Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


spiros7

Recommended Posts

Επειδή ανάφερα τον σύλλογο καβάλας θα δώσω το έγγραφο Της "Κτηματολόγιο ΑΕ" . Υπάρχουν και άλλων υπηρεσιών.

 

 

 

eggrafo_ktimatologiou gia eidikot..pdf

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανάφερα τον σύλλογο καβάλας θα δώσω το έγγραφο Της "Κτηματολόγιο ΑΕ" . Υπάρχουν και άλλων υπηρεσιών.

Το εχουμε ξαναπει ΔΕΝ υπαρχει κανενας νομος που να απογερευει σε αρχιτεκτονες να υπογραφουν τοπογραφικα, τα ΕΔ ειναι ακομα του 1930.....απο εγγραφα σου παραθετω οσα θες!!!!

Ο ΣΑΔΑΣ πχ με εγγραφο του μας λεει να υπογραφουμε κανονικα χωρις κανενα προβλημα... δεν βγαινει ακρη το μονο σιγουρο ειναι οτι σε ενα κανονικο κρατος υπακουμε ΜΟΝΟ σε νομους ολα τα αλλα εκ διαφορων υπηρεσιων ειναι παραβαση καθηκοντος....

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανάφερα τον σύλλογο καβάλας θα δώσω το έγγραφο Της "Κτηματολόγιο ΑΕ" . Υπάρχουν και άλλων υπηρεσιών.

ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΌΡΕΙΣ

το έγγραφο αυτό δεν έχει καμία ΙΣΧΎ

Πρίν το Αναρτήσεις καλα θα ήταν να έχεις ίδια γνώμη τι ισχύει αυτήν την στιγμή

Edited by varxo
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία απίστευτη παρανόηση σχετικά με την σημασία του τοπογραφικού και την παρ αυτώ ενέργειες. Κάποιες ερωτήσεις προς τους μή ΑΤΜ. Προς Θεού, μακριά από μένα κάθε αντιπαράθεση, αλλά ερωτώ τους ΠΜ, ΑΜ, ακόμη και τους Τεχ. ΤΜ τα εξής:

 

1. Γνωρίζετε τί εστί σύστημα αναφοράς; 

2. Την έννοια των συνορθώσεων παρατήρησης;

3. Τα σφάλματα που υπεισέρχονται στα GNSS;

4. Πόσο ασφαλής είναι το ΕΓΣΑ που δίνει το HEPOS;

5. Πως ακριβώς λύνουμε μία διανομή;

6. Πως εντάσσεται η διανομή στο ΕΓΣΑ87;

7. Την ερμηνεία των νόμων/εγκυκλίων;

8. Τί ακρίβεια έχει η γεωμετρική/τριγωνομετρική χωροστάθμηση;

9. Τί ακρίβεια παίρνουμε από το μετασχηματισμό HEPOS --> ΕΓΣΑ για τα υψόμετρα;

10. Τί σημαίνει συντελεστής κλίμακας και τί γωνιακή διόρθωση-τόξου χορδής (χρήσιμα για την χάραξη).

11. Πως λύνουμε τριγωνομετρικό δίκτυο; 

 

 

Αν νομίζετε ότι αντεπεξέρχεστε σε αυτές τις γνώσεις, έχει καλώς...

 

Ρωτήστε τον εαυτό σας και μόνο.

 

Τα σέβη μου

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία απίστευτη παρανόηση σχετικά με την σημασία του τοπογραφικού και την παρ αυτώ ενέργειες. Κάποιες ερωτήσεις προς τους μή ΑΤΜ. Προς Θεού, μακριά από μένα κάθε αντιπαράθεση, αλλά ερωτώ τους ΠΜ, ΑΜ, ακόμη και τους Τεχ. ΤΜ τα εξής:

 

1. Γνωρίζετε τί εστί σύστημα αναφοράς;

2. Την έννοια των συνορθώσεων παρατήρησης;

3. Τα σφάλματα που υπεισέρχονται στα GNSS;

4. Πόσο ασφαλής είναι το ΕΓΣΑ που δίνει το HEPOS;

5. Πως ακριβώς λύνουμε μία διανομή;

6. Πως εντάσσεται η διανομή στο ΕΓΣΑ87;

7. Την ερμηνεία των νόμων/εγκυκλίων;

8. Τί ακρίβεια έχει η γεωμετρική/τριγωνομετρική χωροστάθμηση;

9. Τί ακρίβεια παίρνουμε από το μετασχηματισμό HEPOS --> ΕΓΣΑ για τα υψόμετρα;

10. Τί σημαίνει συντελεστής κλίμακας και τί γωνιακή διόρθωση-τόξου χορδής (χρήσιμα για την χάραξη).

11. Πως λύνουμε τριγωνομετρικό δίκτυο;

 

 

Αν νομίζετε ότι αντεπεξέρχεστε σε αυτές τις γνώσεις, έχει καλώς...

 

Ρωτήστε τον εαυτό σας και μόνο.

 

Τα σέβη μου

Το θεμα του νηματος ειναι αλλο....

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προς  zulumpo.

Επειδή εγώ το ..."θέμα του νήματος"... δεν το ξέρω και δεν το καταλαβαίνω σε παρακαλώ, αν έχεις όντως εντοπίσει όσα λες, να συντάξεις επιστολή και να την αποστείλεις στους συλλόγους (πανελλήνιο και Β. Ελλάδας) καθώς επίσης στο κεντρικό ΤΕΕ αλλά και στο ΤΕΕ της περιφέρειάς σου, ώστε τα όργανα αυτά να κάνουν τις απαιτούμενες παραστάσεις διαμαρτυρίας. Πρέπει κάποτε αυτό το θέμα να τελειώσει  (εγώ είμαι ....ανενεργός ούτως ή άλλως. Το λέω για να μη παρεξηγηθώ!).

Αν κάποιος φίλος συν. από την πόλη της Καβάλας διαβάζει αυτές τις αράδες ,ας μας γράψει την εξέλιξη αυτής της υπόθεσης με το "Κτηματολόγιο" της περιοχής του.

 

Τα τελευταία χρόνια με την χρήση του gps δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το τοπογραφικό είναι μία εύκολη υπόθεση που μπορεί να γίνει από τον καθένα.

Αυτά που γράφει ο dimamp, που εγώ νομίζω πως είναι λίγα, είναι αρκετά σοβαρά και βασικά για την δημιουργία τοπογραφικών υπόβαθρων οποιασδήποτε χρήσης.   

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπετε να γενικεύσω λίγο εδώ... Το επάγγελμα είναι νομοθετικά ρυθμιζόμενο, που σημαίνει ότι κάποιος κάνει κάτι με την προϋπόθεση ότι αυτό προβλέπεται σε νόμο. Δεν ισχύει το "ό,τι ΔΕΝ απαγορεύεται, επιτρέπεται".

Από την άλλη, αυτό που δεν θέλουν να καταλάβουν οι περισσότεροι είναι ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν ένας μηχανικός να κάνει τα πάντα.

Οι αρχιτέκτονες είναι για τα αρχιτεκτονικά, οι τοπογράφοι για τα τοπογραφικά, οι πολιτικοί μηχανικοί για τα στατικά, οι ηλεκτρολόγοι για τα ηλεκτρολογικά και οι μηχανολόγοι για τα μηχανολογικά. Αυτά όμως σε πολιτισμένες χώρες και όχι στην Ελλάδα που όλοι κάνουν τα πάντα επειδή κάποτε έκαναν ένα ή δύο μαθήματα. Μη μου πεί κάποιος τα τραγικό, "για μια διώροφη οικοδομή θα απαιτούνται 5 υπογραφές".

 

Συμπληρωματικά, θα έπρεπε η γνώση αυτή να επικαιροποιείται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ενώ αν κάποιος θα ήθελε να απασχοληθεί και σε άλλο τομέα, θα έπρεπε να παρακολουθήσει επιπλέον μαθήματα ή σεμινάρια ή οτιδήποτε άλλο.

Άρα, καταλήγουμε στο ότι οι νόμοι πρέπει να αλλάξουν και επιτέλους θα πρέπει να διαχωριστούν κάποια πράγματα, όπως συμβαίνει σε όλο τον κόσμο.

 

Έχοντας πει τα παραπάνω βέβαια, το θέμα με την επικαιροποίηση της γνώσης πήγε να ξεκινήσει με τους ενεργειακούς επιθεωρητές, όπου και εκεί στο τέλος επιθεωρητές έγιναν όλοι τελικά, αν και για να μπορέσουν να γίνουν όλοι έπρεπε οι μισοί να αποκλειστούν από τις ανώτερες τάξεις γιατί, έτσι...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.Σχετικώς με τους νόμους, ελπίζω να καταλαβαίνετε όλοι το lobbying που παίζει από τους ΠΜ λόγω 50% στο ΤΕΕ...

 

2. Σχεδόν ανά βδομάδα δέχομαι τηλέφωνα από ΠΜ για την επίλυση αποριών. 

 

3. Οι ΑΤΜ, φυσικά αντί να αντιδράσουν ορθά, κατάφεραν το 70 το "διώροφον μεθ υπογείου", για να γίνουν κι αυτοί "ολίγον ΠΜ". Σημείωση: Οι ΑΤΜ στο 95% είναι παντελώς άσχετοι από κατασκευή κατοικιών.

 

4. Το τοπογραφικό δεν είναι "καφές πακέτο 1 Ευρώ με δώρο κρουασάν". Απαιτεί πολλή μελέτη.

 

5. Οι τεχνολόγοι ΤΜ, το βλέπουν με λάθος τρόπο κατά την άποψή μου. Μία προσεκτικοί ανάγνωση των προγραμμάτων σπουδών μεταξύ Πολυτεχνείου και ΤΕΙ θα καταλάβει τις διαφορές.

 

6. Εξηγούμαι: Οι περισσότεροι τεχνολόγοι ΤΜ είναι εξοικειωμένοι περισσότερο στα GIS ή π.χ. σε σχεδιαστικά προγράμματα από ότι του Πολυτεχνείου. Αυτοί είναι οι δουλειά τους και για αυτό ιδρύθηκαν. Στο ΤΑΤΜ/ΑΠΘ π.χ. διδάσκονται μαθήματα όπως ΓΕωμετρική Γεωδαισία, Ανάλυση παρατηρήσεων GPS, εφαρμογές GPS, γεωδαιτικοί έλεγχοι παραμορφώσεων, φυσική γεωδαισία, διαστημική γεωδαισία, τεχνική τοπογραφία, αστικές αποτυπώσεις, υπόγεια τοπογραφία. Δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Και δεν πρέπει γιατί ο καθείς εφ ω ετάχθη και δεν τίθεται από μέρους μου θέμα υπεροχής. Είναι θέμα καταμερισμού.

 

7. Βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι: Ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης είναι πιο πάνω από τα δικαιώματα. Πιστεύω να ξέρετε τοπογραφικά 50 Ευρώ από τις όρθο του Κτηματολογίου. Ή θα ξέρετε περιπτώσεις τοπογραφικών από "παληκάρια" ΔΥ με 50-60 Ευρώ.

 

8. Χωρίς οικονομική ανάπτυξη, θα βράζουμε όλοι στο ίδιο ζουμί και θα φαγωνόμαστε μεταξύ μας.

 

9. Εξακολουθώ να πιστεύω ακράδαντα πως οι ΑΤΜ είναι οι μόνοι εντεταλμένοι για την διαχείριση πληροφορίας της Γης από όλους. Όπως οι ΠΜ να χτίζουν κατοικίες και οι ΑΜ να διαμορφώνουν τους χώρους. 

Edited by dimamp
  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να μπούμε σε διαδικασία σύγκρισης των προγραμμάτων σπουδών μεταξύ πολυτεχνείων, ΤΕΙ, σχολών του εξωτερικού, κολλεγίων κ.λπ, διότι αυτά αποφασίζονται από την εκάστοτε σχολή και η σχολή με τη σειρά της απονέμει τίτλο σπουδών.

Το καθείς εφ ώ ετάχθη έχει εφαρμογή στο γεγονός ότι ο ορθοπεδικός δεν ασχολείται με την πνευμονολογία, παρ'όλο που και ο ορθοπεδικός, αλλά και ο πνευμονολόγος, είναι γιατρός.

Το πού σπούδασε ο καθένας και αν οι σπουδές αυτές επαρκούσαν, είναι θέμα των αρμοδίων οργάνων να το κρίνουν (και όχι συμπεριλαμβάνω το ΤΕΕ σε αυτά τα όργανα κλπ.) και όχι των ιδιωτών επιστημόνων.

 

Στο δια ταύτα τώρα, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ο διαχωρισμός των δικαιωμάτων των ειδικοτήτων με νόμο, χωρίς ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

 

(...) αν έχεις όντως εντοπίσει όσα λες, να συντάξεις επιστολή και να την αποστείλεις στους συλλόγους (πανελλήνιο και Β. Ελλάδας) καθώς επίσης στο κεντρικό ΤΕΕ αλλά και στο ΤΕΕ της περιφέρειάς σου, ώστε τα όργανα αυτά να κάνουν τις απαιτούμενες παραστάσεις διαμαρτυρίας. Πρέπει κάποτε αυτό το θέμα να τελειώσει  (εγώ είμαι ....ανενεργός ούτως ή άλλως. Το λέω για να μη παρεξηγηθώ!).

Αν κάποιος φίλος συν. από την πόλη της Καβάλας διαβάζει αυτές τις αράδες ,ας μας γράψει την εξέλιξη αυτής της υπόθεσης με το "Κτηματολόγιο" της περιοχής του.

 

 

Συνάδελφε nbr με αφορμή την ερώτησή σου προς το συνάδελφο παραπάνω, παραθέτω την απόφαση 267/016 του ΣτΕ καθαρά και μόνο σε ότι αφορά τη νομική βάση του θέματος διότι έχει ενδιαφέρον το σκεπτικό και από την πλειοψηφία και από την μειοψηφία του Σώματος. Πάντοτε σε καθαρά νομική βάση και χωρίς να κρίνω το δίκαιο ή το άδικο του θέματος

Αν αυτοί οι νόμοι ισχύουν και δεν έχουν αλλάξει εφόσον υπακούουμε στο Σύνταγμα οφείλουμε  να τους τηρήσουμε. Αν πρέπει να αλλάξουν αυτό πρέπει να είναι συζητήσιμο και να βρεθεί μια λύση, η οποία να είναι δίκαιη προς κάθε κατεύθυνση.

Επίσης, υπάρχουν πολλά έγγραφα προς Συλλόγους και Υπηρεσίες. Για παράδειγμα μια και είσαι από την εκεί περιοχή παραθέτω το υπ αριθμ. 185/30-3-15 έγγραφο του Συμβ. Συλλόγου  Εφετείου Θεσσαλονίκης και το ενημερωτικό έγγραφο του ΤΕΕ-ΤΚΜ με ΑΠ 685/14.0.2016.  Ένα πιο πρόσφατο έγγραφο από τον Πρόεδρο του ΤΕΕ προς τον Πρόεδρο της Συντονιστικής Συμβολαιογραφικών συλλόγων της Επικράτειας με ΑΠ 5964/3-3-2017. 

 

Υ/Γ Συνάδελφοι μην επεκτείνεστε πέραν του topic που είναι το δικαίωμα  υπογραφής εξαρτημένων τοπογραφικών διαγραμμάτων. Για το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων γενικότερα υπάρχει άλλο νήμα στο φόρουμ. Ευχαριστώ.

ΑΠΟΦΑΣΗ _ΣΤΕ_267_2016.pdf

ΣΥΜΒ. ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΕΞΑΡΤ. ΤΟΠΟΓΡ (1).pdf

ΤΕΕ ΤΚΜ 685. 14-9-2016.pdf

proedros-TEE-pros-Rouska-1.pdf

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.