Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά,το βιβλίο των Poulos-Davis είναι γνωστό για την αξιόλογη συγκέντρωση αναλυτικών λύσεων διαφόρων φορτίσεων επί ελαστικού ημιχώρου και όχι μόνο (με ακτίνα σύγκλισης την εδαφομηχανική). Νομίζω ότι δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά,καθώς ο καθηγητής Εδαφομηχανικής το επισήμανε στη προτεινόμενη βιβλιογραφία στα ξενόγλωσσα.

Ενώ το σχολίασε κ μας το ανέβασε στην ιστοσελίδα του δεν είπε κάτι για μεταφρασμένη έκδοση. Σου παραθέτω το σχετικό link με όλο το βιβλίο σε pdf: http://www.ce.ncsu.edu/usucger/PandD/PandD.htm

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας που μπορώ να βρω το βιβλίο Επισκευές και Ενισχύσεις κατασκευών απο οπλισμένο Σκυρόδεμα του Δρίτσου;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάποιο βιβλίο που να αναφέρει για τις οικοδομικές εφαρμογές, δηλαδή να μπορώ να επιβλέπω και όχι απλά να κοιτάω. Δηλαδή έστω αύριο ανοίγω δικό μου γραφείο και αναλαμβάνω να χτίσω μια εξοχική κατοικία, έχω τις γνώσεις της σχολής και λίγη εμπειρία γραφείου αλλά από πράξη τίποτα. Δεν λέω να αναφέρονται όλες οι λεπτομέρειες και λοιπά αλλά μέσα στις άκρες να με κατατοπίσει για λάθη που γίνονται συχνά!

Έχω το "Κατασκευή κτιρίων σύνθεση και τεχνολογία, Αθανασόπουλος" και το "Οικοδομικές Εφαρμογές, Μαλινδρέτος" αλλά τα βρήκα ανεπαρκή και έκανα μια επίσκεψη σε γνωστά βιβλιοπωλεία(για μηχανικούς) αλλά δεν βρήκα άκρη...!

Υπάρχει κάτι έστω στα Αγγλικά?ή άδικα ψάχνω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα μια άποψη για τρεις τίτλους βιβλίων που συνοδεύονται και απο cdάκι:

1)Σχέδια Λεπτομερειών Στατικών Μελετών (Βαδαλούκα,Ντούπη - 4Μ)

2)Σχέδια αρχιτεκτονικών Λεπτομερειών (Πικιώνης - 4Μ,Τeκδοτική)

3)Υποδείγματα Αρχιτεκτονικών Μελετών (Πικιώνης - 4Μ,Τeκδοτική)

 

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα βιβλία των εκδόσεων Γκιούρδα μοιάζουν πολύ βοηθητικά και είναι πολύ απλά στην κατανόηση (είχα ασχοληθεί με μερικά στη σχολή-οικοδομική Neuvert κλπ). Έχουν εφαρμογή στα ελληνικά δεδομένα (λεπτομέρειες,οικοδομική,συντελεστές,νομοθεσία);

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κάποιο βιβλίο που να αναφέρει για τις οικοδομικές εφαρμογές, δηλαδή να μπορώ να επιβλέπω και όχι απλά να κοιτάω.

 

Δες τα post #126 και #135. Κατεβάζεις και ξεφυλλίζεις, όρεξη να'χεις...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ,το βιβλιο: Ολόσωμες Κατασκευές Μέρος 3ο -Η Τέχνη του Οπλισμού,των F. Leonhardt, Ε. Monig και το beton kalender μπορουν να κατανοηθουν ευκολα απο εναν φοιτητη ? αξιζει η αγορα τους ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στον Παπασωτηρίου πήρα αυτό:

 

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1859548&prid=1113781&deid=0

 

παιδικό μεν ...αλλά πολύ ωραίες και κατατοπιστικές φωτογραφίες και τρισδιάστατα φτιαγμένα προφανώς με software της εταιρείας που το εξέδωσε.

 

 

Theo Τι διαφορα εχει απο την ειδικη εκδοση? Εκτος απο οτι ειναι ακριβοτερη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.