Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία (γενικά) για Πολιτικούς Μηχανικούς


 
kostasi

Recommended Posts

Πάντως, όταν ήμουν εγώ στο Πολυτεχνείο γι' αυτά τα μαθήματα πολύ διαδεδομένα ήταν τα βιβλία του Γκαρούτσου.

 

Γιαννής Γκαρούτσος είχε σώσει κόσμο (και στα καπάκια Ματίνα στατικές, μπετά, νερά και Μαρία για σίδερα). Και μόνο που έπαιζαν με τα μικρά τους ονόματα, είχαν μετατραπεί σε πολύ cult φιγούρες !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αυτος ο Γκαρουτσος εχει γραψει για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Τι μαθηματικα,τι ηλ.μηχανες,τι μηχανολογικα,τι κυκλωματα,τι μηχανικες.. Μου εχει μεινει απορια τι εχει σπουδασει αυτος ο ανθρωπος. Σε αλλο φορουμ εχω πετυχει φοιτητες να τον αναφερουν "αγιο γιαννη γκαρουτσο"

Τελικα ειναι ηλ.μηχ

Link to comment
Share on other sites

Καλος ο Γκαρουτσος αλλα εχω την εντυπωση οτι τα βιβλια του ειναι μονο για μια απλη κατανοηση.Απο εμβαθυνση γιοκ!

Στην απλη και μονο κατανοηση ομως ειναι μια χαρα.(μηχανικες ,αντοχες υλικων κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ο Γκαρούτσος έρχεται ... η γνώση φεύγει !!!

 

Δε λέω, έτσι περνιέται το μάθημα, αλλά το τι σου μένει είναι πολύ συζητήσιμο. Μαθαίνεις μόνο μεθοδολόγίες, από βαθύτερη κατανόηση λίγα πράγματα.

 

Και όσον αφορά τις φροντιστηριακές σημειώσεις, και εμείς στην ξάνθη έχουμε τον περιβόητο Βαγγέλη. Εκεί να δείτε μασημένη τροφή, και ένα παιδί γυμνασίου να βάλεις θα γράψει. Αλλά τι να το κάνεις... σκέψη μηδέν

 

Και για να γίνουμε λίγο πιο on-topic: Οι σημειώσεις και τα παλιά θέματα είναι καλά για να περνάς το μάθημα. Απο εκεί και περα, ιδίως σε βασικά μαθήματα, καλύτερα να πάρεις ένα καλό βιβλίο και να ασχοληθείς μόνος σου. Ιδίως σε αυτά τα αντικείμενα βιβλιογραφία υπάρχει πληρέστατη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι φυσικός αλλά να μην ξεφύγουμε από το topic.

 

Ηλ.-Μηχ. είναι (ΕΜΠ), έχω κάνει μάθημα μαζί του, αλλά ναι, μην ξεφεύγουμε απ' το τόπικ (στην Αθήνα έπαιζε και Μάρκος - επίσης με μικρό πάντα όνομα - σε μερικές Στατικές).

 

 

Ο Γκαρούτσος έρχεται ... η γνώση φεύγει !!!

 

Δε λέω, έτσι περνιέται το μάθημα, αλλά το τι σου μένει είναι πολύ συζητήσιμο. Μαθαίνεις μόνο μεθοδολόγίες, από βαθύτερη κατανόηση λίγα πράγματα.

 

Και όσον αφορά τις φροντιστηριακές σημειώσεις, και εμείς στην ξάνθη έχουμε τον περιβόητο Βαγγέλη. Εκεί να δείτε μασημένη τροφή, και ένα παιδί γυμνασίου να βάλεις θα γράψει. Αλλά τι να το κάνεις... σκέψη μηδέν

 

Και για να γίνουμε λίγο πιο on-topic: Οι σημειώσεις και τα παλιά θέματα είναι καλά για να περνάς το μάθημα. Απο εκεί και περα, ιδίως σε βασικά μαθήματα, καλύτερα να πάρεις ένα καλό βιβλίο και να ασχοληθείς μόνος σου. Ιδίως σε αυτά τα αντικείμενα βιβλιογραφία υπάρχει πληρέστατη.

 

Eίναι λίγο σχετικό αυτό που λες και θα σου πω τι εννοώ (ως τελευταίο - τελευταίο για να μην ξεφεύγουμε - είτε μεταφέροντας τα post σε άλλο τοπικ) : Στην περίπτωση του ΕΜΠ τουλάχιστον, οι καθηγητές έχουν έρθει σε μεγάλη αντιπαράθεση με τους φροντιστηριακούς (καθ' ότι υπάρχουν και όπως λες σωστά, προσφέρουν μασημένη τροφή). Έτσι, κοιτάζουν πάντα να αλλάζουν τα θέματα και συχνά - πυκνά να βάζουν κυριολεκτικά άλλα αντί άλλων (πράγματα πολλές φορές σχεδόν αδίδακτα ή εκτός γνωστικού αντικειμένου). Ως εκ τούτου :

α) Αναγκάζεσαι πια (εκ των πραγμάτων) να ασχοληθείς περισσότερο, εμβαθύνοντας στις συναφείς έννοιες - εφαρμογές κλπ, θέλοντας και μη.

β) Κατά τη διάρκεια της εξέτασης, έχει τύχει άπειρες φορές να δίνουν επεξηγήσεις - πρώτα βήματα κλπ κλπ, επειδή με το "παιχνίδι" αυτό ("ας βάλουμε κάτι που δεν το 'χουν στις σημειώσεις τους οι φροντιστηριακοί") παίρνει η μπάλα και μεγάλο ποσοστό φοιτητών, οι οποίοι είτε δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να δώσουν λεφτά στα φροντιστήρια, είτε από προσωπική τους επιλογή θέλουν να ασχοληθούν ΜΟΝΟ με την επίσημη βιβλιογραφία και τις σημειώσεις των παρακολουθήσεων. Τέλος, ουκ ολίγες φορές, έχει μπει σε εφαρμογή (επίσημα πια - κατά τα λεγόμενα των υπεύθυνων καθηγητών - και κατόπιν έντονων πιέσεων απ' τους κομματικούς) η "κανονικοποίηση" (προς τα πάνω) των βαθμών, προκειμένου να περάσουν κόσμο. Δηλαδή, το μάθημα ως μάθημα μπορεί να 'ναι απλό, αλλά λόγω της κόντρας, οδηγούνται σε extreme καταστάσεις (βλ. θέματα εξετάσεων). Όποιος είναι πρόσφατος από ΕΜΠ, θα θυμάται τον έντονο χαμό με τα Τυπικά Υδραυλικά Έργα ή τη Στατική ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

Στατική ΙΙ....μπρρρρρρρρ....

 

extreme καταστάσεις δε λές τιποτα!! και να προσθέσω κάτι άλλο: κατά τη δική μου άποψη κάποια βιβλία καθηγητών απλά δε διαβάζονται. ιδίως στις μηχανικές...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συναδελφοι. Ενα γενικότερο θέμα όπου να συσταθεί μια λίστα με βιβλία που δεν θα έπρεπε να λείπουν από την βιβλιοθήκη κάθε πολιτικού μηχανικού. Βιβλία τα οποία να αποτελούν εργαλεία στην δουλειά μας και στην καθημερινότητα μας.

 

έψαξα και δεν βρήκα καποιο παρόμιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.