Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Συνάδελφοι στην περίπτωση που η κατοικία θερμαίνεται με σόμπες βιομάζας, αγνώστου ταυτότητας, υπολογίζω μόνο με το θεωρητικό λέβητα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συντσλεστης ο οποιος, υπο συνθηκες μπορει να ειναι και υψηλος, αναλογως προσανατολισμου...

Αφου για κατακορυφες επιφανειες μπορουμε να βγαλουμε αναλυτικα σκιασεις, γιατι να κανουμε παραδοχες?

Αμπελοφιλοσοφώ φίλε inzaghi! :P Κοίτα, παλιότερα -αν δεν με απατά η μνήμη μου- λέγαμε:

  • κάποιοι: πλήρης σκίαση
  • κάποιοι άλλοι: όχι, πλήρη, αλλά ό,τι ακριβώς προκύπτει από αναλυτικούς υπολογισμούς.

Έ λοιπόν, βλέπω κι εγώ την "πρόταση-βοήθεια" των FAQs για σκίαση όσον αφορά τις οριζόντιες επιφάνειες και λέω τη σαχλαμάρα μου.

Αφού η όλη ιστορία είναι γκρίζες ζώνες, στο φλού και μας τραβάνε και το χαλάκι τρις την ώρα, δικαιούμαι -νομίζω- να πω κι εγώ τη "εκτίμησή" μου.

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσουν οι ωρες που ποσταρεις...

Αλλα ακομα περισσοτερο μ αρεσουν οι ωρες που ποσταρω εγω :smile:

Δε θα σε πει κανενας τιποτα αν το βαλεις με αυτους τους συντελεστες που ειπες απλα, αν προκειται για μεγαλη αμονωτη επιφανεια και το συνολικο γινομενο δωσει κοντα στο 0, το 0,3 θα σου αλλαξει τις καταναλωσεις...

Anyway, να χαμε να λεγαμε...

Καληνυχτα!

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Στις θυρίδες εξαερισμού και στη διείσδυση αέρα μπαίνει η τρύπα από τον απορροφητήρα κουζίνας διαμερίσματος;

 

Κ επίσης καταλήξαμε κάπου όσον αφορά στην κουβέντα μας για την ισχύ του δικτύου διανομής όταν έχουμε επιτοίχιο λεβητάκι φυσικού αερίου; Αν δηλ εισάγεται ως ισχύς του δικτύου διανομής αυτούσια η ισχύς του λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο απορροφητήρας κουζίνας συνήθως έχει κλαπέ, δεν μπαίνει στις θυρίδες εξαερισμού.

Κάπου στην ΔΚ-3 τους ξεφεύγει και τον αναφέρουν, αλλά αφορά απορροφητήρα χωρίς κλαπέ, κάτι που είναι λίγο δύσκολο να το τσεκάριες.

 

Η ονομαστική ισχύς του λέβητα και η ισχύς του δικτύου διανομής στην περίπτωσή σου είναι το ίδιο και το αυτό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου θέλει τσαμπουκά στην εφορία: ο υπάλληλος έχει υποχρέωση να καταχωρήσει ΜΟΝΟ τον αριθμό πρωτοκόλλου και αριθμό ασφαλείας. Όχι να κάνει οποιοδήποτε άλλο έλεγχο, διασταύρωση στοιχείων κλπ.

 

Τελικά επικοινώνησα με ΕΥΕΠΕΝ και μου έστειλαν απαντήσεις του υπ. Οικονομικών προς ΔΟΥ ότι η αρμοδιότητά τους είναι ενημερωτικού χαρακτήρα και δεν είναι στα καθήκοντά τους να διασταυρώνουν στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.