Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή από 3843 σε 4014


Recommended Posts

Σε τακτοποίηση αλλαγής χρήσης υπόγειας αποθήκης και πάρκιγκ σε οικία, είχα εφαρμόσει τον ν.3843. Ο πελάτης δεν έχει πληρώσει ακόμη το πρόστιμο.

Υπολόγισα ότι εφαρμόζοντας τον ν. 4014, το πρόστιμο βγαίνει αρχικά μικρότερο.

Ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από τον συμψηφισμό του παραβόλου γίνεται και κάποιας μορφής συμψηφισμός για την αμοιβή του Μηχανικού.

Δηλ. αν θα πρέπει να ζητήσω €1930,58 ή €1930,58-286,59=1643,99....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gp1

 

γειά και χαρά

 

το παράβολο είσαι σίγουρος ότι συμψηφίζεται;;

εγώ ξέρω συμψηφισμός γίνεται μόνο για το ειδικό πρόστιμο

 

όσο για την αμοιβή δεν γίνεται με τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε ΚΑΝΑ.

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό με το παράβολο... Λές να πηγαίνει "χαμένο" σε μια τέτοια αλλαγή νόμου;

Για την αμοιβή, εννοείς να μην συμψηφίσω, και να ζητήσω ολόκληρη την νέα αμοιβή, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

ούτε το παράβολο (250άρι ή 350άρι)

 

ούτε τα 286.01 της αμοιβής μηχανικού συμψηφίζονται

 

 

 

(δεν πιστεύω να αναφέρεσαι στον αδερφό μου που βρίσκεται θεσ/νίκη

 

και μου λέει ότι μηχανικός του είπε ότι συμφέρει τα 2 αυθ/τα που δήλωσε

 

με τον 3843 να τα τακτοποιήσει με τον 4014; ;)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμία σχέση... Αλλά με τον υπολογισμό που έκανα στη δική μου περίπτωση, δεν είναι απίθανο ο σαλονικιός συνάδελφος να έχει δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

αν λάβεις υπόψη μικρή αμοιβή συμφωνώ

 

-αλλά σκέψου και την 40ετία και την 30ετία

αξίζει τον κόπο και τη διαφορά χρημ'ατων;;

ειδικά ο δικός μου, που αναφέρεται σε κατάστημα και σε αυθ πατάρι

με απαίτηση στατικής επάρκειας κλπ-πρέπει να το δεις πιο σφαιρικά το θέμα φίλε

 

(του δίδυμου αδερφού μου το επίθετο αρχίζει από Γκα... και το δικό μου από Κανα....

ιστορική πρωτοτυπία αδερφέ μου-επομένως μην αποκλείεις ότι δεν είναι αδερφός μου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

gp1, γιατί ψάχνεις το συμψηφισμό της αμοιβής αφού στον 4014 μπορείς να ζητήσεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

όπως έγραψα και στο θέμα: "Παράβολο ν.3843 σε περίπτωση υπαγωγής στο ν. 4014":

 

"στις "Προσαρμογές στο σύστημα δηλώσεων και βεβαιώσεων των Ν. 4014 & 4030/2011 (Αυθαίρετα, Δηλώσεις για μεταβίβαση)" που έχει βγάλει το ΤΕΕ στις 08/12/2011 αναφέρει:

 

"Διευκρινίζεται ότι στα συμψηφιζόμενα ποσά δεν περιλαμβάνονται τα παράβολα, που έχουν καταβληθεί υπέρ του Δημοσίου, αλλά καταβληθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, καθώς και καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, σε όποιο στάδιο και διαδικασία αν βρίσκονται οι σχετικές υποθέσεις."

 

Επομένως, τα παράβολα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος. Δυστυχώς και για μένα που έχω τέτοια περίπτωση."

Link to comment
Share on other sites

παίδες είναι απλά τα πράγματα.Τα υπολογίζεις και βλέπεις τι συμφέρει στον πελάτη σου....εγω είχα περίπτωση που μόνο το πατάρι έβγαινε 25.000 με 3843 και τώρα σοφίτες,πατάρια,επεκτάσεις κτλ βγαίνουν 24.000 λόγω παλαιότητας.Εννοείται οτι θα τον πάω με 4014 και ας μην συμφηφιστούν ούτε τα παράβολα ούτε οι αμοιβές!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένετε να αντιμετωπίζετε εσείς οι ίδιοι την αμοιβή σας ως ...πρόστιμο; Δεν κάνατε δουλειά ήδη με τον 3843 που έπρεπε και σωστά αμοίφθηκε; Από που και ως που να "συμψηφιστεί"; To "όσο φας δε χρεώνουμε παραπάνω-20 ευρώ το κεφάλι" μόνο σε κάτι χασαποταβέρνες στα ορεινά της επαρχίας εφαρμόζεται! ΕΛΕΟΣ επιτέλους!

Edited by tpanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.