Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού - έλλειψη σχεδίων


Recommended Posts

Οταν όμως η ανασύσταση γίνεται με νέα κάτοψη που θα δείχνει την υφιστάμενη κατάσταση όπως ζητάνε, επί της ουσίας δεν έχει νόημα...Απλά παίρνεις υπογραφή σε σχέδια που εξαρχής δεν δείχνουν αν υπάρχουν αυθαιρεσίες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υπογραφή από την υπηρεσία είναι που δίνει νόημα στη βεβαίωση ΜΗ αυθαιρεσιών.Μπορεί να μην ήταν έτσι τα σχέδια αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος εσύ να ανακαλύψεις την Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα έχω και εγώ μια περίπτωση μεταβίβασης που έχει χαθεί ο φάκελος της πολεοδομίας με τα εγκεκριμένα σχέδια και στην διαθεσή μου έχω το στέλεχος της ο.α. τοπογραφικό και κάτοψη ορόφου από την σύσταση οριζοντίας (όχι εγκεκριμένα) έχουν επισυναφθεί στο συμβόλαιο και υπογραφεί από μηχανικό, συμβολαιογράφο,δικηγόρο,πωλητή και αγοραστή κατά την αγορά του διαμερίσματος το έτος 1978. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει γονική παροχή στην κόρη του και θέλει βεβαίωση μεταβίβασης. Τι να κάνω να δώσω βεβαίωση ή να κάνω ανασύσταση φακέλου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του έτους αδείας (προ ''78) τα σχέδια (που βάζαν τότε) ήταν λίγα. Είναι καλό να υπάρχουν εγκεκριμμένα σχέδια διότι τα σχέδια που είχαν κατατεθεί τότε στον συμβ/φο, είναι πιθανόν να μην είναι τα θεωρημένο. Ούτως ή άλλως τα πιο πολλά από αυτά δεν θα έκανες για να τα δώσεις στην συμβ/φο για την γονική παροχή ή αν θεωρείς ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες για την τακτοποίηση ? Η γνώμη μου είναι να κάνεις ανασύσταση φακέλλου.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Όπου δεν υπάρχουν τα εγκεκριμένα σχέδια πρέπει να κάνουμε ανασύσταση φακέλου, διότι σε διαφορετική περίπτωση δεν θα ακολουθούμε κατά γράμμα το νόμο για την έκδοση της βεβαίωσης 4014. έστω και "μερική" ανασύσταση φακέλου, αν αυτό μπορεί να γίνει μετά τη σύμφωνη γνώμη της οικείας πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

σε κατοψη ισογειου με αδεια του 61 εχω ενα διαμερισμα 78 τ.μ.

στο ιδιο διαμερισμα βγαινει αδεια προσθηκης το 1978 κατ επεκταση για αλλα 40 τ.μ. και στο υπαρχον ισογειο κατασκευαζεται και ενα καταστημα.

εχουμε δηλ.56τ.μ κατοικια ,22τ.μ καταστημα και τα 40τ.μ της προσθηκης που δεν κατασκευαστηκαν ποτε.Ετσι δεν υπαρχει κανενα εγκεκριμενο σχεδιο για τα 56τ.μ.

Δινω βεβαίωση;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε δίνεις. Εκτός όλων των άλλων έχεις εγκατάσταση αυθαίρετης χρήσης (το κατάστημα). Πάει για τακτοποίηση ο τύπος...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη λεπτομερεια,στην αδεια προσθηκης αναφερεται το τμημα που εχει γινει καταστημα(δηλ.ειναι νομιμο),το οποιο μαλιστα αποτελωντας ξεχωριστη ιδιοκτησια,εχει μεταβιβαστει......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.