Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού - έλλειψη σχεδίων


Recommended Posts

κλασικη περιπτωση οικοδομης του 80 σε διαμερισμα 100 τμ το χωρισε στα δυο και εκανε και συμβολαια το 2009 σε δυο ξεχωριστα διαμερισματα.......τι κανω????δεν δινω βεβαιωση για τι το ενα θελει να το ματαβιβασει και λεω να τους κανω τακτο=ποιηση με διαμερισματωση...σωστα??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Μου έτυχε και εμένα μια περίπτωση όπου ενώ υπήρχε το στέλεχος της άδειας στην πολεοδομία, ο φάκελος είχε χαθεί. Ακολουθώντας το Π.Δ. 114/05 (Φ.Ε.Κ. 165Α/30-6-05), πήρα τα σχέδια από τη συμβολαιογράφο (τα οποία ηταν θεωρημένα από την πολεοδομία) και κάναμε αίτηση για μερική ανασύσταση φακέλου. Με παίρνει λοιπον ο ιδιοκτήτης σήμερα και μου λέει ότι του είπε κάποιος συνάδελφος ότι μπορώ να κάνω ανασύσταση στο γραφείο μου δίχως να μπλέξω με την πολεοδομία και να δώσω τη βεβαίωση. Στην περίπτωσή μου δλδ, να χρησιμοποιήσω τα σχέδια του συμβολαιογράφου και να δώσω βεβαίωση. Γίνεται κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι θεωρημένα από την πολεοδομία (έχουν δηλαδή πάνω σφραγίδα πολεοδομίας) είναι εγκυρότατα και φυσικά μπορείς να στηριχθείς σε αυτά και να εκδώσεις βεβαίωση Ν.4014 αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Αν, ωστόσο, δεν υπήρχαν ούτε και αυτά θα έπρεπε να προχωρήσω σε ανασύσταση φακέλου και όχι σε αποτύπωση σχεδίων στο γραφείο μου και χρήση αυτών για τη βεβαίωση, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μερική ή ολική ανασύσταση φακέλλου μετά από συνεννόηση με την οικεία πολεοδομία.

 

Η' αν είχες βεβαίως το στέλεχος, απλή αποτύπωση στο γραφείο σου (μόνο για 4014)

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Α, δηλαδή μόνο με το στέλεχος από πολεοδομία (ελέγχω μόνο αν η οικοδομή, πχ πολυκατοικία είναι σύμφωνη ως προς κάλυψη - δόμηση - ύψος) κάνω αποτύπωση της ιδιοκτησίας που με ενδιαφέρει και δίνω βεβαίωση ; Την αποτύπωση την κρατάω στο φάκελο του πελάτη, δεν την επισυνάπτω στη βεβαίωση, σωστά; Και πάλι σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, για να μην μπερδευτείς:

 

1. Για δήλωση 4014.

Χρειάζεσαι το στέλεχος της άδειας

Μπορείς να δημιουργήσεις τα υπόλοιπα σχέδια αν δεν υπάρχουν - "τεράστια" δουλειά - μεγάλο extra κόστος για τον ιδιοκτήτη

(φαντάσου να έχει ένα διαμέρισμα 50 τ.μ. σε πολυκατοικία 8 ορόφων με 30 διαμερίσματα, τί διάγραμμα κάλυψης θα κάνεις;)

 

2. Για βεβαίωση 4014

Χρειάζεσαι τα πάντα

Αν δεν υπάρχουν κάνεις μερική ή ολική ανασύσταση φακέλου (ό,τι σου πει η οικεία πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

Τριώροφο κτίριο πέντε διαμερισμάτων.

Ισόγειο από φέρουσα (δεκαετία '30), Α΄ και Β΄ από μπετόν (δεκαετία '40).

Δεν έχει γίνει ποτέ σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Δεν υπάρχει φάκελος αλλά ούτε και στέλεχος.

 

Είναι τώρα να γίνει σύσταση για πρώτη φορά (έως τώρα όλο το κτίριο αποτελεί μία ιδιοκτησία)

και ο συμβολαιογράφος ζητάει βεβαίωση.

 

Πως το χειριζόμαστε?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.