Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Μηχανικού Ν4014 για δικαίωμα υψούν;


Recommended Posts

για να καταλαβεις, στον α οροφο που μεταβιβαζεται εκανα τακτοποιηση για αλλαγη διαμερισματωσης(το κλιμακοστασιο ειχε αλλαξει εντελως θεση ).Κατα τη γνωμη πριν τη μεταβιβαση επρεπε να κανει νεα συσταση και να επισυναψει τα νεα σχεδια με τη σωστη διαρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι εσύ βεβαιώνεις ότι περιγράφει ο τίτλος.

Αν ο τίτλος περιγράφει μόνο αέρα κοπανιστό χωρίς προσδιορισμό περιγράμματος ή άλλων ορίων αυτός ή επιμέρους περιορισμούς για τμήματα ιδιοκτησίας και κοινόχρηστα κλιμακοστάσια, αυτός είναι ο τίτλος, αυτήν είναι η ιδιοκτησία και επ αυτής βεβαιώνεις ότι βεβαιώνεις.

 

Αν η ιδία συμπληρώσει στον νέο τίτλο με κάτι άλλο ή με κάτι πιο προσδιορισμένο ή δηλώσει και τετραγωνικά (είτε με την συνδρομή σου είτε άνευ) τότε ναι αυτός θα είναι ο τίτλος και επ αυτού βεβαιώνεις.

 

Συνοπτικά. Ότι γράφει το χαρτί. Ότι χρειάζεται ερμηνεία δεν είναι ιδιοκτησιακό δικαίωμα εξ ορισμού για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια.Εγω λοιπον θα φτιαξω μια βεβαιωση μη αυθαιρεσιας για αδομητο οικοπεδο με τιτλο "δικαιωμα υψουν 250/οοο επι του συνολικου οικοπεδου στον μελλοντικο γ οροφο" και θα της τη δωσω.Αυτο γραφει ο τιτλος και τιποτα αλλο.Φανταζομαι οτι το "χαρτι" που αναφερεις ειναι ο τιτλος.Τα ποσα μετρα αντιστοιχουν σε καθε οροφο απο τη στιγμη που δεν περιγραφονται στον τιτλο ειναι θεμα νεας συστασης και δεν αφορα τη μεταβοβαση.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια περίπτωση που μου έτυχε. Μου ζητήθηκε από συμβολαιογράφο να δώσω βεβαίωση για την εξής περίπτωση: Σε ένα οικόπεδο, πριν δημιουργηθεί το κτίσμα - οικοδομή, έγινε η εγγραφή του εργολαβικού στο οποίο εκτός των άλλων υπήρχε ένας ιδιοκτήτης κάτοχος ενός ποσοστού 10,4%, το οποίο αντιστοιχούσε σε μία υπόγεια αποθήκη και στο δικαίωμα υψούν 6ου ορόφου...

 

Όταν δημιουργήθηκε η οικοδομή (5όροφη) έγιναν και οι όποιες Συστάσεις Οριζόντιας Ιδιοκτησίας για κάθε έναν από τους πέντε ορόφους οι οποίες και τελικά αποτελούν συνολικά το 89,6%, αφήνοντας το 10,4% που προανέφερα παραπάνω.

 

Τώρα από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποια σύσταση για το 10,4% και μου ζητείται να δώσω βεβαίωση ώστε να γίνει, ρωτάω:

 

1) Μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς την ύπαρξη Σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας, βασιζόμενος μόνο στο εργολαβικό και στο Κτηματολόγιο (όπου και αναφέρεται και πάλι το ποσοστό 10,4%);

 

2) Εάν ναι, πρέπει να δοθεί μια βεβαίωση συνολική ή μία για την υπόγεια αποθήκη και μία για το δικαίωμα υψούν του 6ου ορόφου καθώς συνολικά αποτελούν το 10,4%. Τι ποσοστά θα τους δώσω έτσι και με ποιο τρόπο θα τα ξεχωρίσω;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

 

 

Link to comment
Share on other sites

να μιλησεις με τον συμβ/φο να σου πει τι ακριβως θελει....

 

διοτι,

αφου εγιναν μεταβιβασεις και λες οτι ειναν οι  "όποιες συστασεις ΟΙ"

αρα  εχει γινει συσταση ΟΙ

 

εισαι και σε κτηματολογιο.....και "ολα" φαινονται στο κτηματολογικο " φυλλο"  καθε χωρου...

 

Αρα,

να σου πει τι θελετε να κανετε σημερα και

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε οτι έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ξεχωριστά για 1ο,2ο,3ο,4ο,5ο. Το 10,4% εμφανιζόταν στο Κτηματολόγιο ως υπόλοιπο το οποίο όμως, όπως μου αναφέρανε κάνανε κάποιες διαδικασίες και το αποδωσαν στον τωρινό κάτοχο.

 

Τώρα θέλουν απο εμένα βεβαίωση ούτως σωστε να κάνουν σύσταση, και αφού γίνει αυτή η σύσταση άλλη μια βεβαίωση για μεταβίβαση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι θελουν να [ξαν] κανουν συσταση...αφου ηδη για τα 5 απο αυτα εχει γινει συσταση ΟΙ κατα την μεταβιβαση του καθενος..

Μαλλον  επειδη ηταν "χαμενα" εκεινα τα  10,40 ...

Αρα, θελεις βεβαιωσεις,  απο μια για καθε ΟΙ

και μια για τα κοινοχρηστα

 

και αφου γινουν ολα αυτα

αν περασει το διμηνο...μια βεβαιωση για αυτο που θα μεταβιβασθει

Link to comment
Share on other sites

Κατ´ αρχήν ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις...

 

Μάλλον δεν το έγραψα εγω σωστά... Ο συμβολαιογραφος θέλει να κάνει σύσταση ΟΙ στα ´τμηματά´ που δεν είχαν συσταση μέχρι τώρα (όχι στα ήδη υπάρχοντα). Δηλαδή στην αποθήκη του υπόγειου και στο δικαίωμα υψουν (δηλαδή 6ο όροφο που δεν υπάρχει ακόμα), τα οποίο αθροιστικά αποτελούν αυτο το 10,4%.

Link to comment
Share on other sites

Άρα απ ότι καταλαβαίνω εγώ θέλουν να προχωρήσουν σε τροποποίηση της αρχικής σύστασης ώστε να δώσουν χιλιοστά στην αποθήκη και το υψούν το οποίο θα ανήκει στον ιδιοκτήτη που το είχε και πάλι αρχικά.

Μα καλά η αρχική σύσταση δεν έκλεισε στα 1000/1000? Πως έμειναν αυτά τα 104/1000 ήτοι 10,4/100 που λες να αιωρούνται και  δόθηκαν με ποιες διαδικασίες όπως σου είπαν στον τωρινό κάτοχο...?η συμβολαιογράφος τι λέει?

Η σύσταση θα έπρεπε να προβλέπει το ιδιοκτησιακό καθεστώς αυτών των 104/1000 της αποθήκης και του υψούν, δηλαδή σε ποιον ανήκει μετά την σύσταση.

Για να χει αποδοθεί σε κάποιον συγκεκριμένα το 10,4/100 στο κτηματολόγιο(σε φερόμενο ιδιοκτήτη όπως λέμε) θα προκύπτει από τον τίτλο της σύστασης ή από προγενέστερο τίτλο λόγω λάθους στην σύσταση ,ότι του ανήκει...

 

Ξεκαθάρισε με την συμβολαιογράφο τι ακριβώς έχει γίνει και τι ακριβώς πρέπει να γίνει ώστε να λάβεις την βοήθεια που θες μέσα από το φόρουμ.

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω περίπτωση αυθαίρετου χώρου (5τμ.) σε ταράτσα , που βρίσκεται εντός των ορίων (βάσει σύστασης) του δικαιώματος "υψούν" που κράτησε  ο κατασκευαστής για πάρτη του. Παρεπιμπτόντως το δικαίωμα υψούν δεν μπορεί να ασκηθεί λόγω εξάντλησης του συντελεστή δόμησης με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις (που δεν βλέπω να αλλάζουν αφού το ακίνητο είναι κέντρο Κολωνάκι)

 

Χρειάζεται συναίνεση από τους κληρονόμους του κατασκευαστή;

Edited by themis_z
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.