Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


spiros7

Recommended Posts

Kake_lyke

 

Θα απορριψεις το τοπογραφικο απο ΑΜ οπως θα απορριψεις και την υπογραφη στα στατικα...

Σου εχω και υλικο απο 4 φορεις που γνωμοδοτουν (βασει της νομοθεσιας) σε αυτο που σου λεω...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε με όλο το θάρρος δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μην σου είναι επαρκής η γνωμοδότηση του επισήμου οργάνου της πολιτείας περί της νομοθεσίας και νομολογίας.

 

Ειδικά για τους Αρχιτέκτονες το ΤΕΕ στο οποίο ανήκουμε λέει ότι δεν έχουν δικαίωμα σύνταξης εξαρτημένων τοπογραφικών.

 

Πέρα των άλλων και αυτή η νοοτροπία στο δημόσιο τομέα "δεν έχω επίσημη ενημέρωση - δεν ξέρω - τί να κάνω εγώ τώρα" μας έχει οδηγήσει στη σημερινή κατάσταση. Διάβασε τι γράφουν οι νόμοι, η νομολογία και εφάρμοσε το... αυτό ορκίστηκες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

terry

 

Με ενδιαφέρει το υλικό άμεσα

.

kasvan

Προσπαθώ να βρω το κείμενο του παραρτήματος ΤΕΕ Πελοποννήσου ως προς τις κοινοποιήσεις !!

Ας το έχω εισερχόμενο το έγγραφο αυτό στο γραφείο μου .

 

terry'

 

Από την Πολεοδομία Χανίων έχεις κάποιο αντίστοιχο ερώτημα - εσωτερική οδηγία ??

Έχω αντλήσει πολλά χρήσιμα στοιχεία από το site της και θεωρώ ότι είναι οργανωμένη .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

kake-lyke: πρόσεχε γιατί όσο εύκολο είναι να κόψεις μελέτες συναδέλφων,άλλο τόσο εύκολο είναι και να χάσεις τη δουλειά σου!

άσε τις παλικαριές λοιπόν και τα κοψίματα όπως σου συστήνουν εδώ μέσα κάποια παιδάκια του ΤΕΕ,κάνε τη δουλειά σου όπως πρέπει βασιζόμενος σε νόμους και όχι σε κολόχαρτα του συντεχνιομάγαζου, γιατι και εμεις οι Τ.Ε. δεν βυζαίνουμε δαχτυλο πλέων!!!!! φιλικά και χρόνια πολλα σε όλους!!!!!

Edited by a.sahinis
  • Upvote 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Απειλείς και υβρίζεις ανορθόγραφα και μετά εύχεσαι φιλικά. Μάλιστα.

 

Για πες μας, σε ποιους νόμους αναφέρεσαι;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνιδάκια με τους νόμους τα ξέρετε καλά γιατί επί χρόνια μόνο με αυτούς ασχολείστε, τους κόβατε και τους ράβατε στα μέτρα σας!!!!!!!! Αλλά ως εδώ...

 

Ορισμένοι από εσάς δεν είστε ικανοί ούτε ένα αγροτεμάχιο να διερευνήσετε να δείτε αν είναι οικοδομήσιμο η όχι και ποια κατάτμηση είναι η νόμιμη ή όχι!!!!!! Τα διπλώματα σας μαράνανε...

 

Ένα πράγμα έχετε καταφέρει ορισμένοι με το μυαλό που κουβαλάτε και το τελευταίο πτυχιούχο Μηχανικό που άκουγε για τα Ε.Δ. και κορόιδευε, τώρα να είναι εξοργισμένος και να είναι στη πρώτη γραμμή....συνεχίστε έτσι, καλό μας κάνετε!!!!

Edited by GEORGE KARA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το αν γνωρίζεις γεωδαισία έχει να κάνει σχέση με τον κυκεώνα της πολεοδομικής νομοθεσίας και την κατά τόπους ερμηνεία της από κρατικούς υπαλλήλους;

 

Εσύ στη σχολή που τελείωσες διδάχτηκες το σύνολο της πολεοδομικής νομοθεσίας;

 

Έχει πολύ ενδιαφέρον το πόσο ταιριάζει η ψυχανάλυση στο θέμα. Αρκετοί βρίσκονται σε διάφορα στάδια άρνησης. Για να δούμε πότε θα φτάσουν στην αποδοχή του αυτονόητου...

  1. Το πρώτο στάδιο ... είναι το στάδιο της άρνησης, όπου το άτομο δεν δέχεται καμία πληροφορία, φράζοντας ουσιαστικά την ροή τους.
  2. Έπεται το στάδιο του θυμού, όπου το άτομο εμφανίζει μια έκρηξη συναισθημάτων και παρουσιάζει επιθετική διάθεση απέναντι σε πρόσωπα, αλλά και καταστάσεις.
  3. Τρίτο παρουσιάζεται το στάδιο της διαπραγμάτευσης. Σε αυτό το στάδιο το άτομο προσπαθεί να αποφύγει τις αρνητικές συνέπειες της κατάστασης την οποία πρέπει να δεχτεί και κρύβει μια ελπίδα ότι η κατάσταση μπορεί να είναι αντιστρέψιμη, επομένως την δέχεται υπό όρους.
  4. Μετά από τα τρία στάδια της άρνησης, του θυμού, και της διαπραγμάτευσης, το άτομο περνάει στο στάδιο της κατάθλιψης, όπου δεν βλέπει καμία ελπίδα για την κατάστασή του ....
  5. Τέλος, το άτομο φτάνει στο επιθυμητό στάδιο της αποδοχής όπου ανασυγκροτείται, βάζει τη ζωή του και τις σκέψεις του σε τάξη, βοηθάει και τους άλλους να αποδεχτούν την πραγματικότητα ...

Edited by kasvan
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kavsan.... συγνωμη κιολας αλλα εσυ που εισαι ?...στο σταδιο του Τραμπουκισμου..

 

Λοιπον... ακου να δεις αγορι μου.... εχω διδαχτει τοπογραφια περισσοτερη απο τους πολιτικους μηχανικους και τους αρχιτεκτονες του πολυτεχνειου.

Επισης εχω διδαχτει δρομους - υδραυλικα - και γενικα εργα υποδομης οσο εχετε εσεις στο πολυτεχνειο....

 

Οταν η κλικα του ΤΕΕ τελειωσει.... θα μπορω επιτελους να υπογραφω μεχρι και μελετες οδοποιιας του δημοσιου.

 

Μεχρι να γινει αυτο και επειδη καποιοι τα εχουν μαμισει ολα, περιμενω απο συνανθρωπους μου που αναγνωριζουν τις σπουδες μου να με στηριξουν μεχρι να μπει μια ταξη.

 

Απο οτι φαινετε εσυ και καποιοι αλλοι εδω μεσα δεν θεωρηστε συνανθρωποι αλλα μελη της κλικας μιας και καθημερινα κοιτατε να δυσφημισετε τη δουλεια μας και την υπαρξη μας στο επαγγελμα για να βγαλετε μερικα λεφτακια παραπανω.

 

Αυτο ειναι δικο σας θεμα.... αλλα βλεπεις ο κοσμος δεν αποτελειτε μονο απο σας.

Edited by koulosb
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου τη διευθυνση σου να σου στείλω δύο τόμους που έχουν γράψει οι καθηγητές μου στο ΤΕΙ με τίτλο "Σημειώσεις Εργαστηρίου Πολεοδομικών Εφαρμογών", Μέρος 1 & Μέρος 2

 

Θα σου φανούν πολύ χρήσιμα!!!!!!!

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι (εγώ απευθύνομαι σε όλους, ασχέτως αν κάποιοι δεν μας θεωρούν έτσι), δεν ωφελεί να γίνεται ξανά η συζήτηση αυτή. Μην αναλώνεστε στα ίδια και τα ίδια, μέρες που'ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.