Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Εννοεις οτι δεν ειναι συνδεδεμενα πουθενα ολα οσα βρισκονται στην τερμα κατω ραγα? Δεν ειναι κατι ασυνηθιστο πραγματα απλα να ειναι κουμπωμενα στο πινακα, αλλα υπεθεσα βλεποντας οτι ειναι 1φ εγκατασταση οτι χρησιμοποιουσε τον 3φ διακοπτη και ενα τηκτο, και μετα επαιρνε για να στειλει στα κυκλωματα... Αλλα με την κατω μπαρα εκτος ο θεος και η ψυχη του....

Τελικα το ανελαβες νικο, τα εφτιαξες, σε πληρωσε ? Ή μολις ειδες τι παιζει σηκωθηκες και εφυγες?  :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 σηκωθηκες και εφυγες?  :sad:

Με αυτόν τον πίνακα και με το μισό σπίτι αγειωτο τι ΥΔΕ να εκδοσεις????

Σκεψου οτι απο τον θερμοσίφωνα ειχαν αφαιρέσει τελείως τον θερμοστάτη...... 

Η δεύτερη σειρά από το τέλος έχει ως εξής: Πρώτο στοιχείο από αριστερά υποτιθέμενος γενικός διακόπτης με την ενδεικτική του πλαι όπου παίρνει αυτός φάση από τη κάτω πλευρά και έπειτα με ενα γκρι  6αρι (φαίνεται και στην φωτο) μοιράζει στο κάτω μέρος των ασφαλειών, απουσία γενικής ασφάλειας. Έτσι οι ασφάλειες εν συνεχεία του και καλά γενικού έχουν και αυτές ως εξής: Ασφάλεια (σκέτο) θερμοσίφωνα 20Α σε 4αρι  με το ενδεικτικό της, μετά με την ταινία ειναι η ασφαλεια της κουζίνας 25Α με το ενδεικτικό της σε 6αρι, έπειτα μια 16αρα όπου ασφαλίζει δυό αναχωρήσεις ρευματοδοτών και φωτισμού με 1,5σαρια ΝΥΑ , η επόμενη ειναι μιά 10αρα όπου ασφαλίζει ένα  ΝΥΑ 1,5σαρι πάλι ρευματοδοτών και φωτισμού, μετά έχει ένα γενικό 40αρι της siemens όπου οπλίζει το ρελέ φορτίου των θερμοσυσωρευτών και από το ρελέ φευγουν τα καλώδια και πανε στην πάνω πάνω ράγα όπου είναι οι ασφάλειες των θεροσυσωρευτων..... Αυτά εν ολίγοις...

  Συμπέρασμα, ένα μπάχαλο που κάνεις δεν θα πληρώσει να το διορθώσει από την στιγμή που θα βρει σχέδιο χωρίς έλεγχο.... Προσωπικά με ζαλισε να του το υυπογράψω λέγοντας μου οτι ετσι το νοικιάζει 50 χρονιά και κάνεις ποτε δεν έπαθε τίποτα..Αντε βγάλε άκρη μετά μαζί τους...

 

​ΥΓ: Αδίκως έχασα το όμορφο Κυριακάτικο πρωινό μου να τους εξυπηρετήσω μιας και που βιάζονταν.... Μην κάνετε τα ίδια λάθη, ειλικρινα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την μια λυπηρο αυτο που γινεται, απο την αλλη θυμασαι που σου το ελεγα περυσι, δεν θυμασαι? Και μου ελεγες με το δικιο σου οτι πως θα πληρωσουμε τους λογαριασμους μας? Εχω παψει να ασχολουμαι με τις υδε, γιατι πολυ απλα η συντριπτικη πλειοψηφια των εγκαταστασεων εχει χαλια που οι ιδιοκτητες ουτε θελουν να διορθωσουν ουτε να πληρωσουν.... Εχασες και την μερα σου, ελπιζω να μην χασομερησες πανω απο μια ωρα κυριακατικα

Link to comment
Share on other sites

εδώ στην Αθήνα έχουμε και φαρσέρ :). Σε παίρνει από απόκρυψη σου κλείνει ραντεβού για ΥΔΕ και σου λέει μία άσχετη διεύθυνση και σου δίνει για τηλέφωνο ένα τηλέφωνο ηλεκτρολόγου :P

 

(μου έτυχε δεν είναι κάτι που άκουσα και μεταφέρω)

 

Πήρα για επιβεβάιωση πριν το ραντεβού (και επειδή την διεύθυνση μου την έβγαζε σε αλλή (κοντινή σχετικά) περιοχή από αυτή που μου είχε πει και το σήκωσε ο συνάδελφος και μου λέει άσε μας έχει ταράξει...

Link to comment
Share on other sites

 

 



εδώ στην Αθήνα έχουμε και φαρσέρ :). Σε παίρνει από απόκρυψη σου κλείνει ραντεβού για ΥΔΕ και σου λέει μία άσχετη διεύθυνση και σου δίνει για τηλέφωνο ένα τηλέφωνο ηλεκτρολόγου :P

Χαχαχα, σε μενα τα λές? Αναγκάστηκα να βάλω φραγή  των εισερχομένων κλήσεων με απόκρυψη αριθμού γιατί με έπαιρναν όλοι οι ηλεκτρολόγοι να μάθουν τιμή... Θεωρώ οτι τίποτα δεν είναι τυχαίο... Πέρυσι σε έναν ηλεκτρολόγο που με πήρε τηλ για να μάθει τιμή για ΥΔΕ από το τηλέφωνο του γραφείου του, έβαλα στα καπάκια ένα φιλαράκι τον πήρε τηλέφωνο και του έκανε προσφορά την τιμή που τον είπα, ειλικρινά μεγάλη γυφτιά......

 



Κανενας συναδελφος ανεργος θα ειναι που βγαζει το απωθημενο του κανοντας φαρσες :mrgreen:
Λες να το κανω κ εγω? :mrgreen:

Να μην κάνουμε αυτά που δεν θέλουμε να μας κάνουν..... Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι άσχετος με το θέμα, αλλά πολύ αναρχία στα καλώδια εκεί μέσα ρε παιδί μου.... Φαντάζεστε να έχει φθαρεί η μόνωση από κανένα καλώδιο να έρθει σε επαφή με κανένα άλλο και να γίνει από βραχυκύκλωμα και διάφορα άλλα ωραία....

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κρατήσει τον αριθμό παροχής κανε μια καταγγελία μετα απο ενα μήνα.

ετσι θα βρεθεί αν κάποιος συνάδελφος έχει βάλει υπογραφεί χωρίς να έχουν φτιαχτεί αυτά που είδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανει καταγγελια. Πρωτον γιατι μενει σε μικρο μερος και θα τον πουν ρουφιανο....Δευτερον γιατι απο οσο ξερω ολοι οι συναδελφοι διακατεχονται απο υψηλο αισθημα ευθυνης και επαγγελματισμο, και η εγκατασταση με την εκδοση της υδε θα εχει παραδοθει συμφωνα με τους κανονες της τεχνης και της επιστημης :P

 

 

Και βασικα ειμαστε παλι εκτος θεματος.... και θα εχει δικιο ο μιλτος αν αρχισει τις φωνες. Το θεμα εχει εξαντληθει πιστευω, χρεωση της νεας υδε. Ενα 50αρι αν εισαι απο εκεινους, τουλ ενα 150αρι+φοροι αν εισαι απο τους αλλους

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κρατήσει τον αριθμό παροχής κανε μια καταγγελία μετα απο ενα μήνα.

 

Έχω πολλά ονόματα του χώρου που θα μπορούσα να τα έχω σβήσει από τον χάρτη εδώ και καιρό, αλλά δεν είμαι τέτοιος...  Άλλωστε δεν ειναι η πρωτη φορά που φεύγω άπραγος από μια τέτοια εγκατάσταση, μου έχει συμβεί πολλές φορές και έτυχε να ξαναπάω για κάποια άλλη εργασία στον χώρο και είδα τον πίνακα όπως τον είχα αφήσει και το ταμπελάκι του υπογράφοντα επάνω του  με όλα τα απαραίτητα στοιχεία του.... Για ένα πράγμα λυπάμαι, το οτι έχασα το Κυριακάτικο πρωινό μου....

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.