Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά GPS μόνο για εξάρτηση


murex

Recommended Posts

Μηπως εχετε υποψη κατι να μου προτεινετε...μια μεση χρηματικη ταξη ..που να κανει την δουλεια του απλα( να μην ψηνει και καφε δηλαδη) και να μην μου πιασουν....

 

Με 12Κ έχω να σου προτείνω λύση.Αν δεν τα διαθέτεις, τότε πες μας τί ποσό διαθέτεις, να σου προτείνουμε λύσεις. Ψάξε και στο ebay, αν κ δεν το συνιστώ, διότι θα μείνει ξεκρέμαστος χωρίς τεχνική υποστήριξη. Εναλλακτικά μπορείς να πας μόνο σε λύση rover με rtk, στα 7Κ.Πάρε το S9 της stonex, ένα (7Κ) ή δυο δέκτες (12Κ).

 

Για πιό κάτω, δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα.Μαλλον ηρθε η ωρα να παρω ενα gps για εποτυπωση με ΕΓΣΑ 87 που χρειαζεται πλεον παντου.Μηπως εχετε υποψη κατι να μου προτεινετε...μια μεση χρηματικη ταξη ..που να κανει την δουλεια του απλα( να μην ψηνει και καφε δηλαδη) και να μην μου πιασουν....Θα παω να ρωτησω και σε topcon ,leica...αλλα παντα η αντικειμενικη "δουλεμενη" γνωμη εχει αλλη βαρυτητα.Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Γιατί χρειάζεται παντού ? Στα εντός σχεδίου με GPS δεν πιάνεις καλό σήμα και θα χρειαστείς και γεωδαιτικό όργανο αλλά εξάλου θα σταματήσει όπου να ναι για βεβαιώσεις. Επίσης πέρα από το αρχικό κόστος, για εξάρτηση ΕΓΣΑ χρειάζεται συνδρομές στο κτηματολόγιο HEPOS.

 

Είσαι σίγουρος ότι σε συμφέρει ? Με 123 Ε νοικιάζεις GPS, συνδαίεσαι στο δικό τους δίκτυο δωρεάν και τελειώνεις.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα γεωδαιτικά gps της αγοράς κάνουν αυτόματα την μετατροπή από latitude και longitude σε Χ,Υ EGSA 87 και δεν χρειάζεσαι μετατροπή , χρειάζεσαι κατά την γνώμη μου ένα rover (rtk η static) για αρχή και μετά βλέπεις , για δυο δέκτες αργότερα , τα χρήματα τελειώνουν και η αγορά στενάζει και αγοροπωλησίες δεν γίνονται , όσο για τα αυθαίρετα μύθος μεγάλος , διότι ο κόσμος δεν κάνει δηλώσεις . πολλοί δεν πληρώνουν κιόλας βάζοντας φέσια μεγάλα .

Θεωρώ απίθανο ανθρώπους να δώσουν σήμερα 12-13 χιλ ευρώ , διότι οι τιμές των τοπογραφικών είναι σκοτωμένες επίσης τοπογραφικά ζητούν να κάνουν ακόμα και οι δασολόγοι , σε λίγο θα δώσουν το δικαίωμα και στους ιερείς .

Υπάρχουν πολλές εταιρείες , μέτρα το κόστος τα χρήματα είναι δανεικά και τελειώνουν γρήγορα να ξέρεις .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι ένα στατικό πρόγραμμα για απλά στατικά. Όχι τίποτα πολύπλοκο απλά διώροφα. Να ναι φτηνό και να μη χρειάζεται να ξέρεις και πολλά στατικά γιατί δε ξέρω. Να τα κάνει όλα μόνο του και κυρίως σωστά.

Τι έχετε να προτείνετε?

Edited by nikoue
Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να προτείνεται?

 

Έχουμε να προτείνουμε να γράφεις τα ρήματα στο β' πληθυντικό πρόσωπο με κατάληξη ''ε'' (έψιλον).

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά χρειάζομαι ένα στατικό πρόγραμμα για απλά στατικά. Όχι τίποτα πολύπλοκο απλά διώροφα. Να ναι φτηνό και να μη χρειάζεται να ξέρεις και πολλά στατικά γιατί δε ξέρω. Να τα κάνει όλα μόνο του και κυρίως σωστά.

Τι έχετε να προτείνετε?

Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς, δεν γίνονται τα πάντα από τα κάθε είδους προγράμματα. Είναι σαν να ζητάς γεωδαιτικό σταθμό που να σχεδιάζει απ' ευθείας σε χαρτί. Ασε που είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και αντιδεοντολογικό. Μην παίζεις με τις στατικές μελέτες - αμφιβάλω αν κατανοείς τη σημασία τους - δεν είναι τοπογραφικά, που το πολύ - πολύ λόγω σφάλματος άντε να προκύψει μια οικονομική διεκδίκηση. Στατική μελέτη ίσον ανθρώπινη ζωή !!!! Αυτά τα ολίγα για αρχή.
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς, δεν γίνονται τα πάντα από τα κάθε είδους προγράμματα. Είναι σαν να ζητάς γεωδαιτικό σταθμό που να σχεδιάζει απ' ευθείας σε χαρτί. Ασε που είναι πάρα πολύ επικίνδυνο και αντιδεοντολογικό. Μην παίζεις με τις στατικές μελέτες - αμφιβάλω αν κατανοείς τη σημασία τους - δεν είναι τοπογραφικά, που το πολύ - πολύ λόγω σφάλματος άντε να προκύψει μια οικονομική διεκδίκηση. Στατική μελέτη ίσον ανθρώπινη ζωή !!!! Αυτά τα ολίγα για αρχή.

 

 

Μπράβο ρε ALEXIE. Βάλε με στη θέση μου.

Αμφιβάλλει κανείς για το αν πρέπει να εξισωθούν τα Α.Ε.Ι. με τα Τ.Ε.Ι. ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.