Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αεροφωτογραφίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.

Γνωρίζετε μήπως κάποιο τρόπο αναζήτησης και ελέγχου αεροφωτογραφιών από ΓΥΣ (για συναδέλφους από επαρχία);

Υπάρχει κάτι ανάλογο με το σύνδεσμο του ΟΚΧΕ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δοκίαμσε από τη σελίδα του ΓΥΣ

 

http://web.gys.gr/portal/page?_pageid=33,36592&_dad=portal&_schema=PORTAL

Link to comment
Share on other sites

Δοκίαμσε από τη σελίδα του ΓΥΣ

 

 

 

Μανώλη, καλημέρα και Χρόνια Πολλά με Καλή Υγεία για την ονομαστική σου εορτή.

 

Προφανώς σου ξέφυγε, όμως, και έγραψες "του ΓΥΣ" αντί του σωστού "της ΓΥΣ", δεδομένου ότι ΓΥΣ=Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λειτουργεί το σύστημα του ΟΚΧΕ.

Είχα στείλει 6 e-mail παραγγελιών αεροφωτογραφιών πέντε περίπου ημέρες πριν τα Χριστούγεννα και σήμερα Τρίτη μου απάντησαν για τα μισά. Τα στέλνουν και με courier στο γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εντός 10 ημερών πήρα απάντηση για τέσσερις διαφορετικές περιπτώσεις.

 

Το σύστημα της ΓΥΣ πολύ δύσχρηστο το βρίσκω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

1. Η κλίμακα σχετίζεται άμεσα με το ύψος της συγκεκριμένης πτήσης και το σκοπό που αυτή σχεδιάστηκε. Οι κλίμακες των περισσότερων πτήσεων των δεκαετιών 1980 και 1990 χαρακτηρίζονται ως μεσαίες (6.000-10.000) αφού είχαν στόχο τη σύνταξη φωτογραμμετρικών διαγραμμάτων, κλίμακας 1:1000, για την εκπόνηση πολεοδομικών μελετών.

 

2. Οι διαστάσεις των Α/Φ εξαρτώνται από το φιλμ που δέχεται κάθε μηχανή. Τμήμα μιας Α/Φ μπορεί να μεγεθυνθεί ανάλογα με τις δυνατότητες των εκτυπωτικών μηχανημάτων που αναλαμβάνουν αυτή την εργασία. Όταν εκτυπώνονταν στον ΟΚΧΕ, υπήρχε η δυνατότητα μεγέθυνσης έως 8 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ολα αυτα τα αναφερουμε στην παραγγελια..???

 

πχ. εχω δυο αυθαιρετα με αποσταση 500μ μεταξυ τους..

Θα χωρανε σε μια Α/Φ???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μανώλη, καλημέρα και Χρόνια Πολλά με Καλή Υγεία για την ονομαστική σου εορτή.

 

Προφανώς σου ξέφυγε, όμως, και έγραψες "του ΓΥΣ" αντί του σωστού "της ΓΥΣ", δεδομένου ότι ΓΥΣ=Γεωγραφική Υπηρεσία Στρατού.

Προφανώς εκ παραδρομής, ταχύτητας και συνήθειας γιατί υπηρέτησα στο ΓΕΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λειτουργεί το σύστημα του ΟΚΧΕ.

Είχα στείλει 6 e-mail παραγγελιών αεροφωτογραφιών πέντε περίπου ημέρες πριν τα Χριστούγεννα και σήμερα Τρίτη μου απάντησαν για τα μισά. Τα στέλνουν και με courier στο γραφείο.

Η αλήθεια είναι ότι πλέον οι απαντήσεις έρχονται πολύ γρήγορα, δλδ εντός 10ημέρου.

 

Οι Α/Φ του ΟΚΧΕ σε τι κλιμακα ειναι???

Σε τι διαστασεις ερχονται???

Κοστος??

Οι κλίμακες που μου έχουν στείλει εμένα είναι πολλές. 1:15000, 1:6000, 1:10000

Κόστος:

ασπρόμαυρη απλή κόπια 16,24€ (24x24) και για μεγέθυνση 40,34€ (50x60) χρονολογίας πριν του 1960

ασπρόμαυρη απλή κόπια 9,74€ (24x24) και για μεγέθυνση 37,52€ (50x60) χρονολογίας μετά του 1960

έγχρωμη απλή κόπια 20,30€ (24x24) και για μεγέθυνση 74,42€ (50x60)

τιμές με Φ.Π.Α.

 

Η πρώτη απάντηση που σου στέλνουν αφορά το ψηφιακό τους αρχείο.

Άμα δεν καλύπτεσαι, στέλνεις αίτημα να ψάξουν στο αναλογικό τους αρχείο. Το έκανα για μία περιοχή που ήθελα πριν από 01.01.2004, και μου ήρθε σήμερα απάντηση για λήψη στις 03.11.2003. Οπότε μην απογοητευτείτε άμα με την πρώτη δε σας ταιριάξει.

 

Προφανώς εκ παραδρομής, ταχύτητας και συνήθειας γιατί υπηρέτησα στο ΓΕΣ!!

Ήσουν επί εποχής Παραγιουδάκη, όπου όλοι οι Κρητικοί είχαν τον βαθμό του Λοχαγού και υπηρετούσαν στην παραμεθόριο του Ζωγράφου; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν επί εποχής Παραγιουδάκη, όπου όλοι οι Κρητικοί είχαν τον βαθμό του Λοχαγού και υπηρετούσαν στην παραμεθόριο του Ζωγράφου; :smile:

 

Οφτοπικ ον

Μπα, με βυσματώσανε λίγο πριν λήξει το 15μηνο στη Χιο και με φέρανε στο ΓΕΣ και έκανα 19μηνο.(πολύ παλιά)

Οφ τοπικ οφ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.