Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Πρόσεξε.

 

Σ' αυτή την καρτέλα βάζεις τα στατιστικά δεδομένα (αν βρεις), καταναλώσεων από ΔΕΗ, πετρέλαιο κλπ. Τα αποδεικνύεις με τιμολόγια, αποδείξεις και γενικά με παραστατικά.

 

Προσωπικά στο πρώτο ΠΕΑ που έκανα ζήτησα αυτά τα στοιχεία. Πού να τα βρεις....

Για τη ΔΕΗ πχ όλοι κρατάνε το απόκομμα με τη χρέωση. Το άλλο που γράφει την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος το πετάνε. Εκανα μια φορά την εξυπνάδα να ζητήσω από τη ΔΕΗ τα στατιστικά (όπως είχα ακούσει σε σεμινάριο) και μετά από ταλαιπωρία (αίτηση, ελάτε αύριο τώρα έχουμε δουλειά...) διαπίστωσα ότι ούτε η ΔΕΗ κρατάει στα αρχεία της την κατανάλωση. Μόνο το ποσό πληρωμών κρατάει. Από την άλλη που να στέλνεις τον ιδιοκτήτη να ψάχνει τον διαχειριστή για να πάρει τις καταναλώσεις πετρελαίου και την κατανομή δαπανών για να κάνεις αναγωγή στο διαμέρισμα............ Ολοι θέλουν το ΠΕΑ αύριο.

Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που ζήτησα στατιστικά για το ΠΕΑ. Η συμπλήρωσή τους δεν είναι υποχρεωτική. Διευκολύνεις το ΥΠΕΚΑ να κρατήσει στατιστικά στοιχεία καταναλώσεων. Αν τα θέλουν μπορούν να τα βρούνε μόνοι τους. Για 2 ευρώ το τμ δεν θα κάνουμε τους υπάλληλους συλλογής στατιστικών δεδομένων..

Δεν τα συμπληρώνεις και προχωράς.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην κατσω να ασχοληθω με τετοια στοιχεια...

Συμπληρωνω ΜΟΝΟ οτι ειναι απολυτα απαραιτητο για να βγει το ΠΕΑ και τελειωσα...

Εννοειται οτι βαζω ΜΟΝΟ ενα σεναριο βελτιωσης...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ζητάω από τον ιδιοκτήτη. Εάν τα έχει, έχει καλώς. Εάν δεν τα έχει, προχωράω παρακάτω.

Σε 4-5 περιπτώσεις που τα έχω περάσει, υπήρξε επιβεβαίωση των αποτελεσμάτων που έβγαλα μέσω της επιθεώρησης.

Link to comment
Share on other sites

μα για να τα κλικάρω δεν χρειάζομαι κάποιες τιμές, απλώς δεν ξέρω ποιές ειναι οι απαντησεις σε αυτά που ρωτώ.Αν τα κλικάρατε εσεις τι θα βάζατε στα 1,2,3,4;

5)τίς συνθήκες ανεσης που ειναι στην ιδια καρτέλα τίς κλικάρετε;

6) η καμινάδα τζακιού μπαίνει στίς καμινάδες;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

katramp εάν δεν έχεις τιμές πραγματικής κατανάλωσης από λογαριασμούς να βάλεις, ΔΕΝ τα πειράζεις καθόλου.

Επίσης, ρίξε μια ματιά στο help του προγράμματος. Θα σου δώσει απαντήσεις στα περισσότερα από όσα ρωτάς. Έχει πολύ καλό help.

Link to comment
Share on other sites

Π.Χ. αν έχεις στοιχεία από τιμολόγια πετρελαίου θέρμανσης των προηγούμενων 3 ετών, με το οποίο πετρέλαιο θερμαίνονται και παράγουν το ΖΝΧ, επιλέγεις πετρέλαιο θέρμανση, τσεκάρεις Θέρμανση και ΖΝΧ, γράφεις την κατανάλωση σε λίτρα π.χ. 5.000 και την περίοδο που αφορά π.χ. 1/10/2008-30/4/2011.

 

Αν δεν έχεις τέτοια στοιχεία, δεν επιλέγεις τίποτα και δεν τσεκάρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα οπότε αφού δεν έχω τιποτα δεν τσεκάρω και στ ααποτελέσματα δεν εχει καμία σημασία ετσι;

συνθήκες ανεσης τσεκάρετε που βγαίνουν και στο ΠΕΑ;

για την καμινάδα τζακιού μπαίνει;

συνηθως αν το σπίτι έχει ηλιακό τι άλλο προτείνετε σαν σενάριο;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω ζητήσει ποτέ. Στην αρχή μόνο έκανα μια απόπειρα......και κατάλαβα. Να ρωτήω κάτι άλλο, τα κουτάκια σχετικά με οπτική άνεση, ακουστική, θερμική, ποιότητα αέρα τα τσεκάρει κανένας?

 

ΥΓ Η καμινάδα τζακιού μπαίνει..υπάρχει κουτάκι να τσεκάρεις

Εκτός από ηλιακό, καλό είναι να προτείνεις αλλαγή κουφωμάτων με καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση το σενάριο έχει νόημα αν ανεβαίνει τουλάχιστον 1 κατηγορία...ή εναλλακτικά σε ετησία εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερη από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2)

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα τσεκάρω αλλά είναι κυρίως χονδρική εκτίμηση. Συνήθως τα σπίτια είναι άδεια από ιδιοκτήτες, δεν υπάρχουν έπιπλα, δεν λειτουργεί η θέρμανση, έχουν μέρες να αεριστούν. Υποκειμενική εκτίμηση. Κοιτάω τα σώματα αν είναι επαρκή, αν υπάρχουν επαρκή ανοίγματα, τέτοια πράγματα...

 

katrmp την καμινάδα τζακιού πρέπει να τη βάλεις. Αν έχεις και σωλήνα εξαερισμού στο W.C. τσεκάρεις και τη θυρίδα εξαερισμού.

Στις θυρίδες δεν μπαίνει ο σωλήνας του ανεμιστήρα της κουζίνας. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπαίνει.

 

Αν το σπίτι είναι σε καλή κατάσταση, δεν παίρνει εξ. θερμομόνωση, ηλιακό έχει και γενικά δεν έχεις να προτείνεις κάτι... μη βάλεις καθόλου σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε κατανάλωση 112 KW/m2 ενω το κτίριο αναφοράς 95 και το κατατάσσει στην Γ κατηγορία. ειναι κατασκευής 2009. Τα αποτελέσματα (κατάταξη και τιμες ) φαινονται λογικά;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.