Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

σε διαμερισμα εχει εναν κανονικο θερμοσιφωνα 4kw στο μπανιο και εναν μικρο 2kw στη κουζινα ,πως να επιμερισω τις χρησεις 0.9 και 0.1 ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα εχει εναν κανονικο θερμοσιφωνα 4kw στο μπανιο και εναν μικρο 2kw στη κουζινα ,πως να επιμερισω τις χρησεις 0.9 και 0.1 ας πουμε;

επιμερίζεις ανάλογα με την ισχύ 2/6=0,333 και 4/6=0,66.

Link to comment
Share on other sites

Ο εν λόγω λέβητας είναι ΑΤΟΜΙΚΟΣ όχι ΤΟΠΙΚΟΣ. Άρα κάνουμε κανονικά υπερδιαστασιολόγηση. Απλώς αν σου βγεί π.χ. -που για διαμέρισμα πάντα βγαίνει - κάτω από 20KW τότε η οδηγία σου λέει πάρτο ίσο με 20KW.

Επομένως αν έχεις ένα ατομικό λέβητα εγκατεστημένο, ισχύος 24KW και υπολογίσεις ότι για το διαμέρισμα σου χρειαζόσουν 8 KW δεν κάνεις 24/8=3 άρα ng1=0,75 αλλά 24/20=1,2 επομένως ng1=1

Οπότε ζητώ και φύλλο ρυθμίσεων - συντήρησης ή δέχομαι ό,τι αναγράφει ο κατασκευαστής σαν ισχύ και βαθμό απόδοσης;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ζητώ και φύλλο ρυθμίσεων - συντήρησης ή δέχομαι ό,τι αναγράφει ο κατασκευαστής σαν ισχύ και βαθμό απόδοσης;

Μέχρι τώρα για τα ατομικά η "οδηγία" ήταν ότι σε ατομικά ΑΝ δεν υπάρχει φύλλο καυσανάλυσης να παίρνουμε τα δεδομένα (Ισχύ και Β.Α.) από το ταμπελάκι ή από το manual.

Αυτό όπως ειπώθηκε, θα αλλάξει και θα είναι υποχρεωτικό και για τους ατομικούς λέβητες το φύλλο καυσανάλυσης.

Μάλιστα το είχαν προσδιορίσει χρονικά για μετά τον Οκτώβρη, συνδέοντας το με τους πρώτους μόνιμους επιθεωρητές, τους οποίους εγώ δεν βλέπω να υπάρχουν μέχρι τότε, οπότε....

Link to comment
Share on other sites

καποιος αλλος για το 1131;ok o επιμερισμος συμφωνα με την ισχυ,γιατι η χρηση ειναι διαφορετικη....μονο κανα πιατακι πλενουνε με το το 2kw...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

....Επομένως αν έχεις ένα ατομικό λέβητα εγκατεστημένο, ισχύος 24KW και υπολογίσεις ότι για το διαμέρισμα σου χρειαζόσουν 8 KW δεν κάνεις 24/8=3 άρα ng1=0,75 αλλά 24/20=1,2 επομένως ng1=1

Το βλέπω αλλιώς. Έστω ότι από τη μελέτη θερμικών απωλειών υπολόγισα 8 kW, πήρα και μια προσαύξηση 20%, πήγα στα 9,6 kW, πρόσθεσα κι άλλα 4 kW (στην τύχη το νούμερο) για ΖΝΧ, πήγα στα 13,6 kW και εντέλει επέλεξα λέβητα 17 kW. Όταν έρθει ο ενερ. επιθεωρ. και δει (είτε από το ταμπελάκι είτε από φύλλο καυσανάλυσης) Pm <= 20 kW (π.χ. 17 kW) τότε νομίζω πως ισχύει αυτό που λες, δηλαδή ng1 = 1,0.

Αν εγκαταστήσω όμως λέβητα, ας πούμε 23 kW, τότε θα έχω: 23 kW / 13,6 kW = 1,69 δηλαδή 69% μεγαλύτερη ισχύ από την απαιτούμενη Pgen, οπότε ng1=0,85.

Δεν ξέρω, έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα Πάνο μιλάς για ΜΕΑ.

Εκεί, σαν Pgen βάζεις ότι σου βγάζει η μελέτη. Επειδή όμως στην ελληνική αγορά τα <20KW είναι δυσεύρετα, δώσαν ένα περιθώριο ως τα 20KW (στην ουσία 25KW). Οπότε με λέβητα 17 KW, βγαίνεις ng1=1.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.