Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά .Κατά τη γνώμη μου για μικρά διαμερίσματα μπορεί ένας μόνος του να κάνει επανέλεγχο αλλά για μεγαλύτερα σπίτια από 100 τ.μ και πάνω χρειάζεται και βοηθό.Το κόστος στην πρώτη περίπτωση μπορεί να κυμανθεί σε 150 ευρώ +φπα ενώ στη δεύτερη από 200 ευρώ + φπα και πάνω .

Εγώ στην παλιά ΥΔΕ έπαιρνα 100 ευρώ+φπα και πιστεύω οτι ήταν μία φυσιολογική χρέωση .

Μην ξεχνάμε οτι με τη νέα ΥΔΕ χρειαζόμαστε περισσότερο χρόνο και οτι η μείωση του αφορολόγητου θα μας πάρει αρκετά από τα προσδοκώμενα έσοδα .

Αρα οι χρεώσεις πρέπει να είναι ακριβότερες με σεβασμό στις ευπαθείς ομάδες .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!!

Φίλε bavelec η ιστορία με το αφορολόγητο για εμάς τους ελευθέρους επαγγελματίες και με την κρίση αυτή που διανύουμε που δεν κινείτε φίλο στην αγορά, όλοι ψάχνουν από το φθηνό στο φθηνότερο που ισοδυναμεί με το τζάμπα και είναι θηλιά στο λαιμό για τον μικρομεσαίο επιχειρηματία.. Από κύκλο ελεύθερων επαγγελματιών που ανήκω όλοι λένε ότι αν κάποιος επιθυμεί παραστατικό-απόδειξη-τιμολόγιο τότε στο ποσό της εργασίας προσαρμόζεται και ένα 40% που από αυτό το 23% αντιστοιχεί στον φπα και το υπόλοιπο στην φορολόγηση εξαιτίας της μείωσης του αφορολογήτου… Άντε μετά ο πελάτης να βρει χρήματα να σε πληρώσει ή να βάλει το χέρι στην τσέπη να ξοδέψει και με τόσα που ακούει κάθε μέρα από τα παπαγαλάκια (Μ.Μ.Ε). Θα μας καλούν όπως μου έτυχε πριν λίγο καιρό, μονό όταν το σπίτι τους έχει πάρει φωτιά από τις δικές τους αλχημείες (σύρμα στην ασφάλεια της χελώνας)… Όσον αφορά τις καταγγελίες για την κατάθεση της καινούργιας ΥΔΕ αυτός που θα καταγγελθεί δεν θα πρέπει να μάθει ποτέ ποιος του το έκανε και ειδικότερα σε ένα χωριό όπως πχ το Άστρος, για ευνόητους λόγους που δεν χρειάζεται να αναλύσουμε… Άρα για να φύγουν από την μέση οι Ηλεκτροδολοφόνοι θα πρέπει πρώτα το κράτος να προστατέψει τον κάθε πολίτη που θέλει να καταγγείλει το μη-νόμιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, τα 85 τα θεωρώ ξεφτύλα, καλύτερα να κοιμηθώ παρά να βγω για 25 ευρώ μεροκάματο...θα ήθελα να μάθω το σωματίο σας φίλε μου πόσο είχε δώσει οδηγία να κοστολογείται απο εσάς η παλιά ΥΔΕ...αν είχε πει έστω και 50 ευρώ κάτι δε πάει καλά με το σωματίο, γιατί η ευθύνη που αναλαμβάνεις (μιλάω πάντα για επανελέγχους) και οι ώρες που θα χρειαστείς είναι τουλάχιστον 5πλάσια σε σχέση με τη παλιά. Εγώ πιστεύω πως μια τιμή γύρω στα 200 ευρώ ανάλογα πάντα και με την δυσκολία της κάθε εγκατάστασης είναι καλά και για μας αλλά και για τον πελάτη.

Καλη χρονια σ'ολους με υγεια και ευτυχια.Δεν θελω με κανεναν στο forum να αντιπαρατεθω ουτε με χαρακτηρισμους ουτε με υποδειξεις επαγγελματικης συμπεριφορας. Τις παλιες ΥΔΕ παλι 85ευρω+ΦΠΑ κοστολογουσαμε στον τοπο μου σε αντιθεση με τους υπογραφακηδες των ΤΕΙ που ειχανε στησει εργοαστασιο παραγωγης πιστοποιητικων κυκλωνοντας σαν λυκοι την ΔΕΗ και με τιμη εκδοσης 30 ευρω κουνουσαν μαντηλια σε υποδειξεις του σωματειου μας.Αποφασισαμε λοιπον εμεις οι εγκαταστατες οι περισσοτεροι αυτοαπασχολουμενοι να τους κοψουμε τα φτερα.Αν μπορουν τωρα οι υπογραφακηδες ας βγουν απο τα εργοστασια τους στον τοπο δουλειας να πιστοποιησουν τις νεες ΥΔΕ,τι λετε εσεις μπορουν?Εξ'αλλου εμεις ποτε δεν ειδαμε τις νεες ΥΔΕ ως κατ'εξοχην επαγγελμα ,αλλα ως αξιοποιηση και αναβαθμιση του επαγγελματος και η αναβαθμιση δεν γινεται μονο οικονομικα ΥΓ:Εγω παντως προσβλεπω και στις απαραιτητες βασει κανονισμου παρελκομενες εργασιες για μια πραγματικη τεκμηριωση νεας ΥΔΕ ,περα απο τα 85+ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κανείς νομίζω δεν θέλει έχουμε αντιπαραθέσεις στο forum.Όσο για τους υπογραφάδικες είναι μεγάλο πρόβλημα και δεν είναι μόνο των ΤΕΙ είναι όλων των βαθμίδων.Αν εσύ νομίζεις ότι είσαι πληρωμένος με τα 85€,για να κάνεις τις ΣΩΣΤΕΣ μετρήσεις που απαιτούνται,να λύσεις των πίνακα,να αφαιρέσεις τα φορτία απο τις γραμμές κ.τ.λ θέλεις χρόνο.Επίσης θέλεις μεταφορικά,πάγεια έξοδα που λέγανε οι συνάδελφοι παραπάνω.Επίσης πόσο χρόνο θα σου πάρει να συμπληρώσεις το έντυπο.Το όργανο που έχεις αγοράσει δεν πρέπει να το κάνεις απόσβέση.Το πρόγραμμα για τον Η/Υ αν έχει πάρει κάποιος για την νέα ΥΔΕ δεν πρέπει να το κάνει απόσβεση?Βέβαια ο γενικός κανόνας στην αγορά απο συναδέλφους που συζητάω και εγώ είναι 200 με 250€.Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και εξερέσης είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε prasine προς Θεού αυτό που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμά μου δεν είναι κάτι εναντίον σου, αλλά εναντίον της απόφασης του σωματίου όπως προείπες. Εννοείται οτι εκφράζω καθαρά τη προσωπική μου άποψη, αλλά πιστεύω πως με αυτό το τρόπο μόνο τα φτερά δεν κόβεις απο τους υπογραφάκιδες, όπως πολύ σωστα είπες τριγυρνάνε έξω απο κάθε υποκατάστημα της ΔΕΗ, απλά μειώνεις την αξία της δουλιάς σου. Αυτοί θα απομακρινθούνε αν επιτέλους αρχίσουν έλεγχοι απο τη ΔΕΗ και πέσουν μερικές καμπάνες γιατί ως γνωστό "ο φόβος φυλάει τα έρμα". Σε τέτοιες τιμές δε το συζητάω καθόλου, είπαμε να δουλέψουμε όχι να κάνουμε φιλανθρωπίες και να μας κοροϊδεύουν κιόλας... Αν και απο πριν είχα την άποψη αυτή, τα 85 ευρώ την ισχυροποιούνε ακόμη παραπάνω, να μην ασχοληθώ με επανελέγχους και απλά να πιστοποιώ όπως οφείλω άλλωστε μόνο τις δικές μου εγκαταστάσεις. Τί θα κάνω σε περίπτωση επανελέγχου? μάλλον θα το δώσω υπεργολαβία σε κάποιον με τα 85 ευρώ και θα βγάλει και κάτι για μένα στην άκρη χαχαχαχαχαχαχαχα (με μεγάλη διάθεση χιούμορ)

Link to comment
Share on other sites

85 ευρω οπως λεει και παραπανω ο φιλος ο avdritis ειναι ξευτιλα,καλυτερα καθομαι σπιτι και βλεπω μικι μαουζ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα Μικυ Μαους,αυτα θα υπαρχουν στα τραπεζια των γιαλατζι υπογραφακηδων,οι πραγματικοι εγκαταστατες θα ειναι στον τοπο δουλειας ,οσο για τις αποσβεσεις οργανων αμα θελεις να λεγεσαι επαγγελματιας δεν τις λαμβανεις υπ'οψιν,εξαλλου το πρωτο ειναι?Οι καινουργιες δουλειες πως θα τεκμηριωνονται?

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι, εχετε αναρωτηθει ποσο στοιχηζει στη Γερμανια ή στη Γαλλια ή στην Αγγλια πχ η εκδοση ΥΔΕ??? [...μη μου πειτε χωρεσ ανεπτυγμενεσ κλπ κλπ ομως...]

Μη υποτιμαμε το επαγγελμα μας, ουτε ως δουλεια ουτε στην τιμολογηση.

Το "λυκο" που καθεται εξω απ τη ΔΕΗ, μη το φοβαστε... τα πραματα αλλαζουν και θα αλλαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.