Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

...................Που και πως προχωράει αυτό το πρόγραμμα? Κανένας γνωστός ρωτάει κάπου κάπου

και αυτό από απλή περιέργια! Τόσο καιρό ούτε μια ενόχληση για το "εξοικονομώ" !!! :mrgreen:

 

Εγώ πιστεύω ότι το 95% των επιθεωρήσεων το "αναλαμβάνει" η τράπεζα!!!!!!

Edited by gamvro
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν είμαστε off topic γιατί το θέμα είναι η έκδοση πρώτου Π.Ε.Α. :)

Νόμιμα υφιστάμενο το υπόγειο δεν είναι καθότι δεν ανήκει στις περιπτώσεις της παρ. 1 του άρθρου 23 του Ν.Ο.Κ..

Επίσης δεν ανήκει στις περιπτώσεις της παρ. 2 του άρθρου 23 του 4014/11.

Αυτό που επισημαίνει ο Κώστας φαίνεται να είναι μια καλή λύση αν και κατ' αυτό τον τρόπο το πρόβλημα μεταφέρεται στη νομιμότητα των πιστοποιητικών καθώς στη πραγματικότητα το ακίνητο αφορά διώροφη κατοικία με θερμαινόμενη επιφάνεια εμβαδού 250,00 τ.μ. και εγώ εκδίδω Π.Ε.Α. για ισόγεια με θερμαινόμενη επιφάνεια εμβαδού 125,00 τ.μ..

Δε μπορώ να το κάνω αυτό αλλά δε θέλω να χαντακώσω και τον πελάτη μου.

Με ρωτάει αν υπάρχει υποχρέωση νομιμοποίησης για να συνεχίσει με το πρόγραμμα.

Η εγκύκλιος με ποιο τρόπο καταργήθηκε;

 

Ευχαριστώ συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

'Αρα η κατοικία είναι ενιαία, καταλαβαίνω καλά;

Κοίτα αυτό.

=999&language=el-GR"]http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=700&sni[1043]=999&language=el-GR

Είσαι στην περίπτωση Β. Σύμφωνα με αυτό δεν ισχύει η υποχρέωση για απόκλιση 10% στα τετραγωνικά.

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις ΠΕΑ για ισόγεια κατοικία 250 τ.μ.

Απλά εγώ στη θέση σου δεν θα έκανα επέμβαση στο υπόγειο. Αυτό το τελευταίο προσωπική άποψη, δεν το βασίζω κάπου, απλά για να είσαι καλυμμένος 100%.

Σχετικά με το εξοικονομώ, μετά το Σεπτέμβριο υπάρχει αυξημένο ενδιαφέρον. Συνήθως μεγάλα διαμερίσματα με μεγάλα έξοδα θέρμανσης και οι ενδιαφερόμενοι συνήθως συνταξιούχοι. Πολλοί φεύγουν μόλις ακούσουν το κόστος του πρώτου ΠΕΑ, στις υπόλοιπες περιπτώσεις είμαστε στο περίμενε για προεγκρίσεις, προσφορές από εγκαταστάτες, μεγάλο μέρος εκτιμώ ότι θα βαρεθούν και δεν θα ολοκληρώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Κώστα.

Δε το είχα υπόψη μου αν και μπαίνω συχνά στο site.

Βέβαια εδώ μας λέει να κάνουμε την αίτηση με τις υπερβάσεις όχι αν έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε παρεμβάσεις επί αυτών.

 

 

Βλ και # 9 στο εγχειρίδιο της Eurobank

Να είναι νόμιμο (να διαθέτει οικοδομική άδεια ή άλλο νομιμοποιητικό έγγραφο), ανεξαρτήτως

ημερομηνίας κατασκευής.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν θέμα έχει γίνει υπερβολικά μεγάλο και θα κλειδωθεί.

 

Θα δημιουργηθεί ένα νέο, με γενικό περιεχόμενο που θα αποτελεί τόπο συζήτησης για διάφορα θέματα που αφορούν τον ΚΕΝΑΚ και προβληματισμούς που θα αναπτύσσονται στη ροή του θέματος.

 

Παρακαλούνται οι συνάδελφοι για ερωτήματα περί ΚΕΝΑΚ, με συγκεκριμένο περιεχόμενο να χρησιμοποιούν τα υπάρχοντα θέματα ή να δημιουργούν νέα ώστε να δίνονται πιο άμεσα απαντήσεις και θα μπορούν να αναζητηθούν πιο εύκολα.

Τα δύο τελευταία posts θα μεταφερθούν στο νέο θέμα.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.