Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά laptop


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Χρειαζεται να διαθεσω τοσα πολλα χρηματα? Για τα acer καμια γνωμη? Τα dell θεωρουνται καλυτερα? Και ειναι πιο ακριβα απο acer με τα ιδια χαρακτηριστικα?

Link to comment
Share on other sites

Δες το #30. Γενικά να συμπληρώσω ισχύει το εξής: Το τι θα παρεις εξαρτάται και απο το τί εχεις σκοπό να κάνεις.

Γενικά δεν αξίζει να πάρεις κάτι που δε θα κανει αυτά που θές, αλλλα ούτε και κατι που κάνει περισσότερα απ όσα

χρειάζεσαι. Και επίσης, ότι παρεις σήμερα, του χρόνου αντε σε 2 χρόνια είναι ξεπερασμένο τεχνολογικά...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν κανω κατι παρα πολυ "βαρη" περα απο autocad κ καμια ταινια! Κ δεν πολυ "κυνηγαω" την εξελιξη της τεχνολογιας! Αλλα θελω αυτα που κανω να τα κανω ανετα!! Θα ψαξω να συγκρινω με καποιον τροπο το acer με καποιο dell με παρομοια χαρακτηριστικα κ βλεπω! Το acer που ειδα ειναι aspire e5 576g 50at.

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μια βόλτα σε αλυσίδα ηλεκτρικών, ξεκίνα από τα μοντέλα με 17" οθόνη και core i7 cpu και κατέβα σιγά-σιγά μεχρι εκεί που αντέχεις.
Αν δεν έχεις άλλο μηχανάκι τότε κόκκινη γραμμή τα 8GB και i5 6200U, οι δίσκοι SSD και τα panel FHD είναι μεν καλά αλλά ανεβάζουν την τιμή, το ίδιο και η κάρτα γραφικών.
Αν τα έχεις σε κανονικό μηχανάκι desktop τότε δες μήπως και τα αποφύγεις στο laptop ή μήπως και συμβιβαστείς με netbook (=> λιγότερα λεφτά και βάρος και όγκος και χωράει σε ντοσσιέ με χαρτιά). Τα 2 χρόνια εγγύηση είναι σημαντικότατο στα λάπτοπ.

.
Για μια πολύ γενική ιδέα εδώ, κατά καιρούς οι γνωστές αλυσίδες βγάζουν διάφορα σε προσφορά, αν μπορείς να περιμένεις.
Dell και Lenovo είναι το όνομα, με HP βεβαιώσου ότι έχεις 2 χρόνια εγγύηση, είτε από κατασκευαστή είτε από το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα acer αξιοπρεπέστατο θα έλεγα το χρησιμοποίησα για καμία 5ετια δεν μου είχε βγάλει κανένα πρόβλημα. Πριν είχα ένα hp υποτίθεται καλό για την εποχή του αλλα παρουσίαζε συνεχώς πρόβλημα στην κάρτα γραφικών, θερμοκρασίες κτλ μεχρι που την έκαψε και δεν άξιζε η επιδιόρθωση..

Ερώτηση θέλω να ανέβω από τα 8gb ram που έχω στο λαπτοπ στα 16 τουλάχιστον.. Πως μπορώ να δω ποια μνήμη θα αγοράσω; Η μια λύση είναι να το παω σε κάποιο κατάστημα να μου πουν. Θα προτιμούσα να την αγοράσω από Skroutz για πιο φθηνά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την GeForce 1050ti. Στις προδιαγραφές του λαπτοπ είναι επέκταση μεχρι 32 αλλα δεν ξέρω που να κοιτάξω. Msi είναι αν παίζει αυτό ρόλο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε μια βόλτα σε αλυσίδα ηλεκτρικών, ξεκίνα από τα μοντέλα με 17" οθόνη και core i7 cpu και κατέβα σιγά-σιγά μεχρι εκεί που αντέχεις.

Αν δεν έχεις άλλο μηχανάκι τότε κόκκινη γραμμή τα 8GB και i5 6200U, οι δίσκοι SSD και τα panel FHD είναι μεν καλά αλλά ανεβάζουν την τιμή, το ίδιο και η κάρτα γραφικών.

Αν τα έχεις σε κανονικό μηχανάκι desktop τότε δες μήπως και τα αποφύγεις στο laptop ή μήπως και συμβιβαστείς με netbook (=> λιγότερα λεφτά και βάρος και όγκος και χωράει σε ντοσσιέ με χαρτιά). Τα 2 χρόνια εγγύηση είναι σημαντικότατο στα λάπτοπ.

.

Για μια πολύ γενική ιδέα εδώ, κατά καιρούς οι γνωστές αλυσίδες βγάζουν διάφορα σε προσφορά, αν μπορείς να περιμένεις.

Dell και Lenovo είναι το όνομα, με HP βεβαιώσου ότι έχεις 2 χρόνια εγγύηση, είτε από κατασκευαστή είτε από το μαγαζί.

 

17άρα οθόνη γιατί; 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να σας κουράσω λίγο ακόμη! Βρήκα ενα acer που είναι το εξης μοντέλο με τα εξής χαρακτηριστικά!

ACER NB ASPIRE E5-576G 51CJ, 15,5 TFT FHD, INTEL CPU i5 7200U, 4GB RAM, 256GB SSD, NVIDIA VGA GF940MX 2 GB GDDR5, WIN10 64BIT, BLACK, 2YW ΣΤΑ 750 ΕΥΡΩ ΜΕ Φ.Π.Α.

 

Οι άποψη των γνωστικών θα με βοηθούσε πολύ στο να αποφασίσω δεδομένου ότι τα χρήματα με πολύ κόπο θα τα βρω να τα διαθέσω και άλλος υπολογιστής δεν υπάρχει, θα αντικαταστήσω με αυτόν ένα παλιό λαπτοπ.

 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.