Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοστολόγηση χρωματισμών - Πρότυπο επιμέτρησης επιφανειών


merakis

Recommended Posts

Συνάδελφος είμαι, Χημικός Μηχανικός. Έδωσα εργολαβία σε ελαιοχρωματιστή το βάψιμο του εξωτερικού τοίχου σε ένα διόροφο που έχω.

Έχουμε συμφωνήσει αμοιβή ανά τετραγωνικό μέτρο αλλά δεν έχουμε πει για τον τρόπο επιμέτρησης (π.χ. πόρτες αφαιρούνται;, μετώπια βεράντας είναι με το τρέχον μέτρο ή με το τ.μ.; ) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρότυπο π.χ. από το ΤΕΕ για να το χρησιμοποιήσω σαν μπούσουλα αλλά και σαν τεκμηρίωση για να μη μου φάει μέτρα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να πληρώσεις έναν εξωτερικό επιμετρητή για να κάνει την επιμέτρηση, που να είναι ουδέτερος. κοστίζει περίπου 150euro και πραγματικά σε γλιτώνει από πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

απλή εμβαδομέτρηση είναι. Φαντάσου το σαν επιφάνειες.

 

Συνήθως είναι σεντόνι. Δλδ όλα μέσα........ και τα ανοίγματα συναθροίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος είμαι, Χημικός Μηχανικός. Έδωσα εργολαβία σε ελαιοχρωματιστή το βάψιμο του εξωτερικού τοίχου σε ένα διόροφο που έχω.

Έχουμε συμφωνήσει αμοιβή ανά τετραγωνικό μέτρο αλλά δεν έχουμε πει για τον τρόπο επιμέτρησης (π.χ. πόρτες αφαιρούνται;, μετώπια βεράντας είναι με το τρέχον μέτρο ή με το τ.μ.; ) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρότυπο π.χ. από το ΤΕΕ για να το χρησιμοποιήσω σαν μπούσουλα αλλά και σαν τεκμηρίωση για να μη μου φάει μέτρα.

 

Ευχαριστώ

 

Ρίξε μιά ματιά εδώ: http://www.thanosnet.gr/html/synt_epimetriseon.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ποιο συνηθισμένη και απλή μέθοδος είναι το άθροισμα των εμβαδών των επιφανειών (χωρίς τα ανοίγματα). Τα ανοίγματα και οι οποιεσδήποτε ακμές (δοκάρια, κολόνες, διακοσμητικά) πάνε κατά τρέχων μέτρο - ειδικά εάν οι χρωματισμοί περιλαμβάνουν σπατουλάρισμα. π.χ. μια κολόνα 0,30Χ0,30Χ3μ

δεν θα υπολογιστέι 0,3Χ3Χ4= 3.6μ2 αλλά 3Χ4=12μ (τρέχοντα)

 

Οι τιμές στη Σάμο τελευταία κυμαίνονται 3.5-4 ευρώ απλό και 8-10 το σπατουλαριστό, φυσικά ανάλογα και τη δυσκολία. Εάν έχουμε αρκετά μερεμέτια με μπαλώματα κλπ. συνήθως το κόστος πάει με το μεροκάματο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Όλα είναι θέμα συμφωνητικού, ενδεικτικά αναφέρω σε μεγάλη ανακαίνιση ξενοδοχείου ο ελαιοχρωματιστής βάσει του συμφωνητικού που είχαμε πληρώθηκε 'ολες τις επιφάνειες σε m2 και αφαιρέθηκαν τα πάντα μέσα έξω.Όυτε σεντόνια ούτε τίποτα.

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους

Link to comment
Share on other sites

το σωστοτερο ειναι προμετρηση απο μηχανικο

 

και να δοθει 'κοστουμι' η δουλεια....

 

 

γιατι ακομα και χωρις σεντονι μουτυχε σε ιδιωτη να του ζητα μετρα 'κοψιματα' ο ελαιοχρωματιστης..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωραια, αρα ολα είναι θέμα συμφωνίας με τον ελαιοχρωματιστή.

 

Τι τιμές περίπου υπάρχουν στην αγορά;

Για απλο βαψιμο χωρις σπατουλαρισμα ειναι περιπου 7ευρω ενω με το σπατουλαρισμα πηγαινει στα 10ευρω;

Το ταβανι το ιδιο;

Αν βάλω πλαστικό χρώμα εχει διαφορά στην τιμή εργασίας;

Τα χρώματα τι ποσοστό παίρνουν στην τελική τιμή;

Δηλαδη σε οικια για εσωτερικο βαψιμο 100τ.μ. το κοστος με σπατουλαρισμα θα είναι ...ας πουμε 100Χ10ε=1000ευρω εργασια και το 1/3 υλικα. συνολο 1300ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

παραμετροποίηση εξτρά.

 

Απλά πλαστικά ? Αντιμυκητιακά ? Γνωστής εταιρείας ? Μάτ ? Σατινέ ? Η παρετίνα ψιλή ή χοντρή ? Μάρκα ? Παίζει ρόλο καθώς η smaltofix πχ πάει περίπου 8€ το σακί και αν δε κρίνεις καλά και φάει +3 πχ να τα 24 όφ.

 

Χρώματα ....τι χρώματα ?

 

Βγαίνουν από αναμίξεις από έμπειρο μάστορα ή θέλει μόνο μηχανή παραγωγης ?

 

Επειδή έχω βάψει και έχω βάψει (αλλά με το συνεργείο μου) σας πληροφορώ πως υπάρχουν και αποκλίσεις +- 50% ανά μ2 διαμερίσματος και 15%/μ2 προμετρούμενης επιφάνειας.

 

Μου κοστίζει με σπατουλάρισμα (Smaaltofix Vechro) και τρίψιμο και χέρι και σκούπα και αστάρωμα και 2 χέρια Vitex, Vechro Vivechrom να μου βγαίνει 5 €/μ2 επιμετρούμενης επιφάνειας αλλά μου έχει βγει και 9€/μ2.

Πάντα καθαρές αξίες, προ ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.