Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

καλημερα συναδελφοι

επειδη θελω να ξεσκονισω λιγο τις γνωσεις μου στα στατικα, τι μου προτεινετε?

Ας πουμε οτι εχω πολυυυυυυ καιρο να τα πιασω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Largy στατικά; Είναι πολύ γενική η ερώτησή σου.. Στατική; Δυναμική; Διαστασιολόγηση μελών; Αντισεισμικό; Ένα σωρό βιβλία θα βρεις αν διαβάσεις αυτό το θέμα από την αρχή του..

 

 

Ας δούμε και λίγα βιβλία σχετικά με Στατική: 
1) Στατική του απαραμόρφωτου στερεού - Βουθούνης (το πράσινο βιβλίο), 1998 ISBN: 9608543134
2) Στατική των Γραμμικών Φορέων, Ζήτη, ISBN: 9604561618
3) Σχοινοειδής φορέας - Στοιχεία Γραφοστατικής
4) Σημειώσεις Στατικής (Ισοστατικών Φορέων) - Πολιτικών Μηχανικών Έργων Υποδομής
5) Σημειώσεις Στατικής ΙΙ (Υπερστατικών Φορέων) - Πολιτικών Μηχανικών Έργων Υποδομής
6) Σημειώσεις Στατικής ΙΙ - Δυναμικής - Πολιτικών Μηχανικών Δομικών Έργων
7) Στατική των Γραμμικών Φορέων - Κλασσικές και Μητρωϊκές Μέθοδοι Ανάλυσης, Μητσοπούλου, ISBN: 978-960-6706-28-8

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

 

Είμαι φοιτητής στο ΑΠΘ, με κατατακτήριες από Έργων Υποδομής. Καθώς δεν δικαιούμαι βιβλία (μνημονιο γαρ) θέλω να αγοράσω βιβλίο για Στατική Ι. Είμαι ανάμεσα στο "Στατική των κατασκευών Ι" του Αβραμίδη και το "Στατική Γραμ. φορέων" της Μητσοπούλου.

 

Το βιβλίο το θέλω καταρχήν με σκοπό να περάσω το μάθημα, αλλά μια που θα το αγοράσω λέω να πάρω κάτι που θα με εξυπηρετεί να το έχω γενικά στη βιβλιοθήκη μου και για αργότερα. Επιπλέον μου είπανε ότι αυτό της Μητσοπούλου καλύπτει και τη θεωρία του μαθήματος Στατική ΙΙ του ΑΠΘ. 

 

Τι μου προτείνετε με βάση τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δαει τον κοσμο να βρω  το "Εγχειρίδιο δυναμικής των κατασκευών"  Συγγραφείς:   Χρήστος Παναγιωτόπουλος -  Παναγιώτης Κολιόπουλος

Δχει εξαντληθει και δεν υπαρχει πουθενα. Ο εκδοτικος οίκος ΔΕΝ  το βγαζει πια. Αν το εχει κανεις και δεν το θελει να του το αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Βρες τις σημειώσεις που έχει ο Κολιόπουλος στην ιστοσελίδα του. Αντίστοιχο είναι και το βιβλίο.

 

Το βιβλίο είναι πολύ καλό εισαγωγικό στη δυναμική. Υπάρχουν αντίστοιχες σημειώσεις στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Allobar, για το βιβλίο της Μητσοπούλου δε γνωρίζω ακριβώς. Τα βιβλία του Αβραμίδη είναι πολύ καλά και

εμβαθύνουν στο νόημα της στατικής. Για τους υπερστατικούς φορείς θα χρειαστείς το κόκκινο βιβλίο του Στατική των κατασκευών τόμος ΙΙ για τη θεωρία και τους 2 επιπλέον πράσινους τόμους ΙΙα και ΙΙβ για τα παραδείγματα. Αυτό στο λέω γιατί μπορεί να σου κοστίσουν όλα αυτά γύρω στα 120 ευρώ.

Το βιβλίο του Βαλιάση είναι επίσης πολύ καλό. Έχει και θεωρία και παραδείγματα στο τέλος από εξεταστικές. Είναι ένας τόμος οπότε μπορεί να σου βγει και φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλη η αλητεία τους, το να σπουδάζεις και να μη σου δίνουν ΔΩΡΕΑΝ βιβλία!!! Και ας κάνεις και 2 και 3 και 9 σχολή!! 

Link to comment
Share on other sites

Βρες τις σημειώσεις που έχει ο Κολιόπουλος στην ιστοσελίδα του. Αντίστοιχο είναι και το βιβλίο.

 

Το βιβλίο είναι πολύ καλό εισαγωγικό στη δυναμική. Υπάρχουν αντίστοιχες σημειώσεις στο internet.

 Λιγη βοηθεια για κανενα link? Ψαχνω αλλα δεν βρισκω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.