Μετάβαση στο περιεχόμενο

10Κw σε επαγγελματική στέγη


sakatis

Recommended Posts

Έχω πελάτη με επαγγελματική στέγη 24μ. χ 18μ. , αρκετά μεγάλη για χωροθέτηση 10 Kw, και έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

- Δεν έχει ηλιακό θερμοσίφωνα, πρέπει να τοποθετηθεί για να κάνω αίτηση στην ΔΕΗ για έγκριση φ/β 10Kw?

 

- πόσες στοιχειοσειρές θα βάζατε εσεις? αν πούμε για 40 πανέλα, έχει νόημα αν θα είναι 4χ10πανελα ή 5χ8πανέλα? επηρεάζει κάπου το αν θα είναι πολλες οι στοιχειοσειρές ή λιγότερες?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

- Εάν διαβάζες όχι το ΦΕΚ αλλά και την αίτηση της ΔΕΗ θα έβλεπες πως αναφέρει ότι για επαγγελματία δε χρειάζεται ηλιακός.

- Άλλο οι σειρές και άλλο οι στοιχειοσειρές γιατί νομίζω τα μπέρδεψες... Εάν πάλι όντως εννοείς στοιχειοσειρές εξαρτάται από το πόσους και ποιους μετατροπείς θα χρησιμοποιήσεις, εάν έχεις μερικές σκιάσεις κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι φιλε μου με ολη την καλη διαθεση θα απευθυνομουν σε καποιον που ασχολειται πραγματικα με εγκαταστασεις γιατι νομιζω οτι δεν εισαι ετοιμος να κανεις μια μονη σου.Αν κανω λαθος σου ζητω συγνωμμη αλλα αν κανεις ενα λαθος στην εγκατασταση αυτη αμαυρωνεσαι οχι μονο εσυ αλλα και η επενδυση των φωτοβολταικων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γενηθήκαμε όλοι γνωρίζοντας τα πάντα, θα νιώσουμε και τύψεις που θέσαμε τις απορίες μας στο φορουμ! μαλιστα...

 

λέγοντας στοιχειοσειρά εννοώ στρινγκ, αν το στρινγκ είναι η σειρα όπως αναφερει ο συνάδελφος, τότε το διατύπωσα λανθασμένα.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία όσον αφορά τον ηλιακό, και να εξηγήσω πως απλά έθεσα τις απορίες μου σε πρώτη φάση...και διαβάζω, και ενημερώνομαι...

 

...αν τα γνωρίζαμε όλα, δε θα υπήρχε το φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα, θελει λιγο πραξεις, και μια "ψιλο"-μελετη. Ερωτησεις οπως "- πόσες στοιχειοσειρές θα βάζατε εσεις? αν πούμε για 40 πανέλα, έχει νόημα αν θα είναι 4χ10πανελα ή 5χ8πανέλα? επηρεάζει κάπου το αν θα είναι πολλες οι στοιχειοσειρές ή λιγότερες?" δεν απαντωται με μορφη "γκαλοπ" ουτε με ενα ποστ σε ενα φορουμ.

Αυτο νομιζω εννοει ο παραπανω.

 

o inverter εχει διαφορετικη αποδοση σε διαφορετικη ταση ανα string .

Καθε inverter εχει την δικη του γραφικη παρασταση τασης-αποδοσης.

Αυτη η γραφικη παρασταση που ειναι σαν ευθεια γραμμη, μπορει να αυξανεται, να μειωνεται ή να αυξανεται στο μεσο και μετα να μειωνεται.

Ταυτοχρονα υπαρχει ανω και κατω φραγμα στην τιμη της τασης.

Αρα το ποσα πανελα ανα string θα βαλεις ωστε να εχεις την μεγιστη αποδοση του inverter, εξαρταται απο τον ιδιο τον inverter.

Αν ενα πανελο βγαζει 50V και βαλεις 10 πανελα ανα string, πρεπει να δεις στα 500V ποση ειναι η αποδοση.

Αναλογα στα 8, ποση? κ.ο.κ.

Edited by Megawatt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.