Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού - έλλειψη σχεδίων


Recommended Posts

συνάδελφοι, ξέρει κανείς τι γίνεται όταν έχουμε στέλεχος άδειας και τοπογραφικό αλλά λείπει η κάτοψη του ορόφου από τον φάκελο (έχουμε πάρει βεβαίωση απώλειας), υπάρχει αυθαίρετο τμήμα στον εν λόγω όροφο που πρέπει να τακτοποιηθεί, αλλά πως βεβαιώνουμε την κατάσταση της άδειας? στην διευκρύνηση γ' του υπεκα γράφει πως προχωράμε με σχέδια αποτύπωσης αλλά κάτι δε μου κολλάει...

Link to comment
Share on other sites

Εψαξες μήπως έχουν καταθέσει σε καμιά άλλη υπηρεσία κανένα γνήσιο αντίγραφο της κάτοψης και κάνεις δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα για Η/Χ. Έχει χαθεί φάκελος αδείας του 2001 και βρήκα μόνο στέλεχος και τοπογραφικό. Ξεκίνησα αποτύπωση κτλ αλλά τα σχέδια πως ακριβώς θα γίνουν δεν ξέρω.......π.χ. το διάγραμμα κάλυψης!! Και σε ποιά άλλη υπηρεσία να ψάξω? στη ΔΕΗ? εκεί και να έχει θα είναι μόνο η κάτοψη φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

iri78 ειχα ίδια περίπτωση και ρωτώντας στην πολεοδομία μου είπαν για μερική ανασύσταση με αυτοψία κάποιου υπαλλήλου που θα χρεωθεί την υπόθεση. Στη δική μου περίπτωση δεν προχώρησε λόγω φόβων του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Για ψάξτε στο ΙΚΑ.Από τότε που θυμάμαι εγώ, τους πηγαίναμε διάγραμμα κάλυψης και κατόψεις.Οχι εγκεκριμένα βέβαια αλλά μπορεί να βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα για Η/Χ. Έχει χαθεί φάκελος αδείας του 2001 και βρήκα μόνο στέλεχος και τοπογραφικό. Ξεκίνησα αποτύπωση κτλ αλλά τα σχέδια πως ακριβώς θα γίνουν δεν ξέρω.......π.χ. το διάγραμμα κάλυψης!! Και σε ποιά άλλη υπηρεσία να ψάξω? στη ΔΕΗ? εκεί και να έχει θα είναι μόνο η κάτοψη φαντάζομαι.

 

Αν έχει γίνει σύσταση οριζ. Ιδιοκτησιών, ψάξε στο συμβολαιογραφο που τη συνέταξε, λογικά θα έχει αντίγραφα και ίσως και θεωρημενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση μου (ειχα μονο στελεχος αδειας του 1966 και βεβαιωση πολεοδομιας περι μη υπαρξης φακελου) δε μου ζητησαν ανασυσταση απο πολεοδομια.

Απλα να κανω μια "of the record" αποτυπωση διαμερισματος (οχι οροφου) και φυσικα τοπογραφικο. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Τα πηγα για ελεγχο πολεοδομια, πηρα το οκ και προχωρησα στη βεβαιωση. Καμια αναφορα δεν εγινε στο συστημα αμοιβων...

 

Φυσικα τα τετραγωνικα του διαμερισματος συμβαδιζαν με αυτα του συμβολαιου, δηλαδη δε χρειαστηκε υπαγωγη στον 4014 περι τακτοποιησης αυθαιρετων

Edited by gogosxydas
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έγινε ανασύσταση φακέλου για ποιο λόγο έγινε έλεγχος από την πολεοδομία? Τώρα δηλαδή που έκανα την αποτύπωση πρέπει να πάω στην πολεοδομία να ελέγξουν τα σχέδια?

Πάντως αναρωτιέμαι αν αυτοί οι άνθρωποι που πλήρωσαν τώρα για αποτύπωση μπορέσουν έστω στο διάστημα των 30 ετών να χρησιμοποιήσουν τα σχέδια αυτά σε τυχόν υπηρεσίες που θα τους ζητηθούν. Δηλαδή αν σε 10 χρόνια γίνει πάλι μεταβίβαση πάλι θα γίνει αποτύπωση? Επειδή δηλαδή η πολεοδομία της θεσσαλονίκης τις άδειες τις κάνει κομφετί και τις στέλνει για ανακύκλωση οι άνθρωποι αυτοί δε θα μπορέσουν ποτέ να κατοχυρώσουν την ιδιοκτησία τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφερω το παρον topic για να μην ανοιγω νεο...

 

Σε περιπτωση που, τοσο στο φακελο αδειας οσο και στο φακελο αναθεωρησης δεν υπαρχει καμια κατοψη του οροφου που με ενδιαφερει αλλα βρισκω κατοψεις απο αποχετευση, υδρευση κλπ, μπορω να βεβαιωσω βασει αυτων (οι οποιες ειναι σε 1:100 αλλα θεωρημενες) ή απαιτειται ανασυσταση για νεα αρχιτεκτονικη κατοψη?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω εννοειτε πως μπορεις να δωσεις....δεν ειναι εγκεκριμενα σχεδια???δεν αλλαζουν τα αρχιτεκτονικα απο αυτα της αποχετευσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.