Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Εφόσον έπιασες Αβραμίδη θα σου έλεγα να δεις αυτό:
 

Link to comment
Share on other sites

Τα δώρα μου:

 

  • Χρήστος Γ. Καραγιάννης, Σχεδιασμός κατασκευών από προεντεταμένο σκυρόδεμα, Σοφία, 2015 (πάρα πολύ καλό βιβλίο & έγχρωμο).
  • Ιωάννης Χ. Ερμόπουλος, Ευρωκώδικας 1, Κλειδάριθμος, 2008 (βασικές αρχές του ΕΝ1990, ΕΝ1991-1 (πάρα πολλά παραδείγματα χιονιού, ανέμου) και ΕΝ1991-2 (τα βασικά μόνο) 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδες κανείς αυτό το βιβλίο?

Μου έχει κινήσει την περιέργεια. 1620 σελίδες, θέματα: μπετόν, μεταλλικά, συμμικτα. ξύλινα, δράσεις φορτίων, γεωτεχνικά, οδοποιία  και πολλά πολλά άλλα.

είμαι από επαρχία, επομένως δεν έχω δει το ίδιο το βιβλίο αλλά μόνο το pdf με τα περιεχόμενα που έχει ανεβάσει ο εκδότης.Βασικές απορίες:

1. η θεματολογία του καλύπτει ευρωκώδικες ή din? καλύπτει πχ το φάσμα των ec 2,3,4,5,7?

2. έχει απλώς πινακοποίηση και τυπολόγια ή καλύπτει θεωρία - παραδείγματα κλπ?

3. το έχει αγοράσει ή δει κάποιος ? 

εντυπώσεις? η τιμή του είναι περίπου 80 ευρώ και εκδόθηκε 12/2017, επανέκδοση.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα οτι δινεται στο μαθημα της φερουσας τοιχοποιιας στους πολιτΙκους ΔΠΘ.

 

Επιπλεον pdf εδω

Link to comment
Share on other sites

Δημοσίευση σήμερα, 16:17

Είδες κανείς αυτό το βιβλίο?

Μου έχει κινήσει την περιέργεια. 1620 σελίδες, θέματα: μπετόν, μεταλλικά, συμμικτα. ξύλινα, δράσεις φορτίων, γεωτεχνικά, οδοποιία  και πολλά πολλά άλλα.

είμαι από επαρχία, επομένως δεν έχω δει το ίδιο το βιβλίο αλλά μόνο το pdf με τα περιεχόμενα που έχει ανεβάσει ο εκδότης.Βασικές απορίες:

1. η θεματολογία του καλύπτει ευρωκώδικες ή din? καλύπτει πχ το φάσμα των ec 2,3,4,5,7?

2. έχει απλώς πινακοποίηση και τυπολόγια ή καλύπτει θεωρία - παραδείγματα κλπ?

3. το έχει αγοράσει ή δει κάποιος ? 

εντυπώσεις? η τιμή του είναι περίπου 80 ευρώ και εκδόθηκε 12/2017, επανέκδοση.

 

 

 

 Το έχω εγώ. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Επιπλέον έχει ενότητες οι οποίες δεν καλύπτονται από την ελληνική βιβλιογραφία. πχ Κατασκευές από γυαλί. 

 

1.Καλύπτει τους ΕC. Βέβαια σε κάποιες ενότητες έχει και τους γερμανικούς κανονισμούς και κάνει συγκρίσεις (αυτό θετικό είναι). Τα εθνικά προσαρτήματα των ευρωκωδίκων είναι αυτά της Γερμανίας. Ενώ στο πρώτο κεφάλαιο που έχει να κάνει με την νομοθεσία δόμησης, παρουσιάζεται η γερμανική.

2. Έχει θεωρία και παραδείγματα.

 

Αξίζει τα χρήματά του. Χωρίς υπερβολές είναι σαν 20 βιβλία σε 1. 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μερικά από τα βιβλία μου:

 

1. Movable bridge design (χθες το παρήγγειλα)

2. Steel - concrete composite bridges

3. Prestressed concrete bridges 

4. Traffic loading on highway bridges: research prospectives (Peter Dawe, ICE Publishing, ISBN: 0727732412, 2003)

 

(Τις καλύτερες τιμές τις έχει το amazon.) 

 

(Οι κατασκευές από γυαλί θα καλύπτονται από τον καινούριο Ευρωκώδικα 10 και αυτές από FRP από τον 11 (μορφή τεχνικής οδηγίας αρχικά). 

Οι πρώτες δημοσιεύσεις των καινούριων ευρωκωδίκων μετά από τις διαβουλεύσεις θα κυκλοφορίσουν το 2020. Αυτή τη στιγμή η CEN/TC 240 εργάζεται πάνω σε αυτό)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξανά μανά ερωτήσεις που αφορούν γνώμες για βιβλία (έχουμε λεφτά για ξόδεμα για το "αλκοολίκι" μας 😂😂):

1.έχει κάποιος αυτό ή/και αυτό ? ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τον συγγραφέα, αλλά από τα περιεχόμενα καταλαβαίνω ότι έχει γίνει δουλειά...γνώμες?αξίζει?

2.αυτό εδώ τί περιλαμβάνει?(ναι ξέρω ότι πλέον είμαστε σε ετεπ, οι οποίες υπάρχουν κανονικότατα ελεύθερες σε πολλές ιστοσελίδες) από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι μάλλον έχει ανεπτυγμένες τις προδιαγραφές που αφορούν επισκευές από σκυρόδεμα/τοιχοποιία? περιλαμβάνει επιπλέον κάτι άλλο ή το κείμενο των προδιαγραφών των ετεπ 14-....... ?

3. έχει κανείς αυτό? ο συγγραφέας υπήρξε σπουδαίος ναοδόμος. με ιντρίγκαρε αυτό που διάβασα στην περιγραφή ότι " Διερευνάται η τυπολογία και εξετάζεται το σύστημα μεταφοράς των δυνάμεων από τον τρούλλο στη βάση του ναού ". όντως γίνεται και στατικός σχολιασμός του θέματος?

4. τέλος, γνώμες για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Το 2. το έχω (καμία δεκαετία σίγουρα αγορασμένη), τίποτα το ιδιαίτερο, η ΠΕΤΕΠ σε έντυπη έκδοση. 

Το 3. (Ναοδομια) επίσης το έχω (πριν 5 χρόνια αγορασμένη). Η μεταφορά των δυνάμεων (αν αυτό σε ενδιαφέρει), είναι ένα δικό του σκαρίφημα σε ένα παράδειγμα εγγεγραμμένου σταυροειδους (αν δεν με απατά η μνήμη μου και κοιτώντας και το εξώφυλλο που παραθέτεις στο link). Επομένως, αν αυτό είναι το ζητούμενο σου, δεν αναφέρει σπουδαία πράγματα (τα βρίσκεις και αλλού). Το πολύ σημαντικό για μένα είναι η περιγραφή της διαδικασίας υλοποίησης μιας μελέτης Ναού κατά την βυζαντινή περίοδο (πώς δηλ. μετέφεραν το σχέδιο από το χαρτί και το έδαφος, στον χώρο), όπως επίσης και οι αναλογίες που τηρούνταν, αναφορικά με την κάτοψη - τομή. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελευταία προσθήκη στη βιβλιοθήκη μου:

Σχεδιασμός σύμμικτων γεφυρών από χάλυβα και οπλισμένο σκυρόδεμα - Βάγιας, Ηλιόπουλος, Θανόπουλος - Κλειδάριθμος, 2016

Καλύπτει ένα αρκετά ευρύ φάσμα της μελέτης (Ευρωκώδικες) όπως κατασκευή, φάσεις σκυροδέτησης, δράσεις σχεδιασμού (οχήματα - τρένα), προμελέτη, ΟΚΑ, ΟΚΛ, κόπωση, δοκοί-κιβώτια, δευτερεύοντα στοιχεία (αρμοί, εφέδρανα, διαφράγματα, κτλ). Επίσης, έχει ένα ολόκληρο παράδειγμα διαστασιολόγησης. Γενικά, έχει πολύ λεπτομέρεια και είναι πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου από αυτό που ανέφερα στο προηγούμενό μου post για αντίστοιχες κατασκευές. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.