Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Και μια οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη, είναι πλήρως σκιασμένη. Ωστόσο σύμφωνα με τις διευκρινιστικές θεωρούμε ελάχιστη τιμή του συντελεστή σκίασης 0,3.

 

.....DEmetrios, κατέληξες ότι βάζουμε 0,3 0,3 1 1 1 1 ?

Ίσως 1/1/0,3/0,3/1/1

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μια απορια ρε παιδια..

 

Σε μονοκατοικία που έχει λέβητα πετρελαίου αλλά θα τον αλλάξει με πελετς ζηταμε Εντυπο ΕΠιθεώρησης λέβητα? ή τον βάζουμε σε τζαμπα έξοδα τον άθρωπο? και κατι ακομα:

Σε κατοικία που ψύχεται μερικώς απο air condition(σαλόνι) και περιπου 25 τμ θα χρησιμοποιησω 2 ζώνες; μια για το σαλονι και μια για το υπολοιπο σπίτι; και αν ναι το το ΖΝΧ θα ειναι στην μια ζωνη 0 και στην αλλη 27,38*2 υπνοδωματια; και ο λεβητας στην μια περιπτωση θα εχει ισχυ 0 και στην αλλη πχ 20ΚW? και εν ολιγοις το σκεπτικο συνεχιζει το ιδιο για ολα τα συστηματα?

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Σε πυλωτες βαζω σκιαση 1 / 1 / 0,3 / 0,3 / 1 / 1 κι εγω, λογω εμμεσης ηλιακης ακτινοβολιας.

Σε δαπεδα προς ΜΘΧ εννοειται ολα 0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Δυο - τρεις ερωτήσεις, αν ξέρει κάποιος βοηθάει !

 

Κάνω ένα ΠΕΑ για ένα κατάστημα εντός εμπορικού κέντρου

Οι απορίες είναι οι εξής:

 

Α. Το κατάστημα κλιματίζεται από μονάδες VRV που ανήκουν όμως σε μεγάλυτερο σύστημα (δηλαδή ενώ οι εσωτερικές μου μονάδες είναι π.χ. 150,000 btu/hr, οι εξωτερικές του VRV που έχω είναι 400,00 btu/hr) Σε αυτή την περίπτωση κάνω αναγωγή στο κομμάτι που εγώ χρησιμοποιώ?

Β. Το κάταστημα δεν έχει τουαλέτες (εξυπηρετείται από τις κοινόχρηστες του εμπορικού). Το ΖΝΧ αγνοείται ?

Link to comment
Share on other sites

@dib & AristidisZ

Δεν νομίζω πως η ισχύς της εξωτερικής μονάδας θα πρέπει να επιμεριστεί. Μια είναι και θα πρέπει να θεωρηθεί όλης της η ισχύς. Είναι σαν να έχεις έναν κοινόχρηστο λέβητα. Δεν επιμερίζεις την ισχύ του σε κάθε θερμική ζώνη.

Και κάτι ακόμα, οι τιμές των COP και EER δίνονται από τον κάθε κατασκευαστή, για συγκεκριμένους συνδυασμούς εσωτερικών μονάδων.

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω κάτω μόνο τα COP και EER είναι που μετράνε. Η κουτάκι της ισχύος είναι περίπου καλλωπιστικό εάν δεν πρόκειται για λέβητα.

 

Για τη θέρμανση:

<<Σε περίπτωση που η μονάδα παραγωγής θερμικής ενέργειας καλύπτει περισσότερες της μιας θερμικές ζώνες, η ισχύς της συγκεκριμένης μονάδας που ορίζεται σε κάθε θερμική ζώνη είναι η συνολική και δεν επιμερίζεται. Η ισχύς δεν λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του εξεταζόμενου κτιρίου, αλλά χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ στον καθορισμό του βαθμού απόδοσης της μονάδας παραγωγής του κτιρίου αναφοράς, στην περίπτωση που πρόκειται για λέβητα.>>

Για την ψύξη:

<<Η ισχύς δεν λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης του υπάρχοντος κτιρίου.

Η ισχύς είναι η ονομαστική θερμική ισχύς εξόδου χωρίς αναγωγή / επιμερισμό στην θερμική ζώνη. >>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω, εάν ο ιδιοκτήτης δεν έχει δηλώσει το διαμέρισμά του στο κτηματολόγιο, μπορεί να βγάλει ΠΕΑ? Ή πρέπει πρώτα να κάνει δήλωση στο κτηματολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζετε αριθμος πρωτοκολου αιτησης , οποτε εννοειτε το δηλωνει στο κτηματολογιο......

 

παντως πρωτη φορα ακουω να μην το δηλωνουν ,ή να μην θελουν να το δηλώσουν στο κτηματολογιο....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.