Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά laptop


ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Recommended Posts

Πριν από λίγο μιλούσα με έναν γνωστό μου στην New York, ξέρω ότι κάνει εισαγωγές τέτοια μαραφέτια από κίνα, μου είπε ότι οι τιμές αυτές είναι πραγματικές, απλά οι κινέζοι έχουν κάνει coppy :shock: όλες τις επώνυμες εταιρίες - μάρκες και για’υτο μπορούν να πουλάνε τόσο χαμηλά. Πολλές φορές μάλιστα όλες οι γνωστές εταιρίες έχουν προσπαθήσει να τους σταματήσουν αλλά οι κυβέρνηση της κίνας δεν ‘’βοηθάει’’ όσο θα έπρεπε αφού βάζουν στη χώρα χρήμα.

Το θέμα είναι το ότι αν προμηθευτώ κάτι τέτοιοι από κίνα δεν θα ξέρω πόσο καλά το έχουν αντιγράψει και μπορεί να μου βγει σκάρτο :|

Link to comment
Share on other sites

Δες και για εταιρείες παροχής internet. Ίσως μέσα στο συμβόλαιο να δίνουν δωρεάν και το net book.

Με ένα εξωτερικό hard disk των 300 GB μπορείς να φορτώσεις και όσα προγράμματα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Turbo-X Dominus II 480 στα 1.600Ε με ΦΠΑ και από τις καλύτερες επιδόσεις για laptop.

 

Στο προτείνω λόγω της πολύ καλής κάρτας γραφικών και λόγω του εγχώριου service. (δες τεχνικά χαρακτηριστικά)

 

http://www.plaisio.g...inus-II-480.htm

 

 

ή αυτό το DELL

 

NB DELL STUDIO XPS L702x i7,Nvidia 3GB

http://www.you.gr/b2...9797CDFC145C1DB

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Nα τολμήσω να προσθέσω, πως εφόσον το λαπτοπ θα το χρειαστείς ώς ένα εργαλείο δουλειάς, θα πρέπει να έχει και την ανάλογη εγγύηση, σε θέμα κάλυψης,ταχύτητας παράδοσης, κτλ κτλ κτλ. Και σε αυτό μόνοδρομος είναι η toshiba αλλά και η Dell (Dell τουλάχιστο για τις οθόνες ισχύει,περί λάπτοπ δε γνωρίζω).

Οπότε μην ασχοληθείς με μάρκες που θα σου βγεί η παναγία για να πάει στο σέρβις και να γυρίσει πίσω...αν χρειαστεί φυσικά.

 

Για τα turbo x, θα σου προτείνω να επισκεφθείς φόρουμς Η/Υ για να βγάλεις το συμπέρασμα μόνος σου. Οτι πληρώσεις παίρνεις συνήθως. :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν του πρότεινα Sony ή Ηp. Tα Sony έχουν καλές οθόνες αλλά πλέον με HDMI συνδέεσε εύκtολα και με ΤV.

Tα Hp είναι ''σκυλιά'' και σε πιο λογικές τιμές από τα Sony.

Έχω ένα εδώ και 3,5 χρόνια ( >10 ώρες λειτουργίας καθημερινά) και δεν έπαθε τίποτα.

Αλλά αν σου βγάλουν πρόβλημα τα Sony και τα Ηp θα πρέπει να περιμένεις πολύ καιρό και ίσως το κόστος να είναι τόσο μεγάλο που να σε συμφέρει να πάρεις άλλο.

Το μοναδικό αρνητικό των Ηp είναι ότι έχουν κάρτες γραφικών ΑΤΙ.

Τα προγράμματα της Αutodesk είναι απαιτητικά σε γραφικά και μνήμη.

.......το δικό μου σέρνεται πλέον και μάλλον θα χρειαστώ άλλο.

Τα Dell έχουν καλό service.

Tα Τurbo X έχουν service από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

@Κane , το συγκεκριμένο Τurbo-X πετάει (i7, ssd, 8gbram,bluray κτλ..). Δεν βρίσκεις στα ίδια λεφτά άλλο με τέτοια χαρακτηριστικά αλλά σίγουρα τα Sony είναι ποιοτικότερα,

Ποιοτικότερα όλων είναι τα macbookpro αλλά δε συνιστώνται για μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα για αγορά εξοπλισμού πρέπει να σκεφτόμαστε και την τεχνική υποστήριξη. Αν είναι ο Η/Υ να φτάσει στην άλλη άκρη της Ευρώπης για να επισκευαστεί σε τυχούσα βλάβη και μείνεις 1-2 μήνες χωρίς αυτόν πως θα δουλέψεις? Αυτό ισχύει για το service της HP για παράδειγμα, ενώ αντιθέτως της Dell έχει εγχώριο service πολύ καλό.

 

Αν πάρεις ένα κινέζικης κατασκευής και πάθει κάτι που θα το στείλεις? Στο Χονγκ Κονγκ?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά με υγεία!!

Για τα acer τι γνώμη έχετε? Δεν τα γνωρίζω καθόλου, αλλά από γνωστό που εργάζεται σε κατάστημα service υπολογιστών και τον εμπιστέυομαι, μου πρότεινε αυτή την φίρμα. Οικονομικό με αρκετά καλά τεχνικά χαρακτηριστικά. Γενικά την βόλευα με hp και είμουν σχετικά ευχαριστημένος μέχρι που το τελευταίο μου ανέβαζε θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να κάψει την κάρτα γραφικών (έμαθα ότι πολλά μοντέλα Ηρ κάνουν το ίδιο), με συνέπεια να συμφέρει να αγοράσω καινούργιο. Τα sony τα βρίσκω ακριβά σε σύγκριση με τις ίδιες δυνατότητες, από άλλη φίρμα

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

για τα acer εχω πολυ καλη εμπειρια αλλα αυτη ειναι απο laptop αγορας πριν χρονια.

 

εξηγω. αγορασα 2 laptop ομοια (ενα δικο μου, ενα συγγενους) το 2004 . μοντελο φτηνο. οχι το φτηνοτερο. και τα δυο ηταν σκυλια.

εγω προσθεσα extra μνημη και στα 2 πρωτα καθως και μεγαλυτερο δισκο στο ενα στην πορεια

 

το δικο μου παρουσιασε προβλημα μετα απο 15 μηνες και σταλθηκε για service εξω (3 βδομαδες) λογω οτι επρεπε να αντικατασταθει motherboard και δεν γινοταν εδω.

 

το 2ο δεν παρουσιασε ποτε τπτ.

 

και τα 2 ειναι ακομη σε πληρη λειτουργια και δεν μασανε μια (για το σκοπο που τα θελω, οχι τρελες απαιτησεις καθως μιλαμε για φτηνα μοντελα)

ειναι πλεον και τα 2 με τη "δυναμη"!! (may the source be with you!) κοινως τρεχουν κατω απο linux disto και δεν μασανε μια σε επιδοσεις

 

τολμω να πω οτι σε ταχυτητα (λειτουργικου οχι εφαρμογων) αφηνουν πισω συγχρονα μοντελα.

 

αν βρισκομουν παλι στην ιδια θεση παλι τα ιδια θα αγοραζα!! δεν το μετανοιωσα ποτε.

 

ιδια γνωμη εχει και φιλος-συναδελφος με μοντελο ιδια χρονολογιας (2005) λιγο ακριβο. σκυλι!!

 

παρολαυτα και παλι με εμπειρια προσωπικη θεωρω οτι με λιγα χρηματα παραπανω σε αντιστοιχο μοντελο θα αγοραζα toshiba κι αυτο λογω καλυτερης εμφανισης και ποιοτητας υλικων χωρις ομως να ειναι τοσο σημαντικο αν δεν τα διαθεσεις 'η τα δωσεις για καλυτερο μοντελο.

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μπορούν να ακουστούν πολλά...Πχ, απο προσωπική εμπειρία, δε θα ξαναγόραζα ACER ποτέ. Λάπτοπ των 1700ε (τα αντίστοιχα "καλά" ήταν 500ε πάνω,οτι πληρώσεις παίρνεις) κάηκε η μητρική του σε 0 χρόνο. Με τα πάνε έλα στο εξωτερικό, πήρα το λάπτοπ μου μετά απο 3 μήνες.

Ελεος δηλαδή.

Εχω αγοράσει και Turbo X, ένα νετμπουκ για το πεδίο. Δηλαδή το αγόρασα με σκεπτικό πως και να πάθει κάτι, σιγά τη συσκευή. Μέχρι τώρα ευχαριστημένος. Πολλοί άλλοι όμως, έχουν την αντίθετη άποψη.

 

Αυτό που αναφέρθηκε πάλι με τις κάρτες ατι, δε το πιάνω...Ουτως ή αλλως, αν ασχολείται κάποιος με βαρύ 3d rendering,φοτορεαλισμούς και τα συναφή, θα'ταν ορθότερο να πάρει μια εξειδικευμένη κάρτα γραφικών. (κατι που στο λάπτοπ,χλωμό).

Γενικότερα, αν κάποιος χρειάζεται τα άνωθεν, καλύτερα να παει σε ένα desktop, που θα βγεί και φθηνότερα.

 

Η μόνο συμβουλή μου; SSD οπωσδήποτε (το πισί γίνεται υπερ-γρήγορο) και Win7 64bit με τουλ. 8GB μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.