Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επισκευή του ηλεκτρολογικού πίνακα συν rcd, γειώσεις σε όλο το σπίτι (ρευματοδότες) επισκευή ηλεκτρικού θερμοσίφωνα (αλλαγή θερμοστάτη), αντικατάσταση τουλάχιστον 5 τεμαχίων ρευματοδοτών που ήταν σπασμένες, έκδοση ηλεκτρολογικού σχεδίου μαζί με όποιο φπα τους κόψει, όλα μαζί δυο κατοσταρικάκια τους είπε άλλος ηλεκτρολόγος και έκλεισε την δουλειά... Περάστε πάρτε κόσμε ξεπουλάμε....Ούτε στην λαϊκή έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

ελα τα μερεμετια θα τα κανει μετρησειs αποκλειεται να κανει φπα θα κοψει λιγο οποτε ρε nick τι να λεμε τωρα τα τη χεs γιαννη τηχα παντα? απ τη στιγμη που δεν υπαρχει ελενγχοs τι να γραφουμε και να λεμε και να ξαναλεμαι σιγα αν περιμεναμαι οι σωστοι παροχηs υπηρεσειων να βγαλουμαι μεροκαματο απο επανελενχουs. μη νομιζειs οτι αυτο συμβαινει μονο σε σενα να το ξεκαθαρισουμαι αυτο. σε ολουs συμβαινει απ τη στιγμη που του ειπεs εγω θελω τοσα και δεν συμφωνισαται εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναί το ξέχασα, οι των ΤΕΙ έχουμε και αυτό το 10ρικο.

Να ρωτησω κατι ρε παιδια, για να θεωρηση η ΕΕΤΕΜ πιστοποιητικο θελει 10 ευρω? Παλια δε ηταν 3?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο δύσκολο πράγμα κατεμε που αντιμετωπίζουμε με τον συνεργάτη μου στην έκδοση ΥΔΕ είναι στο να καταφερουμε να πείσουμε τον πελάτη να κάνει τις γειώσεις σε παλιά σπίτια και μετά σε κανα μεγάλο πίνακα να αλλάξει τα 16ρια με 1,5αρι, σε 10άρια αυτοματάκια, σου πετάει τι λές τώρα, εγώ για σχέδιο σε φώναξα όχι να αλλάξουμε όλα τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, άλλωστε ο χώρος δουλεύει τόσα χρόνια άψογα, αντε μετά να συνεννοηθείς για τα αυτονόητα..... Ευτυχώς οι υπογραφάκιδες έχουν καθιερώσει την εγκατάσταση του rcd και δεν κολλάμε και εκεί... Προφανώς γιατί είναι εύκολο στην εγκατάσταση, εύκολο χρήμα για αυτούς, όπου βρουν χώρο το πετάνε μέσα και άντε γεια. Έχω δει rcd σε παλιό στενό πίνακα όπου έδινε στην μπάρα ασφαλειών με 2,5αρι εύκαμπτο και όταν μίλησα με τον εγκαταστάτη του, μου λέει δεν μπορούσα να βάλω πιο μεγάλο γιατί έπρεπε να βγάλω όλες τις ασφάλειες έξω.... Σε πίνακα μιας σειράς με 5-6 αυτοματάκια.....Α βρε μαστόρια που υπάρχουν.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μεταφορά από άλλο θέμα - miltos

 

Την καλησπέρα μου σε όλους τους συναδέλφους.

Την περασμένη εβδομάδα πάω σε ένα διαμέρισμα του 1960 για έλεγχο και έκδοση της Νέας ΥΔΕ. Κατά την διενέργεια του ελέγχου διαπιστώθηκε ότι ο χώρος δεν προστατευόταν από το rcd, οι ρευματοδότες στα δωμάτια (ξύλινο πάτωμα) δεν είχαν τον αγωγό προστασίας (γείωση) και μια ασφάλεια στον πίνακα 16Α ασφάλιζε αγωγό 1,5τετ.χιλ. οπότε ήθελε αντικατάσταση συζητάμε το κόστος όλων αυτών και ορίζουμε μία ημέρα αυτήν την εβδομάδα να γίνουν οι εργασίες και να εκδοθεί το σχέδιο. Σήμερα το μεσημέρι δέχομαι ένα αναπάντεχο τηλεφώνημα από την κόρη της γιαγιάς να μου φωνάζει ότι της είπα πολλά χρήματα και ότι αυτή μετά από τηλεφώνημα στην ΔΕΗ της είπαν ότι απαραίτητο είναι μονό το rcd και όχι οι γειώσεις…. Αφού τα λέμε για τα καλά πάει να μου κλείσει το τηλέφωνο λέγοντας μου ότι θα φωνάξει άλλον ηλεκτρολόγο, αφού της έχω πει και καλά ότι το σχέδιο το έχω ετοιμάσει και πλήρωσα για θεώρηση κτλπ και πάει να το κλείσει. Πριν το κλείσει της λέω: Κυρία μου εγώ το σχέδιο το έχω εκδώσει και αν βάλετε άλλον ηλεκτρολόγο, χωρίς να σας κάνει γειώσεις να ξέρετε ότι θα είμαι ο πρώτος που θα σας κάνει καταγγελία… Αυτό ήταν, μου λέει καλά, αφού τα συμφώνησες με την μάνα μου να πας να τα κάνεις……Και η Ιστορία συνεχίζεται…. Την ημέρα που πήγα για αυτοψία η γιαγιά μου εκμυστηρευτικέ ότι στην ίδια πολυκατοικία μένει ένας ηλεκτρολόγος ( 60 φεύγα), ο τάδε, είναι κουμπάρος της και ότι δεν τον εμπιστεύεται  κτλπ.  Το απογευματάκι πηγαίνοντας στο γραφείο μου λέει η γειτόνισσα ότι με έψαχνε του τάδε ηλεκτρολόγου η γυναικά…… Έτσι λίγο αργότερα παίρνοντας τηλέφωνο την γιαγιά για να την ρωτήσω γιατί μου έστειλε του τάδε ηλεκτρολόγου την γυναικά στο γραφείο και γιατί η κόρη της μου έκανε όλα αυτά στο τηλέφωνο τι λέτε μου απάντησε??? Παιδί μου εγώ δεν έχω κόρη, έχω μόνο τον γιό που είδες :shock: …….Τελειόνοντάς η γιαγια μου λεει δεν θα το κάνει το σχέδιο........ :confused:

Ειλικρινά πείτε μου τι να κάνω???????

 

YΓ: Ελπίζω να μην είμαι πολύ εκτός θέματος αλλά θεωρώ οτι ολα αυτά που γράφω μας αφορούν λίγο πολύ όλους.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ειτε κανεις καταγγελια τον τυπο λιγες μερες αφοτου παραδωσει το σχεδιο ειτε κανεις τουμπεκι και η ζωη συνεχιζεται

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι να τρελένεσαι όλη αυτή η κατάσταση.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ειναι οντως απογοητευτικο να βλεπω συναδελφους στην θεσσαλονικη να εκδιδουν πιστοποιητικα με 35 και 40 ευρω με φπα και με το δεκαρικο της εετεμ μεσα.

Αραγε κανουν τιποτα απο αυτα που προβλεπουν οι κανονισμοι?

Αραγε εχουν πληρωσει να αγορασουν οργανο για να κανουν τις μετρησεις?

Αραγε κοβουν και αποδειξη?

Κι εγω προσωπικα απεχω απο αυτη την κατασταση εκδιδοντας πιστοποιητικα μονο για δκους μου ανθρωπους δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνουν στην Θεσσαλονίκη, στην περιοχή μου πάντως που είχα πάει για έλεγχο δόμησης δεν υπήρχε ρελέ διαρροής στον πίνακα γραφείου.

Είπα στον ιδιοκτήτη πως πρέπει να στείλω το πόρισμα σε 24 ώρες, μέχρι τότε έπρεπε να είχε βάλει το ρελέ.

Την επόμενη μέρα το ρελέ ήταν στην θέση του και έστειλα πόρισμα πως όλα είναι σύμφωνα με την άδεια.

Δεν ξέρω αν ο ηλεκτρολόγος δεν έβαλε το ρελέ διαρροής για να χτυπήσει την τιμή ή αν το ξέχασε, πάντως δεν είναι από τα λάθη που συγχωρώ σε μια νέα εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.