Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

από δική μου εμπειρία

καλύτερα όποιος μπορεί να περάσει από εκεί να τις δει από κοντά και να διαλέξει

και να ζητήσει,αν υπάρχουν, αεροφωτογραφίες από "χαμηλή πτήση" (δεν ξέρω αν ηλεκτρονικά υπάρχει αυτή η επιλογή)

είναι πεντακάθαρες και χωρίς μεγέθυνση (με μεγέθυνση απλά πιστεύω ξεμπερδεύεις μια και καλή)

αν δεν είναι από "χαμηλή πτήση" ειναι πιθανόν και με μεγέθυνση να μην έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον, δημοσιεύω απάντηση του ΟΚΧΕ σε ερώτημά μου σχετικά με τη μέγιστη ανάλυση σάρωσης που μπορώ σε ασπρόμαυρες αεροφωτογραφίες τους:

 

"Η ανάλυση στην οποία μπορείτε να σαρώσετε αεροφωτογραφίες για εργασίες φωτοερμηνείας είναι συνήθως της τάξης των 400 dpi.

Για να ελέγξετε αν η ανάλυση σάρωσης είναι μεγαλύτερη από τη διακριτική ικανότητα του ματιού (0.025cm στο χαρτί), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις παρακάτω σχέσεις:

 

1. Η διακριτική ικανότητα του ματιού στο έδαφος είναι: 0.00025m x Κλίμακα α/φ (Κ) = Δ

2. Το πλήθος των pixels διάστασης Δ που θα έχει η σαρωμένη εικόνα είναι: (24cm x Κ) / Δ = Π

3. Η ανάλυση σάρωσης για να προκύψει μια α/φ διαστάσεων Π x Π σε pixels είναι:

24cm Π pixels

2.54cm (1 inch) X (dpi)

------------------------------------------

X = Π x (2.54/24) dpi

 

Η ανάλυση σάρωσης που προκύπτει από την παραπάνω σχέση είναι πολύ μικρή και δεν ανταποκρίνεται στην ανάλυση της εικόνας αλλά μόνο στην ικανότητα του ματιού να διακρίνει αντικείμενα στη φωτογραφία, ανάλογα με την κλίμακά της. Συνήθως χρησιμοποιείται για να επαληθευτεί ότι η ανάλυση σάρωσης που επιλέξατε (π.χ. τα 400dpi) είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτήν.

 

Φυσικά για φωτογραμμετρικές εργασίες, η ανάλυση σάρωσης είναι της τάξης των 1500dpi, αλλά σε τέτοιες εργασίες χρησιμοποιούνται διαθετικά και όχι εκτυπωμένες σε χαρτί αεροφωτογραφίες."

 

Οι φωτογραφίες της περίπτωσής μου είναι ασπόμαυρες 24x24cm, απο 1955 εως 1983.

Σχετικά με την πληρωμή, η δικιά μου εμπειρία είναι η εξής. Πλήρωσα Νοέμβριο '11 στην Τράπεζα της Ελλάδας και οι φωτογραφίες μου ήρθαν Ιανουάριο '12...

 

Και κάτι άσχετο.

Τράπεζα της Ελλάδας: απρόθυμοι & αγενείς. Θα μπορούσα άνετα να βιαιπραγήσω σε έναν από τους υπαλλήλους της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την δουλεια σου μπορεις να την κανεις μεχρι την κλιμακα 1.5.000 χωρις την μεγεθυνση.Απο εκει και περα δυσκολα τα πραγματα για να μιλησεις με σιγουρια

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άσχετο.

Τράπεζα της Ελλάδας: απρόθυμοι & αγενείς. Θα μπορούσα άνετα να βιαιπραγήσω σε έναν από τους υπαλλήλους της.

Δεν χρειάζεται συνάδελφε να πας υποχρεωτικά στην Τράπεζα της Ελλάδος, μπορείς να κάνεις κατάθεση σε οποιαδήποτε Τράπεζα έχοντας τον IBAN του Ο.Κ.Χ.Ε. ο οποίος είναι:

IBAN: GR 5101000240000000000267633

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΑΓΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE EARTH ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ;

 

Για να τις κάνεις τι; Υπάρχει περίπτωση το google earth να σε καλύπτει για χρονολογίες πριν το 2003, ώστε να έχεις μειωμένο συντελεστή προστίμου; Εάν ενδιαφέρεσαι για μεταγενέστερα έτη, τι να την κάνεις την αεροφωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.