Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρες σε όλους τους συναδέλφους και καλή πρωτομαγιά για αυριο!!

Εδώ και δυό μέρες κάθομαι και παρακολουθώ τα δημοσιογραφάκια της TV για το πως χάθηκε το 13χρονο παιδάκι στην Αθήνα στο Λούνα Πάρκ κτλπ. Εκπλήσσομαι που εκπλήσσονται για το πώς βγαίνουν οι άδειες λειτουργίας στα λούνα παρκ κτλπ και έρχομαι στο θέμα μας που είναι η Νέα ΥΔΕ ,οι έλεγχοι από την αρμόδιες περιφέρειες  θα ξεκινήσουν όταν θρηνήσουμε κάποια ανθρώπινη ζωή σε δημόσιο χώρο? Παρεπτιπτώντος εχθές μιλούσα για την εκδοσή Νέας ΥΔΕ για επανέλεγχο σε μια άγνωστη πελάτισσα όταν άκουσε την τιμή μας εξεπλάγη, μα μου λέει έχω βρει με 30 ευρώ, στην προσπάθεια μου να της εξηγήσω ποιος ο λόγος που έχουμε τέτοια τεράστια διαφορά με τον υπογραφάκια ηλεκτρολόγο της γειτονίας της μου κάνει, άσε τα ξέρω αυτά και ο σύζυγος μου ηλεκτρολόγος ήταν έπαθε ηλεκτροπληξία και ποτέ δεν βρήκαμε τον υπεύθυνο.... Βεβαίως για το σχέδιο της επέλεξε τον <<κύριο>> των 30 αργυρίων..... Τα σχόλια δικά σας. Ειλικρινά αν μπορούσα θα εξαφανιζόμουν από αυτήν την χώρα....δεν την αντέχω άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

για εξηγά τι κάνεις ρε ckiriako κ είσαι τόσο……. happy

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το εχω παρει αποφαση οτι οι περισσοτεροι δεν προκειται να πληρωσουν για σωστη δουλεια, δεν προκειται να πληρωσουν για ρελε, δεν προκειται να συμμορφωσουν την εγκατασταση.

Οταν αραια και που μου ζητανε υδε, κανονιζω να παμε να δουμε το κτιριο, και τους ξεκοβω οτι χωρις  τα απολυτως απαραιτητα υδε δεν υπογραφω... Αν ο τυπος δεν ειναι πολυ ξερολας τον ψαρωνω και λιγο, αναφεροντας τι ειναι πιθανον να συμβει στην εγκατασταση του και τα επακολουθα, χαιρετω και φευγω..  η τσεπη δεν γεμιζει αλλα τουλ δεν ξεφτυλιζομαι

 

Η πιο φρεσκια περιπτωση. πριν 15-20 μερες. Ενας τσιπης, χρειαζομαι σχεδιο λεει, ποσο κανει, του λεω ξεκιναει απο 200+φπα. Τι λε ρε μου λεει, παλια ο ταδε μου ειχε φτιαξει ενα στο ποδι για 30 ευρω. Πηγαινε βρες τον του λεω  :mrgreen:

Του εξηγω πως εχει η διαδικασια, λεει καλα, οταν ερθω το προχωραμε. Ερχεται νησι, παμε στο σουπερμαρκετ, το τυπικο μπαχαλο ο πινακας του. Του λεω δεν εχεις ρελε, αν θες σχεδιο φωναξε εναν να σου βαλει ενα, και να σου μαζεψει λιγο τον χαμο στο πινακα και ξαναφωναξε με... Εχεις ψυγεια με μεταλλικο κελυφος, εχεις αποθηκη μεσα στα νερα, θα γινει τιποτα και θα σε βρουν ξαπλα. Κουναγε το κεφαλι, ναι ναι, αλλα για να μην σας τα πολυλογω, στο τελος βιδωσε τις ασφαλειες στο μετρητη για την ωρα και λογικα θα βρει κανεναν απο το ιντερνετ με 50 ευρω. 

Με τετοιους τυπους δεν ασχολουμαι  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ckiriako 

Eσύ φίλε καλά τα λές αλλά  αν ζείς σε μια περιοχή όπου δεν υπάρχουν νέες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και στα μερεμέτια-βλάβες όλοι προτιμούν τον δικό τους ηλεκτρολόγο που έχει καταθέσει τα χαρτιά του είτε γιατί δεν  τα έβγαζε πέρα, είτε γιατί το κάνει σαν δεύτερη μαύρη εργασία πες μου εσύ, πως θα επιβιώσεις σαν νόμιμος ελεύθερος επαγγελματίας έχοντας να πληρώσεις της Παναγιάς τα μάτια....  Αναγκαστικά αργά η γρήγορα θα ενταχθείς και εσύ σε αυτές τις παράνομες ομάδες…..  Ουσιαστικά αυτό που θέλω να πώ είναι ότι δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να χάνουμε ΚΑΜΙΑ δουλειά όταν είμαστε ήδη μέσα σε όλα. Άντε να αποδεχτώ οτι κάποιος Χ ηλεκτρολόγος κάνει μαύρη εργασία, για να επιβιώσει αυτός και η οικογένεια του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να αποδεχτώ, έναν που έχει μια πρώτη δουλειά πχ ηλεκτρολόγος στον Δήμο στην ΔΕΗ στον ΟΤΕ σε μια άλλη Χ υπηρεσία κτλπ, να το κάνει σαν εξτρά εισόδημα πηδώντας όλους τους εμάς άλλους που παλεύουμε με σημεία και τέρατα για να μείνουμε ζωντανοί... Επίσης δεν μπορώ να αποδεχτώ και αυτούς τους <<συναδέλφους>> που έχουν ανοίξει ένα δήθεν ηλεκτρομάγαζο με λάμπες κτλ για να αρπάζουν τα σχέδια της περιοχής και όχι μονο, μή κάνοντας ούτε ένα υποτυπώδη έλεγχο των εγκαταστάσεων, αυτό για μένα είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ  ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ. Ανακεφαλαιώνοντας θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ποτέ δεν έχω σκεφτεί να κυνηγισω οποιονδήποτε μεροκαματιάρη εστω και μαύρα που παλεύει για το ψωμάκι του, αλλά με όλους τους άλλους τα έχω πάρει άσχημα και περνούν από το μυαλό μου πολλές μαύρες σκέψεις....Πάνω από όλα είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ αλλά όπως σεβόμαστε τους υπόλοιπους στο κοινωνικό σύνολο που ζούμε απαιτούμε τουλάχιστον την ιδία αντιμετώπιση.

 

Ευχαριστώ.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Και τι μπορεις να κανεις νικο? Ειχα περασει απο τα κεντρικα της δεη του νομου(περυσι, δεν θυμαμαι ποτε ακριβως), ζητωντας να μαθω τι γινεται με ολο αυτο που ζω/ζουμε, με τις υδε του 50αρικου που γινονται σε 10 λεπτα, αλλα ολοι δηλωναν αναρμοδιοι για το θεμα... Στον συλλογο εγκαταστατων εδω τα περισσοτερα μελη εκτελουν πλημμελως τις εργασιες που τους αναθετει ο κοσμος... Σε δουλεια που ειχα αναλαβει ως ΤΑ ειχα παθει πλακα απο τα ηλεκτρολογικα... εγραψα παρατηρηση να ελεγχθει η εγκατασταση και να φτιαχτει νεα υδε, μαντεψε, υπηρχε φρεσκια υδε.

Η νεα υδε ηταν μια  ευκαιρια να αλλαξει κατι στον κλαδο αυτο αλλα δυστυχως επικρατησαν οι παλιες συνηθειες. :sad:

Link to comment
Share on other sites

Τόσοι και τόσοι μηχανικοί εδώ μέσα έχουν αναφέρει οτι πολλά πράγματα γίνονται χωρίς τις απαραίτητες άδειες και τα κατάλληλα μέτρα. Καταστήματα, μαγαζιά, αυθαίρετα, ΠΕΑ, ΥΔΕ κτλ. Ε λογικό ήταν να συμβεί και αυτό με το λούνα πάρκ. Δεν δικαιολογώ επ ουδενί αυτους που κάνουν τανζανιές τόσο εμπλεκόμενους τεχνικούς μηχανικούς όσο και ιδιοκτήτες/πελάτες, αλλά θέλω να καταλήξω οτι όλα είναι θέμα νοοτροπίας.

Link to comment
Share on other sites

 

πως θα επιβιώσεις σαν νόμιμος ελεύθερος επαγγελματίας έχοντας να πληρώσεις της Παναγιάς τα μάτια....  Αναγκαστικά αργά η γρήγορα θα ενταχθείς και εσύ σε αυτές τις παράνομες ομάδες….. 

 

Το θέμα κύριοι συνάδελφοι είναι ξεκάθαρο, ή θα σκύψουμε το κεφάλι και θα αποδεχτούμε την νέα τάξη πραγμάτων όπου σύντομα  εντός η εκτός εισαγωγικών θα πάμε φυλακή από τα πολλά χρέη που συσσωρεύουμε μιας και οι καιροί δεν μας επιτρέπουν να χάνουμε έσοδα από δουλειές ή θα αποφασίσουμε να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο από τους Ταλιμπάν του κάθε επαγγέλματος....  Είναι λυπηρό πάντως να βλέπεις νέους ανθρώπους  που έχουν την διάθεση και τα κότσια ή αν θέλετε να προσπαθούν στο μέτρο που είναι δυνατό να κάνουν την δουλειά τους σωστά και να αναγκάζονται από κάποιους τσαρλατάνους να πάνε σπίτι τους με χρέη ή στο εξωτερικό για να γλυτώσουν, όπως επίσης είναι πάρα πολύ λυπηρό σε ένα site όπως εδώ το δικό μας που παρακολουθούν τα λεγόμενά μας εκατοντάδες συνάδελφοι μας να κλείνουν απλά τα μάτια εκτός των γνωστών ελαχίστων περιπτώσεων πχ όπως εγώ....Ειλικρινά έχω ξεκινήσει να σκέφτομαι διάφορα πάνω σε αυτό......Και πάλι ειλικρινά άλλη αντιμετώπιση περίμενα από τους αγαπητούς συναδέλφους, λυπάμαι. Μην έχουμε την απαίτηση να ασχοληθούν τα σωματεία μας αν και εμείς οι ίδιοι είμαστε......στον κόσμο μας. Θεωρώ επίσης ότι όποιος επαναπαύεται σε μία κατάσταση αργά ή γρήγορα γίνεται συνένοχος-συμμέτοχος σε αυτήν. Επειδή δε ο καθείς από εμάς δεν επιθυμεί να γίνει ο καταδότης (κουκουλοφόρος) των <<συναδέλφων.>> του που δεν θέλουν να κάνουν την δουλεία τους σωστά, για διάφορους λόγους, αυτή η κατάσταση θα διαιωνίζεται και θα μας ζημιώνει μέρα με την μέρα περισσότερο. 

  Πρέπει όλοι να συστρατευτούμε προς αυτήν την κατεύθυνση και να βρούμε-σκεφτούμε τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος αυτού, πρεπε όλοι να καταθέσουμε τις προτάσεις μας, η Ανοχή είναι Συνενοχή.

Μιά πρώτη κίνηση θα ήταν να στείλει ο καθείς από εμάς μια επώνυμη επιστολή στην περιφέρεια του και στο σωματείο του με τα παράπονα και τις προτάσεις του. Φανταστείτε να γίνει αυτό μαζικά σε όλη την Ελλάδα τη πάταγος έχει να γιάνει........ :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by NIKOS ASTROS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι νεος σαν μελος στο φορουμ αλλα εχω περασει πολλες φορες σαν Επισκεπτης

Δυστυχως οπως αρκετοι εδω μεσα (συμφωνα με αυτα που διαβαζω) ειμαι σωστος στην δουλεια μου

Εκανα προσφατα εναρξη επαγγελματος,αγορασα το οργανο μετρησεων,2 βιβλια για μετρησεις,εχω χαλασει ωρες στο ιντερνετ για πληροφοριες.

Θα ηθελα να ασχοληθω με τα πιστοποιητικα ΔΕΗ που οπως ξερετε τα μοιραζουν καποιοι επιτηδειοι σαν ψωμι,δυστυχως ειχα δουλεψει και εγω σε εναν τετοιν για ενα χρονο αλλα ευτυχως δεν πηρα το "καλο" παραδειγμα του...

Πιστοποιητικα χωρις μετρησεις,σπιτια χωρις ρελε,χωρις γειωση......Οπως πολλοι επαγγελματιες αλητες ( γιατι αυτο ειναι και μονο)

Το προβλημα ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι κλεβουν το ψωμι μου,γιατι αυτο κανουν οταν εγω παω σε ενα σπιτι και θελω 3 ωρες αντι για 10 λεπτα που θελουν αυτοι επειδη απλα ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ

Φυσικα και ολοι το ξερετε,καποιοι ισως το κανουν κιολας,ομως εγω ειμαι πρωτα απολα ανθρωπος και μετα νομιμος

Και πες εμενα να μου το φανε το ψωμι μου,ανοιξα με επιδοτηση ,εχω εισοδηματα απο ενοικιο, δεν εχω παιδια ,οποτε πες ενταξει,θα ζησω

Πηγα στην ΕΕΤΕΜ και μου ειπαν (ηξεραν σε ποιον δουλευα) και μου ειπαν αυτος θα πρεπε να ναι φυλακη

Τους ρωτησα ,εφοσον το ξερουν γιατι δεν κανουν κατι?και η απαντηση(αν εχεις τον θεο σου) και τι να κανουμε εμεις?

Τι να κανει η ενωση....Δηλαδη ελεος

Δεν μπορω να διανοηθω οτι ολοι εμεις οι σωστοι θα κανουμε τις κοτες και θα αφησουμε τους αλητες να μας κλεβουν

Εχει κανενας αλλος απο εδω μεσα την ιδια αποψη με μενα?
Θα κανουμε τιποτα για αυτο η θα πρεπει να γινουμε και εμεις αλητες για να ανταγωνιστουμε τις τιμες τους?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.