Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Έλα και τελειώνουμε :smile: Για τον υπολογισμό της αμοιβής στο σύστημα αμοιβών για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις λέει στην βοήθεια ότι: στο πεδίο Επεξεργασία εργασιών: Στην εργασία που έχει πλέον εισαχθεί, συμπληρώνονται τα αντίστοιχα μεγέθη (τμ/kW) στο πεδίο «Μονάδες» των λεπτομερειών της εργασίας. Πρέπει να συμπληρώσω κάτι εκεί???

Link to comment
Share on other sites

άκυρο.. :smile: ..νόμιζα ότι εννοούσε τον λόγο τ.μ. διά kw..τα πολλά μαθηματικά μου κάψαν τον εγκέφαλο μάλλον... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο που με ανησυχεί...Το κτίριο είναι του 77 και βγαίνει κατηγορίας Ε. Είναι λογικό? Ρωτάω γιατί διάβασα σε μια εφημερίδα πριν κάποιες μέρες ότι από τα 58000 πεα που έχουν εκδοθεί τα 40000 κατατάσσουν τα κτήρια σε κατηγορία Η :mrgreen: και σκέφτομαι μήπως κάτι δεν πάει καλά..Το μόνο που σκέφτομαι είναι οι εξωτερικοί τοίχοι..Πήρα τα U θεωρώντας τους μπατικούς αφού έχουν πάχους 20 εκ..Αλλά τι να πώ δεν ξέρω..Καταλαβαίνω ότι δεν πάει με το έτος κατασκευής η κατάταξη απλά αν κάποιος έχει κάνει πεα για τέτοιας χρονολογιας κτήρια αν θέλει ας μας πει σε ποιες κατηγορίες "παίζουν".

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα σύστημα θέρμανσης - ψύξης. Έβαλα ότι λένε οι οδηγίες για αυτά τα συστήματα..

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.. Δεν το είχα σκεφτεί..Άρα επειδή δεν έχει συστήματα και του έχω βάλει τα θεωρητικά τα οποία είναι πολύ καλά για αυτό είναι στην Ε..Μάλιστα..

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου δεν εχει συστηματα θερμανσης και ψυξης, τι να κατανλωσει...?

Μια χαρα σε βγηκε...!

Αν ειχες καμια κεντρικη θερμανση, καμια σομπα, κανα κλιματιστικο για θερμανση, θα σου λεγα εγω τι κλαση θα βγαινε! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε έλεγχο για πεα στο λεβητοστασιο σε μονοσωλήνιο συστημα αυτός ο θερμοστατης τι ακριβώς κάνει;

εχει τοποθετηθει πρίν τον κυκλοφορητη.Δηλώνει κάποιο συστημα;

o λέβητας έχει πάνω τα θερμόμετρα κυκλοφορητη και καυστηρα.post-35149-0-96053700-1327530736_thumb.jpgpost-35149-0-95975200-1327530774_thumb.jpg

 

2. επίσης να πώ ότι χρησιμοποιήθηκε σιδηροσωλήνα(η μαυρη πού φαίνεται) χωρίς καμία μόνωση μέσα στο λεβητοστασιο και έξω από αυτο στο κλιμακοστάσιο οι δυο σωλήνες (προσαγωγής -επιστροφής), αλλά πλήρως μονωμένες από την οροφη του υπογείου ώς την ταράτσα (6 ορόφοι) και μέσα σε κουτί. Τελικά εγω τι να βάλω μονωμένες ή όχι στο πρόγραμμα;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ο υδροστάτης πριν τον κυκλοφορητή δεν έχει να κάνει με την κατηγορία αυτοματισμών κατά ΚΕΝΑΚ.

 

Όσο αφορά τη μόνωση, βάλε μια ενδιάμεση κατάσταση, δηλαδή ανεπαρκώς μονωμένες. Ούτε μονωμένες, είναι ούτε αμόνωτες :smile:

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.