Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Κύκλος Κινητοποιήσεων των Μηχανικών


xaris-x

Recommended Posts

Εγω γραμμη απο το πουλημενο ΤΕΕ που την ειδε ξαφνικα Βελουχιωτης δεν παιρνω....

 

εσύ χαλάρωσε που μου την είδες και αντίδραση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius

....Η να την κάνουν ολοι για έξω και να παίζεις μπάλλα μόνος σου, καλό....

Τι μου θύμισες, έτσι να πούμε και κανά αστείο. Είχα έναν γνωστό που κάθε 3-4 μήνες κοιτούσε με αγωνία και ιδρώτα τα αποτελέσματα των εξετάσεων του ΤΕΕ.

-Ωχ ωχ...

-Τι είναι ρε συ?

-Δεν βλέπεις? Ερχονται και άλλοι...

-Ε, και?

-Τι, έ και...Θα μας πάρουν τις δουλειές.

 

οι νεοι ειναι πονηροι και θελουν το κακο μας ...προσπαθουν ολημερις να φανε το φαγητο μας :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

@Terry

 

Ούτε ο πιο καλοβολεμένος δεν θα έλεγε: "Εγω ειμαι κατα των απεργιων, καταληψεων, αγανακτισμενων κτλ κτλ"

Είναι προσβολή καταρχήν για τη δημοκρατία.

Πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο βολεμένος και πόσο επίμονα κοντόφθαλμος είναι κάποιος που στη σημερινή εποχή κρατάει επιδεικτικά τέτοια στάση! Δώσε μας σε παρακαλώ την απάντηση... Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Για το βολεμενος δεν ξερω να σου πω...

Απλα δουλευω 14 ωρες τη μερα, αν σε ικανοποιει αυτο.....

Επισης δεν ξερω αν σε καλυπτει οτι ειμαι και μη κομματοποιημενος....

 

 

Σοβατζου

 

Εγω αντδραση δεν την ειδα...

Βρες μου ενα ποστ που εχω γραψει να κατεβουμε στους δρομους...

Απλα μου τη δινει που ξαφνικα το ΤΕΕ εγινε ηρωας και καποιοι πανε παρεα και νομιζουν οτι θα κανουν την επανασταση....

Επισης δεν απανταω σε κανεναν που ειναι ανω των 40 ετων....Αυτοι ξερουν γτ....!!!!

ΜΟΝΟ ο tpanag ειπε την αληθεια... "Εγω βλεπω οτι θελουμε τσοπανη για να μαζευτουμε...ας ειναι και το ΤΕΕ ο τσοπανης αυτος"....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πίσω από τις κινητοποιήσεις πρέπει να κρύβονται κόμματα? Τι σχέση έχει αυτό με την παρούσα κατάσταση. Πρέπει να είμαι πράσινος, κόκκινος, μπλε για να αντιδράσω πχ στην αύξηση εισφορών? Στο καζανάκι τα έχω τα κόμματα, αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να κάθομαι να τρώω φάπες, αυτονόητη αντίδραση είναι. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει το θέμα των εισφορών? Και μην μου πεις τα βγάζω γιατί είναι κουτό. Και 10000ε το μήνα να έβγαζα στο ΤΣΜΕΔΕ δεν θα τα έδινα ούτε είμαι υποχρεωμένος να πληρώνω τα γ...τικα του κράτους και του ταμείου. Προτιμώ να τα τρώω στα μπουζούκια. Εσύ σε ότι γίνεται εις βάρος σου λες και ευχαριστώ από πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Για το βολεμενος δεν ξερω να σου πω...

Απλα δουλευω 14 ωρες τη μερα, αν σε ικανοποιει αυτο.....

Επισης δεν ξερω αν σε καλυπτει οτι ειμαι και μη κομματοποιημενος....

 

 

Σοβατζου

 

Εγω αντδραση δεν την ειδα...

Βρες μου ενα ποστ που εχω γραψει να κατεβουμε στους δρομους...

Απλα μου τη δινει που ξαφνικα το ΤΕΕ εγινε ηρωας και καποιοι πανε παρεα και νομιζουν οτι θα κανουν την επανασταση....

Επισης δεν απανταω σε κανεναν που ειναι ανω των 40 ετων....Αυτοι ξερουν γτ....!!!!

ΜΟΝΟ ο tpanag ειπε την αληθεια... "Εγω βλεπω οτι θελουμε τσοπανη για να μαζευτουμε...ας ειναι και το ΤΕΕ ο τσοπανης αυτος"....

 

τα' χεις μπερδέψει. τι σχέση έχει το 14 ώρες, οι εισφορές και ο τσομπανης?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε παλι την ανακοινωση του ΤΕΕ..

Μιλαει μονο για εισφορες???

 

Ολα εχουν σχεση...

Απαντησα και στο Χαρη-Χ...

Link to comment
Share on other sites

@Terry

 

Εγώ δουλεύω περισσότερες ώρες από εσένα, αλλά στη γ@μ/νη Ελλάδα δεν βλέπω προκοπή για τους ακόλουθους λόγους:

α) Το ΤΕΕ δεν κάνει τη δουλειά του, αλλά αντιθέτως αφήνει το κράτος να μας εξοντώσει (αφήνω αυτά που κάνει για τα μάτια του κόσμου, και στην πορεία της Τετάρτης πήγα γιατί δεν βλέπω και κανέναν άλλο τρόπο αντίδρασης - ας κάνει λοιπόν έστω κι έτσι τον "τσοπάνη").

β) Χάνω τον περισσότερο χρόνο μου στο να βγάζω προσφορές για πελάτες που τους έχουν καλομάθει/κακομάθει οι παλιότεροι αρπακολατζίδες και ανεύθυνοι μηχανικοί (εγώ είμαι 34) και ταυτόχρονα έχω να ανταγωνιστώ ανεύθυνους συναδέλφους όλων των ηλικιών που ξεφτιλίζουν τις αμοιβές και το επάγγελμα - και άρα χάνω τις περισσότερες δουλειές, γιατί εγώ αποκλείεται να κάνω δουλειά άρπα κόλα και αεριτζίδικη, και ευτυχώς η Εφορία θα τους κανονίσει καλά για τις εκτπώσεις που κάνουν. Ελπίζω η αγορά να τους τιμωρήσει και για τα πασαλείμματα.

 

Και για να σου φύγει απορία, δεν είμαι ενταγμένος σε κανένα κόμμα - κοιτάω το συμφέρον του κλάδου. Αν εσύ θέλεις να δίνεις (μη ανταποδοτικές) εισφορές 650 Ευρώ το μήνα την ώρα που δεν υπάρχουν δουλειές, ε, τι να πω, δεν με πείθεις ότι δεν είσαι βολεμένος με άλλους τρόπους (κομματικούς κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Χαρη

 

α. Το ειπες και μονος σου το ΤΕΕ μονο τα συμφεροντα μας δεν υπερασπιζεται..

β. Μαζι σου..

 

Πιστεψε με οτι δεν μου περισσευουν για να πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ..

Απλα ειμαι ρεαλιστης και ξερω οτι εδω που φτασαμε δεν θα αλλαξει κατι...

Εδω ρε συ φαγανε κατι δις και δεν μιλησε κανεις...

Πληρωνουμε εισφορες δουλευουμε δεν δουλευεουμε και δεν μιλαει κανεις τωρα 30 χρονια..

Για να παρεις νοσηλεια πισω περνανε 6 μηνες και δεν μιλαει κανεις...

Μακαρι να ηξερες τι φασαριες εχω κανει στο ΤΣΜΕΔΕ Χανιων για να βαλλουν τα ζωα τη μηχανογραφηση,που πηγαιναμε και ψαχναμε σε 3000 καρτελες οι οποιος ουτε αλφαβητικα δεν ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο σωματείο επιστημόνων και όλο αυτό το διάστημα δεν έκαναν απολύτως τίποτα. Απο όλα που γίνονται, αυτό που τους καίει είναι το ...2% για το ΤΕΕ. Πάμε στοίχημα ότι αν κοπεί θα το βάλουν σε αυτό που πληρώνουν οι μηχανικοί για το ΤΕΕ, το 65άρι, και θα γίνει ...950 ευρώ. :mrgreen: Η γραφειοκρατία του ΤΕΕ θυμίζει ΕΣΣΔ επι Μπρέσνιεφ. Και όπου δοκιμάζουν να προσφέρουν υπηρεσίες λογισμικού γελάει και το παρδαλό κατσίκι.

 

Αλλά φταίμε και μεις που δεν κάνουμε κάτι ώστε η ηγεσία του ΤΕΕ να εκπροσωπεί τα συμφέροντά μας. Φταίμε και ήρθε η ώρα να το πληρώσουμε.

 

Τώρα καλά κρασιά. :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.