος χωρου εχει ΜΟΝΟ ο εργαζομενος στο χωρο και αν εχει εννομο συμφερον.......οι ταξιτζηδες κτλ ηταν παρανομοι...οπως παρανομο ηταν και το παμε που εκλεισε το λιμανι.......

 

οσο για το δικαιωμα να εργαζεται ναι υπαρχει αλλα απο την αλλη οταν τα οργανα αποφασιζουν να γινει μια μορφη ειναι εννομη εκτος και αν γινει συνελευση και ψηφοφορια αποσους εκπροσωπει και ψηφισουν ΟΧΙ σε αυτες τις μορφες....

 

οσο και αν δεν θεωρω οτι γενικα με αντιπροσωπευει σωστα το τεε βρηκε τον τροπο να πιεσει χωρις να χασουμε δουλεια.....δλδ τι αυτος πουχει αυθαιρετο ποιος θα του κανει δηλωση αφου κανεις δεν μπορει?

καλες αν και αργα ειναι οι κινησεις του.....

δεν ειμαι χομπιστας μηχανικος ουτε εχω εισοδηματα απο αλλου ουτε γνωριμιες να μου φερνουν δουλεια αλλα αν δεν αντιδρασουμε τωρα καποια στιγμη για μενα σιγουρα το λεω οτι δνε θα μπορω να πληρωνω το τσμεδε....

 

οσο για ολα αυτα που μας ταλαιπωρουν ναι υπαρχουν πολλα στραβα αλλα εδω ειναι θεμα επιβιωσης τωρα....

και εγω θαθελα να γινονται εξετασεις για αδεια εξασκησης επαγγελματος να φυγουν οσοι πηραν πετσινο πτυχιο...

να γινουν σωστες επιτροπες για τα δημοσια εργα που ο καθε ενας με γνωστο εγινε εργοληπτης με παραδοση εργων κατηγοριας αφρικης και αν....

για τα εργα που αναλογα πως μας συμφερει τα ενωνουμε να τα εχουν οι δικοι μας....

να γινει μητρωο κατασκευαστων...

και αλλα πολλα

 

αν ειχα καμια καλη καβαντζα στην ακρη χρηματικη θαμουνα κατα των διαδικασιων και υπερ ναυξηθουν οι εισφορες και στα 1000 ευρω τον μηνα......να καταθεσουν ολοι σφραγιδες να εχω καποια στιγμη την αγορα δικια μου....

Link to comment
Share on other sites

@Τέρρυ

 

συμφωνώ περί πουλημένου ΤΕΕ (πχ. όταν τα έκανε "τουμπεκί ψιλοκομμένο" για Άττικα Μπανκ κλπ.).

 

Όμως πέρα από το τι κάνει ή τι δεν κάνει το ΤΕΕ το θέμα μας είναι το ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ. Εκτός αν θεωρείς πως επειδή είμαστε "εκτός timing" δεν χρειάζεται πλέον να γίνει κάποια αντίδραση και έτσι ας κάτσουμε στα αυγά μας να βλέπουμε μια τρελή πορεία που στο τέλος μόνο το 5% θα είναι αυτό που θα μπορεί να βρίσκει τα φάρμακα που λες.

 

Αλλά από ότι κατάλαβα δεν έχεις τόσο πρόβλημα με το timing όσο με την απεργία. Δλδ. τι είναι αυτό που θα γινόταν μέσα στο σωστό timing; Ποιό είναι το μαζικό για το οποίο μιλάς;;;

 

Για τα πρανή και τα υπόγεια σου υπενθυμίζω ότι στις απεργίες τα έκτακτα υπολογίζονται ως "προσωπικό ασφαλείας"

 

Επίσης για δύσκολες ειδικές περιπτώσεις (πχ. πεθαίνει το παιδί σου) μπορούν να αναζητηθούν λύσεις υποστήριξης. Για παράδειγμα να ζητήσουμε από τους "αγωνισταράδες" της διοικούσας να δώσουν μερικά μεροκάματα στον αγώνα για ταμείο αλληλεγγύης. Εναλλακτικά, (αν και αυτοί την περνάνε δύσκολα) ας δώσουν από τις εισφορές των μελών ΤΕΕ 1 ευρώ προς αυτό το ταμείο. Αν γίνει αυτό από το 95% (που δεν έχει και τόση ανάγκη όσο το 5%...) τότε θα μαζευτούν 100.000ευρώ να τα μοιραστούν οι συνάδελφοί μας που για ειδικούς λόγους δεν μπορούν να συνεισφέρουν στον αγώνα (εφόσον συμφωνούν με τα αιτήματά του...). Πιστεύω πως το 95% του 95% δεν θα έχει αντίρρηση σε μια τέτοια κίνηση αλληλεγγύης προκειμένου να ενδυναμωθεί ο αγώνας του.

Link to comment
Share on other sites

akius

....Η να την κάνουν ολοι για έξω και να παίζεις μπάλλα μόνος σου, καλό....

Τι μου θύμισες, έτσι να πούμε και κανά αστείο. Είχα έναν γνωστό που κάθε 3-4 μήνες κοιτούσε με αγωνία και ιδρώτα τα αποτελέσματα των εξετάσεων του ΤΕΕ.

-Ωχ ωχ...

-Τι είναι ρε συ?

-Δεν βλέπεις? Ερχονται και άλλοι...

-Ε, και?

-Τι, έ και...Θα μας πάρουν τις δουλειές.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.