Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού - έλλειψη σχεδίων


Recommended Posts

Πάντως, σε περιπτώσεις τακτοποίησης με τον νόμο των ημιυπαιθρίων (Ν.3843)

η Πολεοδομίες δεχόντουσαν τα Η/Μ σχέδια, ελλείψει των αρχιτεκτονικών.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το παρον topic για να μην ανοιγω νεο...

 

Σε περιπτωση που, τοσο στο φακελο αδειας οσο και στο φακελο αναθεωρησης δεν υπαρχει καμια κατοψη του οροφου που με ενδιαφερει αλλα βρισκω κατοψεις απο αποχετευση, υδρευση κλπ, μπορω να βεβαιωσω βασει αυτων (οι οποιες ειναι σε 1:100 αλλα θεωρημενες) ή απαιτειται ανασυσταση για νεα αρχιτεκτονικη κατοψη?

 

Βεβαίως και μπορείς να δώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ομως που τα εγκεκριμενα αποχετευτικα σχεδια δεν ειχαν καμια μα καμια σχεση με την πραγματικοτητα...

Σε αλλη θεση το κλιμακοστασιο, σε αολη θεση το ασανσερ, αλλες οι διαταξεις των διαμερισματων, αλλου για αλλου τα ερκερ περιμετρικα...

Ολα διαφορετικα...

Θα περιμενω να μου ερθεουν οι φακελοι απο την πολεοδομια και αν διαπιστωσω κι εγω ελλειψη σχεδιων, παραλληλα με τη βεβαιωση απωλέιας θα ζητησω να μου επικυρωσουν για υπηρεσιακη χρηση και οποιο αλλο σχεδιο βρω σε συμβολαιογραφικη αναζητηση που να ταυτιζεται με την πραγματικοτητα...

 

Τουλαχιστον αυτο ελπιζω να το κανουν και σε φακελο που ανηκε στη μεριδα που πολτοποιηθηκε στα τελη του 2011 απο την ανακυκλωση κατα λαθος και να μη με βαλουνε στη διαδικασια να ψαξω να βρω εγκεκριμενα σχεδια...

 

Εδω καλα καλα αρνουνται να επικυρωσουν για υπηρεσιακη χρηση απωλεσθεν σχεδιο που θα αντικατασταθει απο επικυρωμενο αντιγραφο μονο και μονο επειδη ειναι επικυρωμενο και επικυρωση πανω στην επικυρωση δεν κανουνε...

Δεχονται μοναχα τη δευτερη σειρα πρωτοτυπων που δωσανε στον εργολαβο...

 

Ο Θεος κι η ψυχη τους....

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ. τα σχέδια ύδρευσης κ.λπ. διαφέρουν από την πραγματικότητα όντως υπάρχει πρόβλημα και δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση.

Συνήθως οι πολεοδομίες δεν επικυρώνουν σχέδια για "υπηρεσιακή χρήση".

Η μόνη λύση, αν δεν βρεις από κάπου αλλού, είναι η "μερική" ανασύσταση του φακέλου (κι αν αυτό είναι εφικτό με την παρούσα κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

η Πολεοδομια ΝΑΘ το κανει, οταν υπαρχει πλήρης απωλεια και βρεις κατι που μπορει να διασταυρωθει οτι ειναι απο τον απωλεσθεντα φακελο...

 

Εχω και περιπτωση που ο φακελος που ηθελα πολτοποιηθηκε...

Τι θα γινει δηλαδη? Επειδη αυτοι κανουν μαλακιες θα τις πληρωσει ο ιδιοκτητης?

Δε γινονται αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η ανασύσταση φακέλου δε γίνεται με ευθύνη και έξοδα των Πολεοδομιών; Έτσι μου είχαν πει στην Περισσού προ λίγου καιρού. Εγώ απλά μια αίτηση έπρεπε να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση μου (ειχα μονο στελεχος αδειας του 1966 και βεβαιωση πολεοδομιας περι μη υπαρξης φακελου) δε μου ζητησαν ανασυσταση απο πολεοδομια.

Απλα να κανω μια "of the record" αποτυπωση διαμερισματος (οχι οροφου) και φυσικα τοπογραφικο. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

Τα πηγα για ελεγχο πολεοδομια, πηρα το οκ και προχωρησα στη βεβαιωση. Καμια αναφορα δεν εγινε στο συστημα αμοιβων...

 

Φυσικα τα τετραγωνικα του διαμερισματος συμβαδιζαν με αυτα του συμβολαιου, δηλαδη δε χρειαστηκε υπαγωγη στον 4014 περι τακτοποιησης αυθαιρετων

 

Μετα απο σημερινη συζητηση με τους μηχανικους της αρμοδιας πολεοδομιας, και αφου εχω την ιδια περιπτωση,δλδ θελω να εκδώσω βεβαίωση σε διαμέρισμα με απώλεια φακέλου, όταν τους είπα για μερική ανασύσταση έκατσαν και το συζήτησαν μόνοι τους και τελικά μου απάντησαν να προχωρήσω με δικιά μου κάτοψη , αν δεν διαπιστώσω τρανταχτές αυθαιρεσίες στα τ.μ, να εκδώσω βεβαίωση....Μηχανικός είμαι και μπορώ να κάνω την δουλειά μου και χωρίς ανασύσταση εφόσον διαπιστώσω ότι δεν εχω σοβαρές αυθαιρεσίες που στην τελική αυτές είναι που προσπαθούν να εντοπίσουν και να κλειδώσουν απο μεταβιβάσεις κτλ κτλ...

Είναι τώρα απάντηση αυτη?? Τι να εκδώσω δλδ, βεβαίωση αφού θα λέω ότι έχω τα εγκεκριμένα σχέδια ενώ δεν υπάρχουν??

Βρέθηκε τοπογραφικό και η κάτοψη από συμβολαιογράφο, εχει μια μικρή διαφορά εις βάρος του διαμερίσματος και υπέρ του κοινόχρηστου διαδρόμου.... Βάσει αυτου που μου λένε όμως σχεδιάζω την υφιστάμενη κάτοψη, αν δεν έχω υπέρβαση δόμησης σε σχέση με τα τ.μ της σύστασης που δεν έχω, καθώς το διαμέρισμα είναι μικρότερο υπέρ κοινόχρηστου χώρου που δεν με ενδιαφέρει,εκδίδω βεβαίωση, σβήνω εκεί που λέει ότι έχω "εγκεκριμένα"σχέδια, και γράφω στις παρατηρήσεις του 5σέλιδου που επισυνάπτω πίσω απο την βεβαίωση , ότι έχω βεβαίωση απώλειας φακέλου, έκανα νέα κάτοψη, και δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης, κάλυψης, κτλ κτλ και τέλος...

Γιατί όπως δεν μας καλύπτει η βεβαίωση σε πολλά καθώς τα 2% δεν αναφέρονται παρά μόνο σε εγκυκλιο και για να είμαστε καλυμμένοι σε περίεργες περιπτώσεις , προχωράμε σε τακτοποίηση που θα μπορούσε να αποφευχθεί, να μην δεκτώ επίσης την λεξη "εγκεκριμένα" να την διαγράψω(με την διαφορά ότι έχω και τον 4030 που δεν το αναφέρει) και να εκδώσω βεβαίωση....

Είμαι πολύ λάθος?? Όπως λέει και ένας συνάδελφος, μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας πράττει αναλόγως....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Τελικά σε περίπτωση που δεν έχουμε εγκεκριμένα σχέδια τι κάνουμε? Βγάζουμε τι βεβαίωση και ας λέει οτι έχουμε ελέγξει τα σχέδια?

Επίσης, στη συμβολαιογράφο για περίπτωση εντός σχεδίου δίνουμε μόνο τη βεβαίωση ή δίνουμε και κατόψεις και σχέδια?

 

Τέλος , έχω μία περίεργη περίπτωση. Σε μία παλία άδεια του ΄68 εντός σχεδίου δεν έχω εγκεκριμένα σχέδια και τοπογραφικό αλλά εχω το στέλεχος της άδειας με τοπογραφικό σκαρίφημα. Υστερα από αυτοψία, είδα ότι τα τετραγωνικά του οικοπέδου και του κτίσματος είναι ίδια με αυτά στο στέλεχος της άδειας και με αυτά του κτημστολογίου και με αυτά παλιότερου συμβολαίου. Για να δώσω βεβαίωση νομιμότητας που θα χρειαστεί για μεταβίβαση - δωρεά πρέπει να κάνω τοπογραφικό?

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπάρχουν σχέδια τότε κάνουμε μερική ανασύσταση φακέλου.Αυτό γίνεται για να έχει νόημα η βεβαίωση που δίνουμε ότι ελέγξαμε και διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχουν παρανομίες.Χωρίς θεωρημένα σχέδια με τι συγκρίναμε την τωρινή κατάσταση και αποφασίσαμε ότι δεν υπάρχουν παρανομίες? Από μόνη της ακυρωνεται η βεβαίωση

Εφόσον δεν υπάρχει τοπογραφικό θα πρέπει να γίνει.Θα το ζητήσει και η συμβολαιογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ολα περι κατοψης ιδιωτη Μηχανικου και μη υπαρξης ανασυστασης φακελου ειναι αποψεις βολεμενων δημοσιουπαλληλισκων της πλακας που δε θελουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους γιατι απλως βαριουνται...

Που δε μαθανε ποτε να κανουν τη δουλεια τους οπως ΠΡΕΠΕΙ να την κανουνε και προσπαθουν να ριχνουν το βαρος στους υπολοιπους...

Γι αυτο η Ελλαδα ποτε δεν πηγε μπροστα....

 

Ο μονος τροπος για να προχωρησεις σε εκδοση βεβαιωσης νομιμοτητας ειναι να κανεις μερικη ανασυσταση του φακελου ουτως ωστε η βεβαιωση σου να παταει πανω σε σχεδια με σφραγιδα πολεοδομιας...

Μηχανικοι ειμαστε... και πως θα διαπιστωσουμε αν το δωματιο που βρισκομαστε τωρα, στα πολεοδομικα σχεδια ανηκει σε μας η στο διπλα διαμερισμα?

Και πως θα διαπιστωσουμε πως το ακριανο διαμερισμα με εισοδο στο τελος του διαδρομου δεν εχει φαει τμημα του κοινοχρηστου, οπως κανανε οι εργολαβοι σχεδον σε ολα τα ακριανα διαμερισματα?

 

Μην τρελαθουμε τελειως, δε θα παιξουμε το κεφαλι μας και την υπογραφη μας για ενα ματσο ανευθυνους βλακες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.