Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Καλησπέρα Δημήτρη, να είσαι καλά. Να αφήσω το κατιτίς μου και εγώ αφού την έψαξα:

{Iron Bridge, Shropshire UK, 1781 AD (MDCCLXXIX ). Pedestrian bridge that spans above River Seven.

Structural Form: Cast iron arch bridge. It was the first major bridge to be made of cast iron;

Dimensions: Main span 30m long; Designed by: Thomas Gregory; Construction cost: £3,250 (£380,000 equivalent).

Restored in 1975 and since then it's regularly maintained. Also, it's a Grade I listed structure (VIB: Very Important Bridge) :)}

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχει κανείς από τους παλιούς του φόρουμ υπόψη το βιβλίο "Μαθήματα δομικής στατικής" του καθηγητή Γ.Μ. Νιτσιώτα, έκδοση 1960 (!!), Θεσσαλονίκη, για να ρωτήσω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτό του 60 αλλά αυτό των 80s/90s .ΟΜΩΣ  κάποιος καθηγητής ΤΕΙ Λάρισας ονόματι Αλκιβιάδης Ντούνας  έγραψε ενα βιβλίο στατικής πάνω σε αυτο .Τα εχω και τα 2. Το δε 2ο το θεωρώ το καλύτερο βιβλίο αναλυτικής  στατικής της εποχής μας .Δεν ξέρω αν διδάσκει ακόμη 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "έγραψε πάνω σε αυτό" τι εννοείς? Το συγκεκριμένο για το οποίο ρωτάω όντως έχει επανεκδόσεις μεταγενέστερα, και ο καθηγητής Νιτσιωτας έχει γράψει κι άλλα συγγράματα στατικής μέχρι και την δεκαετία του 90. Το συγκεκριμένο βιβλίο για το οποίο ρωτάω μνημονεύεται βιβλιογραφικά σε κάποια βιβλία που πέσανε στα χέρια μου και αναφέρει ότι ασχολείται με στατική αναλυσή χωρικών φορέων παραβολικης μορφής, ελλείψεων κλπ. Γι αυτό και ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

το χρησιμοποίησε ως βιβλιογραφία αναφοράς .Βέβαια αυτο του Ντουνα  που έχω εγώ είναι το "εφαρμοσμένη στατική 1-ισοστατικοί φορείς" οπότε τα χωρικά .παραβολικά κτλ μάλλον στο 2 η 3  αν  υπάρχουν -δεν τα έχω δει ποτέ   .Πάντως αναλύει πολύ  πιο μεθοδικά  σε βάθος και με ακρίβεια που δεν έχω δει σε άλλα βιβλια   τον τροπο χάραξης διαγραμματων  mqn και το πως εφαρμόζονται  στούς πίνακες  beton kalender (με τεκμηρίωση  όλα ). Σπάνιο πια βιβλίο,όπως κ του Νιτσιώτα . 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το έχω.
Ηλία ειναι κλασικό βιβλίο. Βίβλος.
Του 1974 όμως.

Αλλά μονο και μόνο για το μεγάλο πλήθος περιπτώσεων και σχημάτων αξίζει και σήμερα.
Σε νεότερα βιβλία , με σύγχρονους κανονισμούς, δεν έχω συναντήσει τέτοια πληθώρα περιπτωσεων.
 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.