Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά GPS μόνο για εξάρτηση


murex

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ και χρόνια πολλά,

 

Έχω το εξής ερώτημα και δεν μπορώ να βρω κάπου μια απάντηση: έχω ένα total station (leica TS02) για τοπογραφικά, απλές δουλείες. Αυτό που θέλω είναι να αγοράσω ένα gps για να κάνω ΜΟΝΟ εξαρτηση, δηλαδή να το στήνω δίπλα (κοντά) και να το "χτυπάω" ώστε μετά να μπορώ με βάση της συντεταγμένες που μου δίνει να εξαρτώ το σχέδιο μου (στο γραφείο). Λόγω ειδικότητας δεν κατέχω και πολύ από τεχνολογία gps.

 

Προφανώς δεν με ένδιαφέρει RTK και χάραξη με gps, θέλω μόνο να κάνω εξάρτηση. Υπάρχει κάτι τέτοιο ή ψάχνω άδικα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ενα βιβλιο τωρα που ειναι και γιορτες gps και γεωδαιτικες εφαρμογες του φωτιου, ξεκινα με λιγη θεωρεια κ μετα βλεπεις τη χρειάζεσαι. Να ξέρεις όμως οτι ξεκινάς λάθος η εξάρτηση δεν είναι τοσο απλη οσο νομίζεις..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ murex

 

Όταν εννοείς εξάρτηση ομιλείς για ακρίβειες μερικών εκατοστών (π.χ 2-3 cm);

 

Αν ναι , τότε πρέπει να αγοράσεις ζευγάρι γεωδαιτικών δεκτών GPS και πρέπει να διαβάσεις θεωρία GPS για να καταλάβεις πως θα γίνει το όλο πράγμα...Χρηματικό κόστος: Από 5000-25000 Ε (εξαρτάται από το αν είναι μονής/διπλής συχνότητας), εταιρεία κ.τ.λ. Υπόψη ότι το GPS δεν μετράει στο ΕΓΣΑ87 οπότε θες και μετασχηματισμό...

 

Αν ψάχνεις ακρίβεια της τάξης των μερικών δεκάδων εκατοστών, ένα PDA της τάξης περίπου 1000-2000 Ε μπορεί να σου κάνει τη δουλειά...

 

Αν θες ακρίβεια της τάξης περίπου 5 μέτρων μπορείς να το κάνεις είτε από το κινητό, είτε με μία συσκευή αξίας 300-400 Ε.

 

 

ΥΓ

 

Είπες ότι ΔΕ Ν σε ενδιαφέρει το RTK

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Για ποιο λόγο δεν απευθύνεσαι στις εταιρίες του χώρου να ρωτήσεις και να μάθεις τι δυνατότητες έχεις;

Υπάρχουν τρόποι συνεργασίας του Γεωδαιτικού σου σταθμού με GPS που μάλλον δεν θα τους ανακαλύψεις μέσα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

μόλις γλυκαθείς θα θες και να αποτυπώνεις. Είναι σαν να λές θέλω μια ωραία γυναίκα μόνο να την κοιτάω.

 

Προτείνω ή πάρε κανα καλό μηχάνημα που θα κάνει όλες τις δουλειές ή αρκέσου στο να νοικιάζεις κάθε φορά που έχεις δουλειά.

 

Φοβάμαι οτι στη παρούσα συγκυρία θα αργήσει η απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

@panos: ουου από απόσβεση άλλο πράγμα! Το ζήτημα είναι να κάνεις τη δουλειά σου σωστά με τα λιγότερα. Κάθε τι που έχει να προσφέρει η τεχνολογία είναι επιθυμητό για να μας διευκολύνει τη ζωή και να απλουστεύει τη δουλειά μας. Ένα lidar θα ήθελα να κάνω αποτύπωση κτηρίου στο ¨λεπτό" αλλά μου λείπουν 49.999 για να συμπληρώσω. (αστειεύομαι).

 

Αγαπητέ anton_a έτσι κι αλλιώς θα απευθυνθώ σε εταιρεία για να ρωτήσω ποιο συγκεκριμένα.

 

 

Καλές γιορτές σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ότι το GPS δεν μετράει στο ΕΓΣΑ87 οπότε θες και μετασχηματισμό...

θα είμαι λιγάκι offtopic, αλλά θέλω να ρωτήσω το συνάδελφο dimamp, τι εννοεί με το παραπάνω? σε τι μετράει?

Edited by ΑΕΚΤΖΙΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα.Μαλλον ηρθε η ωρα να παρω ενα gps για εποτυπωση με ΕΓΣΑ 87 που χρειαζεται πλεον παντου.Μηπως εχετε υποψη κατι να μου προτεινετε...μια μεση χρηματικη ταξη ..που να κανει την δουλεια του απλα( να μην ψηνει και καφε δηλαδη) και να μην μου πιασουν....Θα παω να ρωτησω και σε topcon ,leica...αλλα παντα η αντικειμενικη "δουλεμενη" γνωμη εχει αλλη βαρυτητα.Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.