Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέος Κύκλος Κινητοποιήσεων των Μηχανικών


xaris-x

Recommended Posts

@Terry

Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σου post, εκτός από ένα σημείο: δεν πρέπει να παραιτηθούμε από την προσπάθεια θεωρώντας ότι είναι μάταιη. Σε αυτή την προσδοκία παραίτησης του κόσμου από τις προσπάθειες στηρίζονται όλες οι πολιτικές των τελευταίων χρόνων. Όχι απλά δεν έχουμε πλέον περιθώριο, αλλά δεν έχουμε και τίποτα να χάσουμε.

Και χαίρομαι που υπάρχουν και άλλοι που διεκδικούν καλύτερη εξυπηρέτηση από το ΤΣΜΕΔΕ (και συμπληρώνω: και τις Πολεοδομίες, τις άλλες Δημόσιες Υπηρεσίες κλπ) γιατί μας έχουν καβαλήσει οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παιχνίδι είναι πουλημένο. Με τραγελαφικούς συνδικαλιστές σοβιετικού τύπου όπως ο Σπίρτζης τι περιμένετε ? Για τις υπέρογκες ασφαλιστικές εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ και το ξεπούλημα του ταμείου είναι πάρα πολύ αργά και η δήθεν κινητοποίηση είναι προσχηματική. Οσο για τα υπόλοιπα (Ν 4030) η όλη στόχευση αφορά τους μηχανικούς ΤΕΙ. Τι άλλο να πεί κανείς εν έτει 2011, το θέμα είναι απλά γελοίο. Αλλά δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα καλύτερο απο συνδικαλιστικό όργανο σοβιετικού τύπου, απλά δεν υπάρχει, με τις υγείες σας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το επιχείρημα ότι "τώρα είναι αργά" που προβάλουν αρκετοί συνάδερφοι για να δικαιολογήσουν τη διαφωνία τους με τις κινητοποιήσεις...

Να υποθέσω λοιπόν συνάδερφοι ότι όσο ήταν ακόμα "νωρίς" εσείς αντιδράσατε και αγωνιστήκατε και τώρα πια, κουρασμένοι και απογοητευμένοι, κουνάτε το δάχτυλο στους υπόλοιπους που άργησαν να ξυπνήσουν...

Να υποθέσω πώς ήσασταν ανάμεσα στους 100 περίπου μηχανικούς που μαζευτήκαμε στο Σύνταγμα όταν ψηφιζόταν ο Νόμος για την "απελευθέρωση" των επαγγελμάτων...

Τέλος πάντων, ο σκοπός μου δεν είναι να επιτεθώ προσωπικά σε κανέναν, πόσο μάλλον μέσα από ένα φόρουμ. Επιτίθεμαι όμως στη ματαιόδοξη λογική της παραίτησης και πρώτα και κύρια όταν την εντοπίζω μέσα μου, γιατί αν την αφήσω να εδραιωθεί θα είμαι πρακτικά νεκρός.

Και ναι, συμφωνώ ότι το ΤΕΕ άργησε εγκληματικά να αντιδράσει, και δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση επαναστατικό φορέα, ούτε πιστεύω ότι κρύβονται αγνές προθέσεις πίσω από αυτές τις κινήσεις του και γενικά χίλια δυο προβλήματα έχω και με το ΤΕΕ και με το ΤΣΜΕΔΕ.....

Θεωρώ όμως ότι αυτές οι κινητοποιήσεις είναι η μοναδική ευκαιρία να αντιδράσουμε συλλογικά ως μηχανικοί και θα τις στηρίξω κι ας μου βρωμάνε λίγο. Και μακάρι να καταφέρουμε μια μέρα να αντιδράσουμε και μόνοι μας και να τα βάλουμε και με αυτούς οι οποίοι κατάντησαν το επιμελητήριό μας έτσι όπως το κατάντησαν και...και...και....

Από κάπου όμως πρέπει να ξεκινήσουμε! Αν υπάρχουν καλύτερες προτάσεις θέλω πραγματικά να τις ακούσω και να τις στηρίξω. Την απαισιοδοξία όμως δεν τη θεωρώ στάση ζωής αλλά στάση θανάτου.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πώς ήσασταν ανάμεσα στους 100 περίπου μηχανικούς που μαζευτήκαμε στο Σύνταγμα όταν ψηφιζόταν ο Νόμος για την "απελευθέρωση" των επαγγελμάτων...

 

 

Εγω ειμαι ΥΠΕΡ...δεν ειχα λογο να παω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το ΤΕΕ αργησε αλλα ξυπνησε επιτελους...........καλλιο αργα παρα ποτε...............

 

οσο για τους συναδελφους ΠΜ που παραπονιουνται πως θα μετατεθουν για λιγο καιρο οι αμοιβες τους ............τι να πω!!!!!!!!!!

 

μην ξεχνανε οτι το 80% των μελων του ΤΕΕ αποτελειται απο αλλες ειδικοτητες οι οποιες μαστιζονται απο πρωτοφανη ανεργια ........και δυστηχως θα πληρωνουν τις ιδιες εισφορες .................. αλλωστε οι συναδελφοι που ανηκουν στην συγκεκριμενη πολυειδικοτητα ,μονο παραπονεμενοι δεν πρεπει να αισθανονται απο το ΤΕΕ τοσα χρονια.........................

 

..............ας κανουν λοιπον λιγες μερες υπομονη

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ΥΠΕΡ...δεν ειχα λογο να παω...

 

για πες μας σε τι ακριβώς ήσουν υπέρ?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι είσαι υπέρ και για τις αυξήσεις εισφορών έτσι δεν είναι? Εκτός αν είσαι ο μεγαλοεργολάβος της Κρήτης και δεν παίρνεις χαμπάρι. Ελα πες το δεν είναι κακό...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπω τωρα στην διαδιακασια απαντησης στις ειρωνειες της Σοβατζου και του Ικαρου...

 

Ειμαι ΥΠΕΡ στην απελευθερωση των αμοιβων...

Τελος..

 

Αντε καλο βραδυ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

xaxaxa, γιατί εκτιμάς ότι η δουλειά σου άξιζει περιοσσότερο ε? και ποιος σε εμπόδιζε να ζητήσεις παραπάνω?

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.