Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβάιωση Ν4014-Τί βάζουμε ως εργασία στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;


gez

Recommended Posts

για το ΦΕΜ αναφερει ο Ν. 2238/1994 αρθρ. 52 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος

αρα απο οτι καταλαβαινω επειδη οι περιπτωσεις εκδοσης ΠΕΑ και βεβαιωσης δεν εμπιπτουν σε καποια υποκατηγορια, τοτε εκει δεν κοβουμε.

 

faethon11 : και μια συνταξη τοπογραφικου δεν εγκρίνει-θεωρεί κάποια δημόσια υπηρεσία, αλλα απο οτι φαινεται χρειαζεται φεμ. Ετσι καταλαβα τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση σίγουρα δεν είναι σε αυτήν την κατηγορία.

Για το ΠΕΑ όμως κάποιοι συνάδελφοι λένε πως εγκρίνεται από την ΕΥΠΕΝ οπότε θέλει ΦΕΜ.

Προσωπικά δεν κατέθεσα ΦΕΜ για ΠΕΑ.

 

Για το τοπογραφικό τώρα, προσωπικά θεωρώ πως δεν θέλει ΦΕΜ αν δεν πάει σε Δ.Υ.

Link to comment
Share on other sites

ένα ξέρω, ότι δεν ξέρω για τί μιλάτε! Δηλαδή παίρνουμε αμοιβή 4014 και δεν πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ και ΕΜΠ... μα ... που νοείται? Αφού ο νόμος το λέει καθαρά ότι πρέπει να γραφτεί απάνω κωδικός συστήματος αμοιβών ΤΕΕ, δηλαδή δεν πληρώνουμε ΕΤΕ παίρνουμε τα λεφτά και τρέχουμε???????? Και αν υπάρξει κράτος ποτέ έρχεται να μας βρει????????? Και αν υπάρχει Ελλάδα όταν θα έρθουνε τότε το συζητάμε το θέμα των ΦΕΜ-ΕΤΕ????????

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στα τελευταία post, αυτά δεν αφορούν ν4014.

Στον ν4014, αποδίδω ΦΕΜ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κανονικά.

Επειδή όμως πρέπει να κατατεθεί ταυτόχρονα στην ΕΤΕ ΑΜΟΙΒΗ-ΦΠΑ-ΤΕΕ, άρα το ΤΕΕ από την τσέπη μας, ζητώ από τον πελάτη να καταθέσει την αμοιβή και το ΦΠΑ σε λογαριασμό μου και μετά πληρώνω ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ,ΦΕΜ.

Ελπίζω να ξεμπερδεύτηκες :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.