Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!

 

Και μια άλλη ερωτησούλα... Όταν στην μελέτη θερμομόνωσης διώροφης κατοικίας, περιγράφεται η οροφή του κτιρίου με πλάκα οπλισμένου σκυροδ. και μόνωση 0,1 cm, ενώ στην πραγματηκότητα έχει και κεραμοσκεπή πάνω απο την πλάκα, τίθεται θέμα αμφισβήτησης της μελέτης θερμομονωσης? Δεν έχει αλλάξη το U της οροφής? Την καραμοσκεπή την μελετάω κανονικά ως Μ.Θ.Χ. ?

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

Στην 4.1.1. παρ. ε, γράφει πως: "Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο κατοικίας θερμαίνεται με τη χρήση αντλιών θερμότητας, θεωρείται ότι και το κτήριο αναφοράς διαθέτει τοπικά συστήματα (αντλίες θερμότητας ενός ή πολλαπλών εσωτερικών στοιχείων), με συντελεστή συμπεριφοράς COP = 3,2.....".

 

Πιο κάτω στην 4.1.2. αναφέρει πως: "......Αντίστοιχα, όταν το εξεταζόμενο κτήριο διαθέτει συστήματα θέρμανσης, τα οποία καλύπτουν τμήμα του κτηρίου ή της θερμικής ζώνης (δηλαδή δεν ικανοποιούνται οι συνθήκες θερμικής άνεσης, παράγραφος 2.4), τότε θεωρείται ότι το υπόλοιπο μη θερμαινόμενο τμήμα θερμαίνεται όπως το κτήριο αναφοράς, με λέβητα θερμού νερού με καυστήρα πετρελαίου σε λειτουργία υψηλής θερμοκρασίας (90 έως 70oC) και θερμική απόδοση 93,5%".

 

Από αυτό το δεύτερο καταλαβαίνω πως το θεωρητικό σύστημα θα είναι λέβητας πετρελαίου με ισχύ 0 kW, β.α=0,935, κάλυψη 0,314.

Στο δίκτυο διανομής συμπληρώνω: ισχύ 0 kW, χώρος διέλευσης: "Εσωτερικοί ή/και μέχρι 20% σε εξωτερικούς", β.α = [(2*3,516 kW*1)+(0 kW*0,95)] / [(2*3,516kW)+0kW)] = 7,032 / 7,032 =1.

Στις τερματικές μονάδες: β.α = [(2*3,516 kW*0,93)+(0 kW*0,93)] / [(2*3,516kW)+0kW)] = 0,93.

Στις βοηθητικές μονάδες: β.α = 0,1 (W/m2) * 80 m2 = 8 W/m2 = 0,008 kW.

 

Για την κεραμοσκεπή, δες τι λέει η 2.1.5 της 2ης ΤΟΤΕΕ.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε Panos ευχαριστώ για την απάντηση. Όσον αφορά την κεραμοσκεπή έχω δεί το τι λέει η 2η ΤΟΤΕΕ , το ερώτημά μου απλώς είναι πως επειδή δεν την αναφέρει η μελέτη θερμομόνωσης είναι θέμα αμβισβήτησης αυτής? Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Panos-vicious,

στην 4.1.1. παρ.δ γράφει: "Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο δεν διαθέτει σύστημα θέρμανσης, θεωρείται ότι θερμαίνεται όπως ακριβώς και το κτήριο αναφοράς. Σ' αυτήν την περίπτωση η απόδοση του λέβητα - καυστήρα για το κτήριο αναφοράς είναι 93,5%,
καθώς επίσης και στην περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο διαθέτει οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης εκτός από κεντρικό λέβητα, τηλεθέρμανση και αντλίες θερμότητας"

 

Από το παραπάνω υπογραμμισμένο σε συνδυασμό με την παρ. ε εγώ καταλαβαίνω ότι στις περιπτώσεις που έχω τηλεθέρμανση ή αντλίες θερμότητας τότε και το Κ.Α. διαθέτει αντίστοιχα τηλεθέρμανση ή αντλίες θερμότητας. Από το υπογραμμισμένο καταλαβαίνω ότι αν είχα π.χ. θερμοπομπούς ή θερμοσυσσωρευτές και δεν είχα σε κάποιο δωμάτιο τότε σ' αυτή την περίπτωση θα έβαζα λέβητα για αυτό το κομμάτι στο Κ.Α. όπως το αναλύεις.
"

 

Στην παρ. 4.1.2. όπως την αναφέρεις γράφει όντως πάλι για το Κ.Α. για λέβητα πετρελαίου αλλά θεωρώ ότι τους έχει "ξεφύγει"
να διευκρινίσουν ότι αυτό δεν ισχύει όταν το διαμέρισμα ή το κτήριο διαθέτει εν μέρει τηλεθέρμανση ή αντλίες θερμότητας.

 

Η άποψη μου αυτή ενισχύεται νομίζω και από την παρ.στ που αναφέρει:

"Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο τριτογενούς τομέα θερμαίνεται με τη χρήση αντλιών θερμότητας, θεωρείται ότι και το κτήριο αναφοράς διαθέτει τοπικά ή/και κεντρικά συστήματα θέρμανσης με συντελεστή συμπεριφοράς COP = 3,2 για αερόψυκτα συστήματα και COP = 4,3 για υδρόψυκτα. Για όλες τις άλλες περιπτώσεις που το εξεταζόμενο κτίριο θερμαίνεται με την χρήση αντλιών θερμότητας άλλου τύπου (π.χ. γεωθερμική ή με θαλασσινό νερό), θεωρείται ότι το κτήριο αναφοράς διαθέτει αντλία θερμότητας με συντελεστή συμπεριφοράς COP = 3,5"

 

Σ' αυτή την περίπτωση αν έχω ένα κεντρικό σύστημα θέρμανσης που καλύπτει εν μέρει τον χώρο θα βάλω ότι για τον χώρο που δεν θερμαίνεται έχω λέβητα πετρελαίου; Δηλαδή το Κ.Α. θα έχει σύστημα με COP=3,2 και παράλληλα και λέβητα με 0.935;

Δεν ξέρω, δεν μου κάθεται καλά παρ' όλα αυτά θα το ψάξω εκτενέστερα και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχεις όπως το αναλύεις (και μάλιστα η παράγραφος στ), αν και αναφέρεται στον τριτογενή τομέα, είναι επεξηγηματική), μόνο που η ενότητα 4.1.2. μου τα χαλάει.

Πάντως ναι, το υπογραμμισμένο κείμενο της παρ. δ της 4.1.1., παραπέμπει στο να θεωρήσεις και το θεωρητικό σύστημα με τοπικές Α.Θ.

Link to comment
Share on other sites

Ως εικόνα, θα δεις...Κάνεις δεξί κλικ μετά την δημιουργία αποσπάσματος και σου λέει αποθύκευση εικόνας (μην σε τρομάξει το μέγεθος, φαίνεται οκ μετά)...Μετά ναι με πρόγραμμα ζωγραφικής για οδούς.

Και από google earth δεχονται, αλλά από το κτιματολόγιο είναι πιο καθαρές...

Οταν φτιαχνω το απόσπασμα στο κτηματολόγιο και πάω να το αποθηκεύσω με δεξι κλικ βγάζει αποθήκευση ως ιστοσελιδα πλήρης και όνομα ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ.hml και δεν μπορώ να το αποθηκεύσω ώς εικόνα

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Πάτα το printscreen του πληκτρολογίου και μετά κάντο επικόληση σε κάποιο πρόγραμμα γραφικών.

Βάλε έναν κόκκινο κύκλο γύρω από το προς επιθεώρηση ακίνητο και είσαι έτοιμος.

 

Πριν πατήσεις το printscreen εμφάνισε τις οδούς της επριοχής με το αντίστοιχο κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.