Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Γιά μία απλή ενεργειακή επιθεώρηση (με υπάρχοντα αρχιτεκτονικά και φύλλο ελέγχου καυσαερίων) ο χρόνος που απαιτείται είναι: 2 ώρες για έλεγχο οικοδομής, 4 ώρες δουλειά γραφείου, 1 ώρα τράπεζα, εφορεία σε ιδανικές συνθήκες. Η ελάχιστη χρέωση ειναι 150 ευρώ συν ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανερχομαι για να μην παρεξηγουμαι.Τα 85 ευρω +ΦΠΑ ειναι προταση του επισημου σωματειου μας και μεσα απο γενικη συνελευση,τωρα αν καποιοι μπορουν να χρεωσουν σ'εναν συνταξιουχο των 600ευρω για εναν ελεγχο σε οικια τριων δωματιων και με τετοια κριση 150,200,250 τι να πω,ή σ'εναν φοιτητη για αλλαγη ονοματος σε 14+ γκαρσονιερα ,και τα παρουν μπραβο

τους,εξαλλου δεν θα κανουμε και επαγγελμα την εκδοση πιστοποιητικων οπως μερικοι-μερικοι ,απο αλλα πασχει ο κλαδος.

 

Χρωστα παντου,φυγε γι'αλλου,μ'αρεσει η μπουνατσα αλλα και η μπουγατσα,πραζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ??????????????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Πάνω στο θέμα ήθελα να πω πως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι με την νέα ΥΔΕ υπογράφουμε πλέον ένα κρατικό έγγραφο με όλη την ευθύνη που φέρει αυτό και με την προϋπόθεση πως έχουμε μετρήσει και τσεκάρει όλη την εγκατάσταση , αναλαμβάνουμε την ευθύνη για αρκετά χρόνια όπως ξέρετε.Τι θέλω να πω ? Επιτέλους ξεκαθαρίζει ο χώρος μας από άσχετους και ανεύθυνους που υπέγραφαν ότι τους έδιναν (εννοείται μαύρα) για χαρτζιλικάκι,όπως και από ανθρώπους που έκαναν την δουλειά μας χωρίς καν να είναι ηλεκτρολόγοι.Αυτό κοστίζει και ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του όταν υπογράφει επιτέλους!!!! Σίγουρα είναι στην κρίση του καθενός αν θα πάρει πολλά χρήματα από έναν συνταξιούχο ή ηλικιωμένο,εγώ προσωπικά θα πάρω λίγα άλλα τέρμα τα ψιλικατζίδικα!Αυτά συνοδεύανε αυτούς που υποβάθμισαν το επάγγελμα μας!!!Αν πάρεις επιτέλους μια αμοιβή καλή να μάθεις να την υποστηρίζεις!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να πω, πως το κοστος ειναι στο χερι του καθενα. Οπως εκτιμαει τη δουλεια ,την υπογραφη του και την ευθυνη που εχει.

Καθε δουλεια πρεπει να περιλαμβανει και ποσοστο λειτουργικων μας εξοδων μεσα (ενοικια, ασφαλεια, ενδεχομενως μεταφορα κλπ κλπ).

 

Το κοστος για κατι, το οποιο το πληρωνεις καθε 14 χρονια, ακομα και 300€ να ηταν παλι ειναι λογικο. Το οτι κανεις δεν κανει επανελεγχο κανεις στο σπιτι του, αυτο δεν ειναι προβλημα δικο μας αλλα του εκαστοτε ιδιοκτητη.

 

Το θεμα ειναι οτι και αυτη η δηλωση παλι εμποριο θα γινει. Αν δε γινονται ελεγχοι στις ΥΔΕ και να υπαρχουν κυρωσεις, δουλεια δε γινεται.

Ισως θα επρεπε μια τετοια αλλαγη να εχει και ενα ελαχιστο πλαφον, τουλαχιστον τωρα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, τα 85 τα θεωρώ ξεφτύλα, καλύτερα να κοιμηθώ παρά να βγω για 25 ευρώ μεροκάματο...θα ήθελα να μάθω το σωματίο σας φίλε μου πόσο είχε δώσει οδηγία να κοστολογείται απο εσάς η παλιά ΥΔΕ...αν είχε πει έστω και 50 ευρώ κάτι δε πάει καλά με το σωματίο, γιατί η ευθύνη που αναλαμβάνεις (μιλάω πάντα για επανελέγχους) και οι ώρες που θα χρειαστείς είναι τουλάχιστον 5πλάσια σε σχέση με τη παλιά. Εγώ πιστεύω πως μια τιμή γύρω στα 200 ευρώ ανάλογα πάντα και με την δυσκολία της κάθε εγκατάστασης είναι καλά και για μας αλλά και για τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους αγαπητούς συναδέλφους και χρόνια πολλά με υγειά προπάντων… Διάβασα πολύ προσεκτικά όλα αυτά που ειπώθηκαν σε αυτό το θέμα και θα συμφωνήσω σε κάποια πριν θέσω ένα εύλογο ερώτημα που παιδεύει το μυαλό μου αρκετό καιρό τώρα. Θα συμφωνήσω στα έξεις: α. Ναι να υπάρχει ένα κατώτατο όριο τιμής και β. Η τιμή πάνω από το κατώτατο όριο να βγαίνει κατά το δοκούν του εκάστοτε επαγγελματία του κλάδου με μέριμνα στις ασθενείς ομάδες γιατί πολύ φοβούμαι μήπως ενταχθούμε και εμείς σε αυτές… Κύριοι συνάδελφοι το ερώτημα μου είναι πολύ πολύ απλό, όλοι αυτοί απέξω από τα υποκαταστήματα της ΔΕΗ που ζούσαν-ουν (μέχρι τέλος Οκτωβρίου του 2012) από τις copy ΥΔΕ τι τρόπο-λαμογιά θα βρουν έτσι ώστε να επιβιώσουν και στο μέλλον? Τελειώνοντας θέλω να εκφράσω ένα φόβο αλλά παράλληλα και μια σκέψη, μήπως αυτοί καταντήσουν και την καινούργια ΥΔΕ στα ίδια χάλια με την παλιά? Τόσα χρόνια τα εκάστοτε σωματεία τι στον καλό έκαναν με αυτούς τους <<κυρίους>>? Μήπως αυτά τους συντηρούσαν?

Link to comment
Share on other sites

@NIKOS ASTROS όλοι αυτοί τάιζαν και υπαλλήλους μέσα στην ΔΕΗ οπότε δεν θα αλλάξει τπτ έτσι από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

@deathlok.

 

Μπορούμε να βρούμε έναν τρόπο να αλλάξει αυτό? Θέλουμε πραγματικά όλοι μας να αλλάξει αυτή η κατάσταση? Ποιοι είναι διατεθειμένοι να εργαστούν ώστε να αλλάξει όλο αυτό? Τα σωματεία μας τι στο καλό κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και καλή χρονία σε όλους.Οι περισσότεροι θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο όλων και το καλύτερο του κλάδου φυσικά.Ενημερώνω τους συναδέλφους για κάτι που και εγώ τελευταία το έμαθα.Όσες νεές ΥΔΕ κατατίθωνται στην ΔΕΗ μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή διγματολιπτικά έλεγχος της εγκατάστασης,απο την περιφέρεια με σοβαρές κυρώσεις.Επίσης ο κάθε ηλεκτρολόγος ή καταναλωτής μπορεί να κάνει καταγελλεία στην περιφέρεια που ανήκει(πληρώνοντας ένα παράβολο των 100euro)ότι μία εγκατάσταση δεν πληρή τα πρότυπα.Σε αυτήν την περίπτωση η περιφέρεια στέλνει ελεκτές και ελένχουν την εγκαταστάση και αν τα στοιχεία δεν συμπιμπτούν με αυτά της ΥΔΕ υπάρχουν κυρώσεις όπως ανακληση της άδειας για κάποιοι διάστημα.Απο ότι ξέρω έχουν γίνει οι πρώτες καταγελείες.Όσο για το κόστος της νέας ΥΔΕ εγώ το έχω κοστολογήσεις στα 200€ για μονοφασικό με ΦΠΑ και 250€ για τριφασικό με ΦΠΑ για ένα διαμέρισμα.Επίσης συμφωνώ με τον συνάδελφο adviritis ότι τα 85€ είναι υπερβολικά λίγα,και προσβάλουν την αξία και την σοβαρότητας της νέας ΥΔΕ.Καλή χρονία σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή πρωτοχρονιά σε όλους με υγεία και ευημερία!

@mathaiospapa:

Η καταγγελία γίνεται ανώνυμα ή επώνυμα και αν γίνεται επώνυμα ο καταγγελλόμενος μαθαίνει ποιος είναι ο καταγγέλλων του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.