Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Ckiriako 

Eσύ φίλε καλά τα λές αλλά  αν ζείς σε μια περιοχή όπου δεν υπάρχουν νέες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και στα μερεμέτια-βλάβες όλοι προτιμούν τον δικό τους ηλεκτρολόγο που έχει καταθέσει τα χαρτιά του είτε γιατί δεν  τα έβγαζε πέρα, είτε γιατί το κάνει σαν δεύτερη μαύρη εργασία πες μου εσύ, πως θα επιβιώσεις σαν νόμιμος ελεύθερος επαγγελματίας έχοντας να πληρώσεις της Παναγιάς τα μάτια....  Αναγκαστικά αργά η γρήγορα θα ενταχθείς και εσύ σε αυτές τις παράνομες ομάδες….. 

 

 

 

Αρχιζω και το παιρνω αποφαση σιγα σιγα,καλυτερα να βγαζω 40 ευρω σε 1 ωρα παρα να πεθανω απο την πεινα και το αγχος...

Λες και στο "κρατος" (ο θεος να το κανει ) τιμωρειται κανεις....

Ο αλητης που δουλευα εβγαζε 400 ευρω την μερα και εγω θα μεινω χωρις δουλεια?

μονη λυση δυστυχως,απλα πρεπει να βαλω συναισθηματα και τιμη στην ακρη....

Edited by Γιωργος Β.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω πιστευω οτι το παιδι εκανε μια διαπιστωση της καθημερινοτητας και λεει απο το να μην βγαζει ουτε ενα ευρω θα κινηθει λιγο διαφορετικα.Δεν πιστευω οτι θα κατσει σε ενα γραφειο και απλως θα υπογραφει(οπως κανουν μερικοι).Απο το να παει και να ξηλωσει καπακι και να αρχισει να παιρνει μετρησεις και να ξεσκονισει την εγκατασταση για να την τσεκαρει οπως οριζει ο νομος απλως θα κανει λιγοτερα πραγματα αρα μικροτερο κοστος εργασιας.

Δεν νομιζω να μην εχει ο πινακας ΔΔΕ και να υπογραψει...θα καταρριψει αυτα που εμαθε και την νομιμοτητα για τον βωμο του χρηματος.

Οι πιο νεοι του ειδους πιστευω οτι ολοι θελουν να κινηθουν στο σωστο που οριζει ο νομος και στην θεωρια και στην πραξη με γνωμονα το κερδος του πελατη και το σωστο αποτελεσμα.Δυστηχως υπαρχουν ''καποιοι'' παλιοι που χαλανε την σωστη πορεια και αναγκαστικα υπαρχουν τα κρουσματα αυτα.Για εμενα θα επρεπε να αποσυρθουν και να αφησουν ολους εμας τους καινουργιους να δημιουργησουμε σωστα πραγματα αλλα μην ξεχναμε οτι ειναι ανθρωποι και αυτοι με υποχρεωσεις με παιδια και ισως με εγγονια και στους δυσκολους καιρους που ζουμε θελουν να προσφερουν τα μεγιστα στην οικογενεια τους με αποτελεσμα λογω ηλικιας και ισως βαρεμαρας να ριχνουν κατα πολυ τα στανταρ της ποιοτητας της εργασιας τους(προς Θεου δεν θελω να τους δικαιολογησω)απλως κανω μια διαπιστωση του καιρου που ζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι το παιδι εκανε μια διαπιστωση της καθημερινοτητας και λεει απο το να μην βγαζει ουτε ενα ευρω θα κινηθει λιγο διαφορετικα.Δεν πιστευω οτι θα κατσει σε ενα γραφειο και απλως θα υπογραφει(οπως κανουν μερικοι).Απο το να παει και να ξηλωσει καπακι και να αρχισει να παιρνει μετρησεις και να ξεσκονισει την εγκατασταση για να την τσεκαρει οπως οριζει ο νομος απλως θα κανει λιγοτερα πραγματα αρα μικροτερο κοστος εργασιας.

Δεν νομιζω να μην εχει ο πινακας ΔΔΕ και να υπογραψει...θα καταρριψει αυτα που εμαθε και την νομιμοτητα για τον βωμο του χρηματος.

 

Και Βεβαια δεν προκειται να υπογραψω σπιτι χωρις ρελε η με επικiνδυνες τασεις επαφης κλπ,απλα ξεχναω πασαλακια και χρονοβορες διαδικασιες.

Εσυ Ckiriako που εισαι τοσα χρονια επαγγελματιας και δεν εχεις κανει τπτ γιαυτο αξιζεις παραπανω συγχαρητηρια απο μενα?

Edited by Γιωργος Β.
Link to comment
Share on other sites

Θες να εξηγησεις τι εννοεις λεγοντας ""40 ευρω σε 1 ωρα" ? Γιατι εγω για την πιο απλη υδε, θελω 1 ολοκληρη μερα, να παω, να μετρησω οτι μετρησω, να γυρισω γραφειο, να ετοιμασω σχεδια, να τυπωσω, να παραδωσω. Εσυ σε 1 ωρα τι απο ολα αυτα θα κανεις? 

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά τα λέει ρε ckiriako,  40 € την ωρα κ όσες του φάει, αν του φάει 5 ώρες είναι 200€ αν 8  320€

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτα που γραφει ο φιλος καταλαβα οτι ξεκινησε και αυτος να μοιραζει υδε φασον με 40 ευρω. Εσυ νικο αν απο τα μηνυματα #280 και #281 βγαζεις συμπερασμα οτι μιλαμε για χρονοχρεωση 40 ευρω την ωρα τι να πω!

Του λογου μου δεν ειμαι καλυτερος, ουτε το παιζω καποιος... και εχω ριξει μπαλαμουτι κατα καιρους σε αλλα θεματα, πχ σε βεβαιωσεις καλης λειτουργιας αποχετευτικου για εοτ (θα μπεις στο βοθρο να μετρησεις τι διαστασεις εχει?),  υδε φασον παντως δεν προκειται να μοιρασω ουτε τον αλλο αιωνα. 

Σχεδια-υδε καθονται στη χαση και τη φεξη οταν ξεκινας απο 200, αλλα τουλ δεν γινομαι ενα με αυτους

Link to comment
Share on other sites

To €40 σε μια ωρα ηταν τροπος του λεγειν.καταλαβες λαθος,δεν εχω αρχισει να μοιραζω ακομα τιποτα.Τωρα εκανα εναρξη ,και οι καρτες που ετοιμαζω δεν γραφουν καν τιμη επανω

Θελω να παω σε εετεμ και δεη να δω αν υπαρχει καποια λυση,αν και απο αυτα που εχω δει και διαβαζω δεν νομιζω να βγαλω ακρη

Αυτο που ειπα ειναι οτι πρωτα απο λα ειμαι ανθρωπος,δεν θελω να βαλω σε κινδυνο κοσμο

Ενας λογος που εφυγα απο τον αλητη που δουλευα ηταν αυτος,δεν ηθελα να μαι κομματι αυτης της αηδιας

και τι καταλαβα?ειμαι 2 χρονια ανεργος με κανα μεροκαματο σε καμια οικοδομη η σε κανα πελατη δικο μου

Απλα ειμαι απεγνωσμενος...

 

 

Προσωπικα επειδη το caddy see το εχω λυωσει,ενα σχεδιο για σπιτι 90 τετραγωνικα μου παιρνει λιγοτερη απο μιση ωρα..

Με τις ρουτινες στο μηχανημα γλυτωνω πολυ χρονο,τωρα ακομα ειναι αρχη και θελω λιγο χρονο ,αλλα πιστευω οταν κανω εξασκηση δεν θα θελω πανω απο 2 ωρες,εχω παρει και τις τσιμπιδες για την γειωση..οποτε παμε στις 5-6 μαζι με το σχεδιο

Με 80-90 ευρω θα ημουν ευχαριστημενος,το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ζητησω ουτε αυτα...

 

Αν ημασταν μαγκες και ειχαμε καρυδια ,θα επρεπε να μαζευτουμε οι 5-10-20 σωστοι επαγγελματιες εδω μεσα και να κανουμε κατι,και ναι σιγουρα θα μπορεσουμε ολοι μαζι,αλλα ειμαστε κοτες και αφηνουμε τους κλεφτες να βαζουν το χερι στις τσεπες μας,τοσο απλα

 

Θα δωσω ενα απλo παραδειγμα

Εχω τελειωσει την σχολη Ενεργειακης Τεχνολογιας με κατευθυνση ηλεκτρολογου.(δεν το εχετε σαν επιλογη εδω μεσα)

Δεν ειχαμε δικαιωμα υπογραφης μεχρι προσφατα

Ολοι καναμε τις κοτες αλλα βρεθηκε ενας αντρας με μαγκα δικηγορο και καταφερε να παρει αποζημιωση αρκετες χιλιαδες και τωρα κανουμε ομαδικη προσφυγη(θα ναι μια ανασα)

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=234268&catid=3

Αυτος ηταν μαγκας,εμεις δεν ειμαστε.αισθανθηκα πολυ γυναικουλα  που δεν ειχα κανει κατι.Εσεις δεν αισθανεσαι ?

..και οσο πιο παλιος εισαι και δεν εχεις κανει κατι τοσο το χειροτερο

 

πιστευω οτι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κανουμε κατι,ειστε προθυμοι να προσπαθησουμε η απλα να τσακωνομαστε μεταξυ μας?

Αν ειχα σκοπο να μοιραζω φασον πιστοποιητικα δεν θα καθομουν να χαλαω τον χρονο μου σε αυτο το φορουμ

Θελω να προσπαθησω να παροτρυνω κοσμο μπας και γινει τπτ,αλλα οχι να μεινουμε στα λογια

Αν 5-10-20 ειμαστε στην ΕΕΤΕΜ πχ και στειλουμε με υπογραφες επισημο εγγραφο και οχι με λογια για το συγκεκριμενο θεμα θα ειναι υποχρεωμενοι να κανουν κατι πιστευω

Οταν τους τα λεμε προφορικα μας δινουν μια προφορικη απαντηση και εξαφανιζεται,τα γραπτα δεν χανονται...

Στην ΕΕΤΕΜ,στην ΔΕΗ σε νομαρχιες,οπου μπορουμε,να γινει θεμα.Ακομα και στον παπαδακη,και δεν κανω πλακα,αν γινει θεμα θα ειναι για καλο μας

Αυτο η κοτες?

Εγω ειμαι προθυμος να τρεζω γιαυτο?οι υπολοιποι?απλα θα κλαιγομαστε?

και μιλαω πολυ σοβαρα

ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

Edited by Γιωργος Β.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από την ίδια σχολή είμαι, με κατεύθυνση μηχανολόγου. Πιστεύω οτι άλλο πράγμα είναι η προσφυγή του συναδέλφου επειδή το κράτος δεν εκδίδει ΕΔ και άλλο πράγμα η κατάσταση με τις τιμές σε ΥΔΕ κτλ. Όσοι και να μαζευτούν ο πελάτης θα κυνηγάει τον φθηνότερο. Ως προς αυτές τις κινήσεις του στύλ "να μαζευτούμε και να κάνουμε κάτι" τις έχω δεί και ακούσει πολλές φορές αλλά σπάνια έγινε κάτι, είμαι απαισιόδοξος. Επίσης μην ξεχνάμε οτι το θέμα με τις ΥΔΕ δεν έχει να κάνει τόσο με την ανεπάρκεια της νομοθεσίας όσο με την ανεπάρκεια ελεγκτικών μηχανισμών για τα λαμόγια καθώς και μηχανισμών επιβολής κυρώσεων στα λαμόγια.

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφερει τι κυνηγαει ο πελατης αλλα το τι λεει ο νομος

ας κυνηγαει τον φτηνοτερο,αλλα τον φτηνοτερο επαγγελματια

ο πελατης ειναι αμορφωτος,νομιζει οτι το πιστοποιητικο ειναι ενα χαρτι,δεν ξερουν την σοβαροτητα του

το θεμα ειναι οτι οσοι μιλανε τοσο καιρο τωρα κανουν τις κοτες.....

αραγε ειμαστε αδερφουλες και το μονο που ξερουμε ειναι να λεμε μεγαλα λογια

η αντρες με καρυδια που θα πετυχουμε κατι που θα αλλαξει την ζωη ολων μας?

συγνωμη για την σκληρη μου γλωσσα αλλα ειναι η αληθεια..τοσα χρονια επαγγελματιες και σκανε....

μονο εμεις μπορουμε να αλλαξουμε την ζωη μας

η θα παραμεινουμε γυναικουλες η θα το αλλαξουμε,η αποφαση δικη σας

θα μπω  εγω μπροστα ,θα ακολουθησετε ?

Edited by Γιωργος Β.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.