Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

έχω την εντύπωση οτι η θεώρηση των συλλόγων δεν αφορά την έγκριση για την ΥΔΕ αλλά θεωρούν την εγκυρότητα του μέλους.

Για τους ΤΕΕ δεν προβλέπονται τέτοιες θεωρήσεις. Ο αριθμός μητρώου είναι αρκετός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 ώρες πριν, manoselectric said:

δεν το ηξερα αυτο!! κ ποιοι δεν χρειαζοντε θεωρηση!του πολυτεχνιου;;

Ναι μονο του πολυτεχνειου σαν επιμελητηριο. Η εετεμ απλα σε χρεωνει 3 ευρω για να σφραγισει την εγκυροτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 1:05 ΜΜ, maneni said:

έχω την εντύπωση οτι η θεώρηση των συλλόγων δεν αφορά την έγκριση για την ΥΔΕ αλλά θεωρούν την εγκυρότητα του μέλους.

Για τους ΤΕΕ δεν προβλέπονται τέτοιες θεωρήσεις. Ο αριθμός μητρώου είναι αρκετός.

Ενοειτε 

 

On 10/11/2018 at 1:05 ΜΜ, maneni said:

έχω την εντύπωση οτι η θεώρηση των συλλόγων δεν αφορά την έγκριση για την ΥΔΕ αλλά θεωρούν την εγκυρότητα του μέλους.

Για τους ΤΕΕ δεν προβλέπονται τέτοιες θεωρήσεις. Ο αριθμός μητρώου είναι αρκετός.

Εννοείται οτι δεν ελέγχουν υδε! Μονο η θεώρηση για το γνήσιο τις υπογραφής ειναι η δουλεια τους ! Εχω θεωρήσει ενα σορο υδε κενές κ τις συμπλήρωνα αργότερα την ωρα των μετρήσεων 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τις ΥΔΕ τις κοστολογείται ανάλογα με τα πόσα χρόνια βάζετε τον επόμενο επανέλεγχο ή  η τιμή είναι στάνταρ ανεξαρτήτως τα χρόνια???

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει τπτ! Σε μια συζήτηση με έναν συνάδελφο  μου είπε οι λειτουργεί έτσι και απο περιέργεια θέλω να δω αν το κάνουν και οι άλλοι αυτό.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σας έχει τύχει να κάνει άλλος την ηλεκτρολογική εγκατάσταση ή τα έντυπα της ΥΔΕ και να έρχονται σε εσάς για υπογραφή; Εννοείται ότι ο εγκαταστάτης είναι άγνωστος, ήταν προφανώς ο φθηνότερος που βρήκε ο ιδιοκτήτης.

 

Προσωπικά το αποφεύγω δια ροπάλου:

1. για την ευθύνη. αν έκανε σωστή δουλειά ο εγκαταστάτης γιατί δεν παίρνει και την ευθύνη με την υπογραφή του;  Δεν πρέπει να ανησυχώ; 

2. επειδή δεν είναι η κυρία δουλειά μου δεν έχω πάρει μηχάνημα για μετρήσεις και χρησιμοποιώ άλλου.

3. Επειδή έχω κουραστεί να είμαι ο μαλ...ς της υπόθεσης, να παίρνουν τις δουλειές από συναδέλφους που έχουν να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους όχι μόνο εγκαταστάτες που έχουν κλείσει τα βιβλία τους αλλά και "ειδικοί" που δούλεψαν δύο μεροκάματα οικοδομη και τώρα τα ξέρουν όλα (πχ συνδέει γειωση με ουδέτερο ώστε να μην γράφει το ρολόι της ΔΕΗ).

Πως το αντιμετώπιζετε;  

Όταν αρνούμαι να κάνω ΥΔΕ σε πίνακα χωρίς ρελε διαρροής,είναι παράλογο που λέω στον ιδιοκτήτη ότι την ΥΔΕ θα την υπογράψει ο εγκαταστάτης που θα του βάλει το ρελε; 

Θα με ενδιέφερε η γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πρόβλημα να κάνω ΥΔΕ σε οποιασδήποτε εγκατάσταση ακόμα και σε νέα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν υπογράφω προσυμπληρωμένα έντυπα. Θα κάνω κανονικά τον έλεγχο και ότι προκύψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άψογη αντίδραση, ποτέ δεν υπογράφεις κάτι όπως λες σωστά χωρίς να το δεις και να το μετρήσεις Φυσικά ο ίδιος. Πάνε πολλοί δουλεύουν μαύρα ή είναι στο δημόσιο και παίρνουν έξω δουλειές αλλά μετά ψάχνουν άλλο να υπογράψει.Και μάλιστα είτε με ελλείψεις , καλή ώρα ΔΔΕ , είτε μικρότερες διατομές -ασφάλειες, υπερφορτωμένες γραμμές και πάει λέγοντας. Μακρυά από μάς 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.