Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Σε διαμέρισμα που δεν διαθέτει κανένα σύστημα ψύξης, ορίζω σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ ενα θεωρητικό με αντλια θερμότητας (ισχύς 0) και ΕER 3, ψυκτικό βαθμό κάλυψης 0.5, δίκτυο διανομλης με απόδοση 100% και τερματικά με απόδοση 0,95. Σωστά μέχρι εδώ ?

 

Στις βοηθητικές μονάδες λεει η ΤΟΤΕΕ 5W/m2 για κατοικίες, το οποίο υπολογίζω με βάση τα συνολικά τετραγωνικά του διαμερισματος ή με βάση την ψυχόμενη επιφάνεια (που ορίζω την μισή της θερμαινόμενης) ??

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

σε θεωρητικό σύστημα έχεις 0 στις βοηθητικές μονάδες για ψύξη.

 

ΤΟΤΕΕ 1, σελ. 111

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

η βοηθεια στο ΚΕΝΑκ ειναι καλο εργαλειο για θ.σ

 

 

τα 5 που λεει ειναι για τριτογενη τομεα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

@panos-viciοus,

 

Πως έκανες την επεξεργασία της παραπάνω εικόνας;

(Πήρες με ctrl+Print Screen την καρτέλα από ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και την επεξεργάστηκες, πού; )

Edited by emnikol
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω λεβητοστάσιο (λέβητας πετρελαίου)σε πολουκατοικία με 4 διαμερίσματα, όλα αυτόνομης θέρμανσης, κάνω το ΠΕΑ για το ένα διαμέρισμα και έχω τις εξής απορίες (δεν είμαι μηχανολόγος και προσπαθώ να κατανοήσω ορισμένες έννοιες, γι'αυτό συγχωρήστε με για τις χαζές ενδεχομένως ερωτήσεις) :

 

1. Το σύστημα διανομής είναι μονοσωλήνιο ? Παρακαλώ αν μπορείτε εξηγηστε μου τη διαφορά μονοσωλήνιου με δισωλήνιο και αν έχετε επισυνάψτε φώτο.

 

2. Για να υπολογίσω την ισχύ του δικτύου διανομής, Θα πολλαπλασιάσω την συνολική ισχυ του λέβητα επί τον πραγματικό βαθμό απόδοσης ngen και ο,τι βρώ δια 4 επειδη έχω 4 κλάδους (έναν για το κάθε διαμέρισμα) ??

 

3. Αυτά τα μάυρα κουτιά στην φώτο 4 τι ακριβώς είναι ?

 

4. Την ηλεκτρική ισχύ των βοηθητικών συστημάτων (αθροιστικά καυστήρα κ κυκλοφορητή) θα την επιμερίσω με βάσει τα χιλιοστά θέρμανσης?

 

post-9582-0-45207800-1350900898_thumb.jpgpost-9582-0-14766500-1350900926_thumb.jpgpost-9582-0-72842700-1350900949_thumb.jpgpost-9582-0-55976900-1350901491_thumb.jpg

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

στην περίπτωση κτιρίου τριτογενούς τομέα (π.χ. γραφεία), το οποίο έχει θερμομόνωση, κουφώματα με διπλά υαλοστάσια, θεωρητικά συστήματα θέρμανσης, ψύξης, μηχανικού αερισμού και φωτισμό με Τ8 (βγαίνει κατηγορία Γ), τι σενάρια θα βάζατε;

 

Σύμφωνα με τον πιν. 5.1α, για το φωτισμό, θα έπρεπε να έχω: (4,2*500*80μ²)/100.000=1.680kw (αυτό το νούμερο έχω βάλει στο πρόγραμμα), ενώ έχω ~ 0,60kw (16x36kw). Δηλ. το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να αντικαταστήσω τις υπάρχουσες λάμπες με Τ5, όπου θα έβαζα: (3,2*500*80μ²)/100.000=1.280kw;

Και τι κόστος να βάλω για 16 λάμπες Τ5;

Ευχαριστώ

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

1. ειναι μονοσωλήνιο

 

3. είναι ηλεκτροβάνες, μια για κάθε διαμέρισμα

 

4. ξεχωριστά KW καυστήρα Χ χιλιοστά + KW κυκλοφορητή Χ χιλιοστά

 

edit

 

στο ξεχωριστά εννοω οτι θα βάλεις 2 γραμμες στο πρόγραμμα ΤΕΕ, μια για καυστήρα και 1 για κυκλοφορητή

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.