Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδεια προσθήκης μετά από υπαγωγή στον Ν.4014/11


Recommended Posts

Θεωρώ πως o/η Rika δεν μπορεί να βγάλει άδεια προσθήκης σε αυθαίρετο τακτοποίησε νέο με τον 4014 ,αν έκανε άλλο ανεξάρτητο κτίριο μέσα στο οικόπεδο τότε θα μπορούσε, και ας λένε ότι θέλουν οι πολεοδομικές. Ζητήστε το γραπτώς μόνο έτσι το ψάχνουν ενδελεχως και απαντούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ

Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ

 

 

παρ. 6

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησηςσε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που

δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η

κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Η υπαγωγή στο άρθρο 24 Ν4014 είναι αναστολή κατεδάφισης για 30 χρόνια. Αρα επιτρέπεται η δόμηση σε οικόπεδο με αυθαίρετες κατασκευές....

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

adamantia1 σωστή η παρατήρησή σου, αλλά δεν ξέρω αν με το αναστολή κατεδάφισης εννοεί το άρθρο 24 ν.4014/11 ή την γ' φάση του 1337/83 για αυτά τα τμήματα που δεν παίρνουν οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

rika με μας είσαι ή με τους άλλους? :) αφού το λέει ξεκάθαρα από κάτω οτι εννοει τον 4014!!!

 

adamantia 1 να τους πας και την έγκριση του τεύχους (http://michanikos-online.gr/news.php?aID=5576) μαζί με το τεύχος!!! γιατί τους έχω ικανούς να σου πουν ότι δεν είναι νόμος του κράτους το τεύχος!!!!

Link to comment
Share on other sites

rika, τα ακίνητα που έχουν υπαχθεί στον 4014 έχουν ¨αναστολή¨ για 30 χρόνια των κυρώσεων που έχουν τα αυθαίρετα. Μια από τις κυρώσεις των αυθαιρέτων είναι κατεδάφιση.....

 

Καλά σου λέει η dada..... εκτός από ότι, το λέει ξεκάθαρα .... με μας είσαι ή με τους άλλους!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή στο άρθρο 24 Ν4014 είναι αναστολή κατεδάφισης για 30 χρόνια. Αρα επιτρέπεται η δόμηση σε οικόπεδο με αυθαίρετες κατασκευές....

Αυτό δεν αναφέρεται στην παρ.6 των τεχνικών οδηγιών είναι επεξήγηση της adamantia1.

Mε το άρθρο 24 παρ1α αναστέλλεται για 30 χρόνια η επιβολή κυρώσεων και δε μιλά για αναστολή κατεδάφισης.

Φυσικά και είμαι μαζί σας, εχω παρομοιο πρόβλημα που το παρουσιάζω παραπάνω.

Σήμερα πήγα ΔΟΚΚ με ερώτημα που εφτιαξε η υπηρεσία δόμησης για την περιπτωσή μου. Η απαντησή τους ήταν αποκαρδιωτική.Ουτε λίγο ουτε πολύ μου είπαν πως δεν πρόκειται να απαντήσουν διοτι τους έχουν τρελάνει οι πολεοδομίες με τέτοια ερωτήματα και πρέπει και οι υπάλληλοι των πολεοδομιών να το παίρνουν πάνω τους σύμφωνα με αυτά που διαβάζουν από εγκυκλίους και τις τεχνικές οδηγίες και με συμβούλεψαν να πάρω γραπτώς τους λόγους για τους οποίους δεν μπορούν να εκδώσουν την άδεια και να απευθυνθώ στην περιφέρεια...

Link to comment
Share on other sites

Η κατεδάφιση δεν αποτελεί μια από τις κυρώσεις που θα επιβαλόταν σε αντίθετη περίπτωση?

Με τις λέξεις θα παίζουμε?

 

Κι αυτοί στις πολεοδομίες τόσο ζώα είναι ρε π@@στη? Γιατί παίζουν με τις λέξεις και δεν αφήνουν τον άνθρωπο να χτίσει

να φάνε ψωμί και 10-20 ανθρωπάκια που θα ασχοληθούν. Απορώ τι όφελος έχουν από αυτή τη τραγωδία.

 

Να κοιτάμε και λίγο το πνεύμα των νόμων κι όχι το γράμμα. Προφανώς το πνεύμα είναι να διευκολύνονται τέτοια προβλήματα

για να πάρει μπρος και οικονομία. Να πληρωθούν φόροι, εισφορές κλπ. Αυτά τα ζώα οι υπάλληλοι τι κερδίζουν από όλο αυτό

απορώ πραγματικά? Το κούρεμα των μισθών τους μήπως?

 

Ή μήπως τους κατηγορήσουν που βγάλανε παράνομη άδεια, περάσουν Ε.Δ.Ε. και τους κλάσουν τα αρχίδια! Στις άλλες πολεοδομίες που

το επιτρέπουν Μ@λ@κε ςείναι δηλαδή οι υπάλληλοι εκεί?

 

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να υπάρχει κάποιο τύπου δεδικασμένο στις πολεοδμίες.. Ότι ισχύει στη μια,αυτοδικαίως να ισχύει σε όλες!

Edited by Manolis gon
προσθηκη @@
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΑΠΟ

Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ

 

 

παρ. 6

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησηςσε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που

δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η

κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

Η υπαγωγή στο άρθρο 24 Ν4014 είναι αναστολή κατεδάφισης για 30 χρόνια. Αρα επιτρέπεται η δόμηση σε οικόπεδο με αυθαίρετες κατασκευές....

 

 

οπότε, να υποθέσω, ότι αν θες να βγάλεις άδεια προσθήκης σε κτίριο με παρανομίες, οι οποίες μπορούν να νομιμοποιηθούν: 

δηλώνεις στον 4178 προς έκδοση αδείας

και μετά βγάζεις μία άδεια όπου δείχνεις το υπάρχον + την προσθήκη,

 

ή

 

πρέπει να βγάλεις δύο άδειες;;;

πρώτα αυτή που θα νομιμοποιεί το υπάρχον,

και μετά την προσθήκη;;..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.