Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

θα μπω  εγω μπροστα ,θα ακολουθησετε ?

 

Σοβαρά ρε φιλέ, κ ποιος είσαι εσύ που θα παρακάμψεις τα συλλογικά όργανα? ( ΤΕΕ, ΕΕΤΕΜ , ΠΟΣΕΗ) θα πας στο Παπαδάκι να του πεις τι ? Ότι δίνουν για 30-40 €  μια ΥΔΕ ? κ αν σου πει ότι υπάρχουν συνάδελφοι σου που την χρεώνουν  200-250 €,  τι θα του απαντήσεις ? ντάξει , θα την κάνουμε 80-90€.

 

 

Με 80-90 ευρω θα ημουν ευχαριστημενος,

 

Τι λες?  για να πάω εγώ τελικά στο σπίτι μου  στα 3 μου παιδιά από τα 80€ τα 30€

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέρασα απο ενα πίνακα πάλι σήμερα..

 

Επανελεγχος πέρυσι.

 

umy9ynu6.jpg

 

Κάθε 3 μήνες λέει το αυτοκόλλητο να πατάει το test. Δεν ρώτησα αν το πατάνε.

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΣΤΡΙ μην τον παίρνεις και απ' το κεφάλι τον άνθρωπο. Και ούτε ανέφερε πως θα πάει στον Παπαδάκη, σιγά μην πάει και στην Μενεγάκη. Μπορεί να μην έχει εμπιστοσύνη στα συλλογικά όργανα και να σκέφτεται άλλες λύσεις.

 

Όντως υπάρχουν κάποια συλλογικά όργανα. Το θέμα Γιώργος Β είναι οτι με το κράτος που έχουμε, την οικονομική κατάσταση και επιπροσθέτως την νοοτροπία που έχει παγιωθεί, όσο και να παλέψει κάποιος δεν θα καταφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Εδώ δεν κατάφεραν να σώσουν τις αμοιβές οι ελάχιστες που υπήρχαν στα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα τοτε θα πρεπει να κανεις αναφορες στην αρμοδια περιφερειακη επιτροπη (αν υπαρχει και αν εχει συγκληθει ποτε...).

 

Θα πρεπει να το κυνηγησεις και να εισαι προετοιμασμενος για το οτι

- θα χασεις χρονο με αβεβαιο αποτελεσμα

-  θα κυνηγηθεις και εσυ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε υπάρχει διαδικασία καταγγελίας σε περίπτωση μη σωστής παροχής υπηρεσίας.

Εάν ρίξεις μια ματιά στο νέο νόμο περί αδειοδότησης τεχνικών επαγγελμάτων μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

Δεν μπορείς να καταγγείλεις εσύ, θα πρέπει να πείσεις τον πελάτη να τι κάνει πληρώνοντας ένα παράβολο 100 ευρώ που θα του επιστραφεί αν η καταγγελία έχει βάση.

Ο νόμος υπάρχει. Προσωπικό φίλε δεν υπάρχει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το ξαναπα,Ο αερας δεν σκοτωνει...δεν με ενδιαφερει τι κανουν με τα ΠΕΑ

Θα ψαξω να βρω την πιο αρμοδια υπηρεσια και θα προσπαθησω να φτιαξω ενα καλο κειμενο να τους δωσω με πρωτοκολλο που θα πρεπει να μου δωσουν μια απαντηση

 

Μεχρι στιγμης αν εξαιρεσεις 1 ανθρωπο που εδειξε προθυμια απο εδω μεσα ολοι οι αλλοι δεν μου εχουν πει κατι τετοιο....ισως αυτο αξιζετε,να σας βαζουν χερι στην τσεπη

Ασε που κατι τυποι σαν τον Νικο με κανουν να αισθανομαι μαλακας που θελω να προσπαθησω,γιατι αν τα καταφερω θα επωφεληθει και αυτος...

 

Γιώργος Β μπράβο που σκέφτεσαι έτσι και έχεις τσαμπουκά. Το παράδειγμα με τα ΠΕΑ το φέρνω γιατί αν και μιλάμε για εντελώς διαφορετικό αντικείμενο, η υποβάθμιση είναι ανάλογη και παρόμοια με τις ΥΔΕ. Η μείωση της τιμής καθόλου δεν σκοτώνει φίλε, εκείνο που θα σκοτώσει όμως είναι το ΟΑΕΕ η εφορία και όλα τα σχετικά χαράτσια, υποθέτω πως τα έχεις υπολογίσει όλα αυτά, πράγματα τα οποία μπορεί να σε κάνουν να έχεις ζημία, στην τελική να βγείς και κέρατας και δαρμένος. Εαν μένεις επαρχία όπως και μερικοί φίλοι μου εκεί είναι λίγο ποιό βατά τα πράγματα, εαν είσαι Αθήνα που γίνεται ο χαμός με χιλιάδες άτομα στο άθλημα και θέλεις πραγματικά να τρέξεις να κυνηγήσεις τα λαμόγια, τότε κυριολεκτικά θα βαριέσαι να τρέχεις για να κάνεις καταγγελίες και θα πάρεις και ρίσκο. Καλή τύχη σε οτι κάνεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν ειναι οτι δεν με ενδιαφερει η αδικια που γινεται με τα ΠΕΑ ,αλλα για αυτο πρεπει να τρεξει αυτος που μπορει να τα βγαλει,εγω δεν μπορω

Δεν ξερω καν την διαδικασια των ΠΕΑ,δεν ξερω ποσο χρονο χαλανε σε ενα σπιτι και αν πληρωνουν παραβολο

Δυστυχως ειμαι απο τους ανθρωπους που εχουν προβλημα με ολα γυρω τους,μπορω να πω οτι εχω γινει μισανθρωπος οσο περνανε τα χρονια

Ολη μερα κραζω κοσμο,κοσμο που πεταει σκουπιδια κατω,κοσμο που παρκαρει σε διαβασεις αναπηρων,ακομα και φιλες εγγυους που λενε"ελα μωρε.2 τσιγαρα κανω"

και οχι ,δεν προκειται να ασχοληθω να κανω καταγγελιες σε καθενα ξεχωριστα,θα ψαξω να βρω την αρμοδια αρχη και βλεπουμε

 

Indusys Τα εχω διαβασει ολα περι νομοθεσιας ,καταγγελιας κλπ,και οταν ειχα διαβασει για το παραβολο ειχα πεσει κατω απο τα γελια

Ο πελατης να δωσει 40 ευρω για το πιστοποιητοικο και 100 για την καταγγελια,για γελια ειμαστε.

 

και το ξαναλεω,κανεις δεν ειπε ειμαι μαζι σου εκτος απο τον Moderator,ολοι οι υπολοιποι τις κοτες,μαλλον ειμαι απλα ονειροπολος

αλλο να παει ενα ατομο σε μια αρχη και αλλο 10,και στο κατω κατω μπορει να υπαρχει και καποιο δικηγορικο γραφειο που μπορει να αναλαβει τετοιες υποθεσεις

και σκεφτομαι ξανα οτι σας αξιζει αυτο που γινεται,εγω ειπαμε,το πολυ πολυ καθομαι ενα χρονο και μετα το παιζω εισοδηματιας

Edited by Γιωργος Β.
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν 3 μηνύματα επειδή είχε ξεκινήσει μια προσωπική αντιπαράθεση. Παρακαλώ μείνετε εντός (του γενικού αυτού) θέματος.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

T

Αν 5-10-20 ειμαστε στην ΕΕΤΕΜ πχ και στειλουμε με υπογραφες επισημο εγγραφο και οχι με λογια για το συγκεκριμενο θεμα θα ειναι υποχρεωμενοι να κανουν κατι πιστευω

Οταν τους τα λεμε προφορικα μας δινουν μια προφορικη απαντηση και εξαφανιζεται,τα γραπτα δεν χανονται...

Στην ΕΕΤΕΜ,στην ΔΕΗ σε νομαρχιες,οπου μπορουμε,να γινει θεμα.Ακομα και στον παπαδακη,και δεν κανω πλακα,αν γινει θεμα θα ειναι για καλο μας

 

 

Σοβαρά ρε φιλέ, κ ποιος είσαι εσύ που θα παρακάμψεις τα συλλογικά όργανα? ( ΤΕΕ, ΕΕΤΕΜ , ΠΟΣΕΗ) θα πας στο Παπαδάκι να του πεις τι ? Ότι δίνουν για 30-40 €  μια ΥΔΕ ? κ αν σου πει ότι υπάρχουν συνάδελφοι σου που την χρεώνουν  200-250 €,  τι θα του απαντήσεις ? ντάξει , θα την κάνουμε 80-90€.

 

 

 

 

Μαλλον δεν εδωσες πολυ σημασια σε αυτα που εγραψα,μονο ο παπαδακης σου εμεινε

Ισως θα ηταν καλυτερα να πιασεις την ουσια γιατι με την απαντηση σου διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου αντι να βοηθησεις δινοντας μια καλυτερη προταση...ευχαριστω

Edited by Γιωργος Β.
Link to comment
Share on other sites

ο συντονιστης αφαιρεσε μυνηματα λογω προσωπικης αντιπαραθεσης αλλα εσυ το συνεχιζεις....

Αντιστοιχα θα μπορουσε να πει καποιος για σενα που εβλεπες τις παρανομιες τοσο καιρο και δεν εκανες τιποτα. Ή για το γελοιο ποσο που θελεις να χρεωνεις για ΥΔΕ και εισαι ικανοποιημενος.

 

Σου ξαναλεω, οτι για τις ΥΔΕ αρμοδια ειναι η περιφαρειακη επιτροπη που (υποτιθεται) οτι εχει συσταθει για αυτο το σκοπο.

 

Η ΕΕΤΕΜ δεν γνωριζω να εχει καν πειθαρχικο για να μπορει να κανει κατι. Οχι οτι αν ειχε θα γινοταν τιποτα (βλεπε ΤΕΕ).

 

 

Προφανως εισαινεος στο χωρο της εργασιας (γενικοτερα) και δεν εχεις διαπιστωσει ακομα πως δουλευει το συστημα στην Ελλαδα. Δεν σου λεω να κανεις πισω και να κατσεις "στ'αυγα σου". Αλλα μην κατηγορεις ευκολα ανθρωπους που δεν γνωριζεις, γιατι καποιοι απο αυτους μπορει να εχουν καψει τη γουνα τους με τετοια θεματα....

 

ΥΓ   Ενημερωσε το προφιλ σου με την τοποθεσια σου. Μπορει να βρεις βοηθεια 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.