Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Είπαμε, δεν είμαστε ελεγκτές νομιμότητας.

 

Στην ερώτηση: <<Εχει δηλωθεί το κτίριο στην Κτηματολόγιο Α.Ε.>> απαντάς <<Οχι>> και προχωράς.

 

Σε όλα τα υφιστάμενα κτίρια (με την έννοια του αποπερατωμένου) υπάρχει η δυνατότητα να βγει ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τυχει σε κανεναν να βγαλει δηλαδη ΠΕΑ σε περιοχη που δεν εχει ενταχθει στην Κτηματογραφηση?

Τι κανατε? Δε βγαλατε ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, δεν είμαστε ελεγκτές νομιμότητας.

 

Στην ερώτηση: <<Εχει δηλωθεί το κτίριο στην Κτηματολόγιο Α.Ε.>> απαντάς <<Οχι>> και προχωράς.

 

Σε όλα τα υφιστάμενα κτίρια (με την έννοια του αποπερατωμένου) υπάρχει η δυνατότητα να βγει ΠΕΑ.

 

Ευχαριστώ!

 

Δεν εχει τυχει σε κανεναν να βγαλει δηλαδη ΠΕΑ σε περιοχη που δεν εχει ενταχθει στην Κτηματογραφηση?

Τι κανατε? Δε βγαλατε ΠΕΑ?

 

Δεν είναι αυτό το θέμα. Η περιοχή που είναι το ακίνητο είναι ενταγμένη στην κτηματογράφηση, απλά ο ιδιοκτήτης για κάποιο λόγο (αμέλεια ίσως) δεν το έχει δηλώσει ακόμη. Το κτηματολόγιο δεν έχει κλείσει ακόμη, μπορεί να το δηλώσει και αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

έχω το εξής ζήτημα

σε περίπτωση θέρμανσης με VRV, πως μπορώ να βρω τις απώλειες δικτύου διανομής ?

(γνωρίζει κανείς θερμοκρασίες φρέοντος σε ψύξη / θέρμανση, και αν ναι, τι γινεται με τους Β.Α. ?)

επίσης, στα VRV, δεν υπάρχουν βοηθητικές μονάδες, άρα το αντίστοιχο πεδίο, πρέπει να μείνει στο 0 ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δες, η περιοχή λειτουργίας του ψυκτικού μέσου στη θέρμανση μπορεί να είναι μεταξύ 5oC και 35oC και στην ψύξη μεταξύ 4,5oC και 50oC.

Η διάμετρος των κεντρικών σωλήνων υγρού/αερίου, ανάλογα με το μέγεθος της εξωτερικής μονάδας, μπορεί να είναι από 9,5mm ως και 41,3mm.

Οι διάμετροι των σωληνώσεων σύνδεσης (υγρού/αερίου) των εσωτερικών μονάδων μπορεί να είναι, από 6,4mm ως 25,4mm.

Οπότε, ανάλογα και με το χώρο διέλευσης, από τους πίνακες 4.7 και 4.11 μπορείς να βρεις το β.α.

 

Τώρα για τα βοηθητικά συστήματα σε VRV, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά νομίζω πως, όπως λες, δεν υπολογίζονται, οπότε ισχύς μηδέν. Νομίζω πως έχουν συμπεριληφθεί από τον κάθε κατασκευαστή, στον COP και EER που δίνει σε πίνακες ανάλογα με τον συνδυασμό ισχύος των εσωτερικών μονάδων που δίνονται σε πίνακες (σε σχέση με την εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία).

Αλλά ας πει και κανένας άλλος συνάδελφος τι έχουν πει στα σεμινάρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε οροφη κτιριου προ 1979(δωμα) εχει κατασκευαστει καποια μονωση...πως το βαζουμε,με U=3.05 W/M2*K η U=0.95 W/M2*K (ΑΝΕΠΑΡΚΗ ΜΟΝΩΣΗ ΚΑΤΑ ΚΘΚ);

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει κατατεθει μελετη θερμομονωσης (αποδεικνυεται απο το στελεχος), τοτε παρε ειτε τους συντελεστες της μελετης ειτε τα μεγιστα κατα ΚΘΚ

Αν δεν ειχε κατατεθει μελετη, τοτε προσωπικα θα την αγνοουσα... Δεν ξερεις τι υλικα χρησιμοποιησανε...

\Ο πατερας μου (παλιος μηχανικος) μου ειπε οτι εκεινα τα χρονια σα στρωμα θερμομονωσης στο δωμα χρησιμοποιουσαν ακομα και σπασμενα τουβλα...

Τι θερμομονωτικη προστασια να εχει ενα τετοιο στρωμα?

3,05 και παμ΄παρακατ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.