Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλάζω κουφώματα και.....ο Θεός βοηθός!


Green Dragon

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου!

 

Χρόνια πολλά, μα πάνω από όλα χρόνια καλά με υγεία για εσάς και τις οικογένειες σας!

 

Ετοιμάζομαι να αλλάξω τα κουφώματα στο σπίτι μου... και είμαι στη φάση που μαζεύω πληροφορίες για το θέμα.

 

Διάβασα με προσοχή και ένα ανάλογο θέμα στο forum και ήδη έχω αγχωθεί, οπότε καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει μέχρι να τοποθετηθούν και να βεβαιωθώ ότι έγινε σωστή δουλειά. Κόλαση δηλαδή.

 

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μπορώ να συζητάω μαζί σας την εξέλιξη της διαδικασίας, να σας ενημερώνω για τα τυχόν προβλήματα και να παίρνω τη γνώμη σας. Είμαι σίγουρος ότι με αυτό το τρόπο θα ελαττώσω τις πιθανότητες μεγάλων λαθών, γιατί λάθη σίγουρα θα γίνουνεwink.gif

Επίσης αυτό το θέμα θα είναι χρήσιμο και για άλλους συνφορουμίτες που θα βρεθούν στην ίδια θέση.

 

Πάμε λοιπόν:

1. Αλουμίνια ή συνθετικά κουφώματα;;; Με αυτά που διάβασα, το αλουμίνιο είναι μεν πιο ακριβό αλλά έχει περισσότερα πλεονεκτήματα. Οπότε τα κουφώματα αλουμινίου μου φαίνονται σαν μονόδρομος. Σωστά;;; Η περιοχή που μένω (κεντρική Αθήνα) δεν έχει υπερβολές στις θερμοκρασίες.

 

2. Συρόμενα ή ανοιγόμενα;;; Το διαμέρισμα είναι παλιά κατασκευή - 25ετίας - μεγάλο, διαμπερές, με 8 μπαλκονόπορτες...Τα κουφώματα θα αντικαταστήσουν ήδη υπάρχοντα χωνευτά. Οπότε λέω να αποφύγω τα ανοιγόμενα, για να γλυτώσω μερεμέτια και επιπλέον κόστος. Τα τζαμιλίκια θα είναι λοιπόν συρόμενα, χωνευτά. και αυτό περιορίζει τις επιλογές που έχω στις ελαφριές σειρές των εταιριών. Για παράδειγμα μπορώ να βάλω την 2.000 της Europa ή την 9.200 της Alumil. Δεν χωράνε βαρύτερες σειρές, δυστυχώς...

 

3. Θερμοδιακοπτόμενα ή ψυχρά κουφώματα;;; Εδώ έχω μεγάλο πρόβλημα. Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής η τοιχοποιία έχει χάσει την όποια θερμομόνωση είχε εξαρχής, το ίδιο και η ταράτσα που είναι ακριβώς από πάνω. Μου φαίνεται πιο λογικό και πιο ισορροπημένο να εξοικονομήσω ένα 25% πηγαίνοντας σε απλή σειρά και την άνοιξη να τα δώσω αυτά και να κάνω μία καλή μόνωση στη ταράτσα. Εδώ θέλω οπωσδήποτε τη γνώμη σας...

 

4. Τζάμια μάλλον ενεργειακά, 4-12-5, με Μονό Συμβατικό / Αποστάτης / Μονό Ενεργειακό. Και λέω μάλλον ενεργειακά, επειδή υπάρχει και το θέμα της ανύπαρκτης θερμομόνωσης της τοιχοποιίας και της ταράτσας. Απο ότι έχω καταλάβει το εξωτερικό θα είναι low-e. Και εδώ θέλω γνώμες...

 

5. Αλλάζω και τα ρολά. Και 8 ρολά λοιπόν. Για αυτά δεν έχω ιδέα... Οπότε όποιος έχει ψάξει το θέμα ας μου πει τι να προσέξω.

 

Συγχωρέστε με για τις απορίες, αλλά είμαι ανίδεος και την ερχόμενη εβδομάδα θα φέρω 2-3 μαστόρους να μου δώσουνε προσφορές. Οπότε χρειάζεται να είμαι προετοιμασμένος τι θα συζητήσω και τι θα ζητήσωsmile.gifthumbsup1.gif

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σαςsmile.gif

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

1. Αλουμινίου

2. Αν έχεις χώρο να διπλώνουν τα φύλλα και δεν έχεις πολύ μικρούς χώρους, τα ανοιγόμενα είναι μονόδρομος

3. Έτσι όπως το θέτεις, ψυχρά

4. Καλά τα λες

5. Το κουτί του ρολού να είναι θερμομονωμένο.

 

Απορία:

Αφού σκέφτεσαι να κάνεις ολική επέμβαση στο σπίτι σου (ταράτσα - κουφώματα κλπ), γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιον μηχανικό

που θα κάνει ενεργειακή μελέτη, θα σου προτείνει τον βέλτιστο συνδιασμό κοστολογίου και τελικής ενεργειακής κατάταξης (θέλεις ενεργειακή μελέτη), θα σου εξασφαλίσει τυχόν αδειοδότηση από πολεοδομία, θα σου παραδώσει το έργο έτοιμο χωρίς δικές σκοτούρες και αστοχίες, και θα έχεις και εγγύηση για το τελικό αποτέλεσμα όσο αφορά το κόστος, τον χρόνο, την ποιότητα και το αποτέλεσμα.

 

Αυτό το "θα φέρω 2-3 μαστόρους" μου ακούγεται επιπόλαιο. Ο κάθε μάστορας θα σου πει αυτό που ξέρει και αυτό που τον συμφέρει όσο αφορά τον δικό του τομέα.

 

"Είμαι σίγουρος ότι με αυτό το τρόπο θα ελαττώσω τις πιθανότητες μεγάλων λαθών, γιατί λάθη σίγουρα θα γίνουνεwink.gif"

Μα γι' αυτό υπάρχουμε οι μηχανικοί για να μην γίνονται λάθη....

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αφού σκέφτεσαι να κάνεις ολική επέμβαση στο σπίτι σου (ταράτσα - κουφώματα κλπ), γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιον μηχανικό που θα κάνει ενεργειακή μελέτη, θα σου προτείνει τον βέλτιστο συνδιασμό κοστολογίου και τελικής ενεργειακής κατάταξης (θέλεις ενεργειακή μελέτη), θα σου εξασφαλίσει τυχόν αδειοδότηση από πολεοδομία, θα σου παραδώσει το έργο έτοιμο χωρίς δικές σκοτούρες και αστοχίες, και θα έχεις και εγγύηση για το τελικό αποτέλεσμα όσο αφορά το κόστος, τον χρόνο, την ποιότητα και το αποτέλεσμα.

Κατ'αρχήν Brasco θέλω να σε ευχαριστήσω για το χρόνο σου.

Σωστό είναι αυτό που λές. Ναι θα έφερνα κάποιο μηχανικό να μου κάνει ενεργειακή μελέτη, αν ήξερα κάποιον και τον εμπιστευόμουνα. Αλλά δεν υπάρχει. Και για να πάρω ένα συνάδελφό σου στη τύχη δεν το κάνω. Για την ακρίβεια, το φοβάμαι.

Μη με παρεξηγήσει γιαυτό που λέω.

Αν και εσύ διατυπώσεις επιφυλάξεις για επαγγελματίες του δικού μου κλάδου, θα σου δώσω δίκιο και θα σε κατανοήσω!

 

Αυτό το "θα φέρω 2-3 μαστόρους" μου ακούγεται επιπόλαιο. Ο κάθε μάστορας θα σου πει αυτό που ξέρει και αυτό που τον συμφέρει όσο αφορά τον δικό του τομέα.

 

"Είμαι σίγουρος ότι με αυτό το τρόπο θα ελαττώσω τις πιθανότητες μεγάλων λαθών, γιατί λάθη σίγουρα θα γίνουνε"

Μα γι' αυτό υπάρχουμε οι μηχανικοί για να μην γίνονται λάθη....

Δεν το αποκλείω να το κάνω...Τι χρειάζομαι, ενεργειακό επιθεωρητή;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνεις επιθεώρηση

αλλά κατασκευή. Στην ουσία θα αναβαθμίσεις ενεργειακά το ακίνητό σου.

Ένα μηχανικό χρειάζεσαι - ο οποίος δεν είναι υποχρεωτικό να είναι και ενεργειακός επιθεωρητής -

αλλά να κατέχει το αντικείμενο μελέτης και κατασκευής μίας ενεργειακής αναβάθμισης.

 

Η ενεργειακή αναβάθμιση απαιτεί καταρχήν μία μελέτη βέλτιστης τεχνικής - οικονομικής λύσης.

Αυτό μπορείς να το αναθέσεις σε παραπάνω από ένα μηχανικούς.

Θα σου παραδώσει ο καθένας μία μελέτη όπου θα τεκμηριώνονται οι επιλογές του.

 

Αυτή είναι θα είναι μια αρχική συνεργασία. Από αυτή την αρχική συνεργασία θα επιλέξεις τον καταλληλότερο για εσένα μηχανικό προκειμένου να υλοποιήσει τις μελέτες του.

Άρα με συγκεκριμένη πια μελέτη

το μόνο που θα έχεις να συμφωνήσεις θα είναι το κόστος και ο χρόνος παράδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλα

Αν κατάλαβα καλά τα κουφώματα σου είναι χωνευτά που σημαίνει οτι εχείς διπλοτοιχία.

Αν σκεφτεσαι να τα αντικαταστήσεις για να εξοικονομήσεις ενέργεια με κάποια παρόμοιου τύπου δεν θα καταφέρεις και πολλα

γιατί δεν αντιμετοπίζεις τις απώλειες απο cold bridges (θερμογέφυρες ?). Η σωστοτερη λυση είναι να βάλεις ανοιγόμενα αφού μονώσεις το κενό που θα αφήσουν τα παλιά κουφωματα. Γιά καλύτερη μόνωση χρησιμοποίησε υλικό με βάση την πολυουρεθάνη.

Κλείσε το κενό της τοιχοποιίας με τούβλο ή υτονκ και μόνοσε με μεμβράνη το σημείο ένωσης εσωτερικού και εξωτερικού τοιχου.

Τοποθέτησε την κάσα των κουφωμάτων κατευθείαν (ΟΧΙ ΜΑΡΜΑΡΟ) στον εξωτερικό τοιχο. Με αυτό τον τρόπο αποκλείεις τις θερμογέφυρες. Αυτός είναι ο τρόπος που τοποθετούν εξωτερικά κουφώματα στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλα

Αν κατάλαβα καλά τα κουφώματα σου είναι χωνευτά που σημαίνει οτι εχείς διπλοτοιχία.

Καλημέρα. Χρόνια πολλά και σε σένα mastora :smile:

Σωστά, για διπλοτοιχία μιλάμε!

Αν σκεφτεσαι να τα αντικαταστήσεις για να εξοικονομήσεις ενέργεια με κάποια παρόμοιου τύπου δεν θα καταφέρεις και πολλά, γιατί δεν αντιμετοπίζεις τις απώλειες απο cold bridges (θερμογέφυρες ?)
Φοβάμαι πως έχεις απόλυτο δίκιο!
Η σωστοτερη λυση είναι να βάλεις ανοιγόμενα αφού μονώσεις το κενό που θα αφήσουν τα παλιά κουφωματα. Γιά καλύτερη μόνωση χρησιμοποίησε υλικό με βάση την πολυουρεθάνη.

Κλείσε το κενό της τοιχοποιίας με τούβλο ή υτονκ και μόνοσε με μεμβράνη το σημείο ένωσης εσωτερικού και εξωτερικού τοιχου.

Τοποθέτησε την κάσα των κουφωμάτων κατευθείαν (ΟΧΙ ΜΑΡΜΑΡΟ) στον εξωτερικό τοιχο.

Με αυτό τον τρόπο αποκλείεις τις θερμογέφυρες.

Αυτός είναι ο τρόπος που τοποθετούν εξωτερικά κουφώματα στην Αγγλία.

Αυτός ο τρόπος, στα μάτια ενός ανίδεου μοιάζει να είναι ο ιδανικός.

Πόσος χρόνος νομίζεις ότι θα πάρει για να υλοποιηθεί μια τέτοια τροποποίηση, να στεγνώσει και να είναι έτοιμη για να εφαρμοστούν τα κουφώματα;;;

Επίσης αν μπορεί να γίνει μία εκτίμηση για το κόστος της τροποποίησης ανά μπαλκονόπορτα;;

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Edited by Green Dragon
Link to comment
Share on other sites

Κόστος τροποποιησης μπορώ να σοθ δώσω με τιμές Αγγλίας κάτι που δέν νομίζω οτι βοηθά :| . Αν χρησιμοποιήσεις υτονκ επειδή χρησιμοποιής κολλά ο χρόνος είναι μειωμένος, το πόσο εξαρτάται από το μέγεθος του ανοίγματος. για την τελική επιφάνεια μπορείς να χρησιμοποιήσεις γυψοσανίδα με κολλα (dot and dab). Ανάλογα με το μεγεθος των κουφωμάτων υπολογίζουμε μία με δύο ώρες το τεμάχιο σύμφωνα με τον Spon εχε υπόψη οτι ο χρόνος είναι ενδεικτικός και τον χρησιμοποιούμε σε κοστολογίσεις και προγραμματισμό έργου.

Link to comment
Share on other sites

1. Αλουμίνια ή συνθετικά κουφώματα;;; Με αυτά που διάβασα, το αλουμίνιο είναι μεν πιο ακριβό αλλά έχει περισσότερα πλεονεκτήματα. Οπότε τα κουφώματα αλουμινίου μου φαίνονται σαν μονόδρομος. Σωστά;;; Η περιοχή που μένω (κεντρική Αθήνα) δεν έχει υπερβολές στις θερμοκρασίες.

 

2. Συρόμενα ή ανοιγόμενα;;; Το διαμέρισμα είναι παλιά κατασκευή - 25ετίας - μεγάλο, διαμπερές, με 8 μπαλκονόπορτες...Τα κουφώματα θα αντικαταστήσουν ήδη υπάρχοντα χωνευτά. Οπότε λέω να αποφύγω τα ανοιγόμενα, για να γλυτώσω μερεμέτια και επιπλέον κόστος. Τα τζαμιλίκια θα είναι λοιπόν συρόμενα, χωνευτά. και αυτό περιορίζει τις επιλογές που έχω στις ελαφριές σειρές των εταιριών. Για παράδειγμα μπορώ να βάλω την 2.000 της Europa ή την 9.200 της Alumil. Δεν χωράνε βαρύτερες σειρές, δυστυχώς...

 

3. Θερμοδιακοπτόμενα ή ψυχρά κουφώματα;;; Εδώ έχω μεγάλο πρόβλημα. Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής η τοιχοποιία έχει χάσει την όποια θερμομόνωση είχε εξαρχής, το ίδιο και η ταράτσα που είναι ακριβώς από πάνω. Μου φαίνεται πιο λογικό και πιο ισορροπημένο να εξοικονομήσω ένα 25% πηγαίνοντας σε απλή σειρά και την άνοιξη να τα δώσω αυτά και να κάνω μία καλή μόνωση στη ταράτσα. Εδώ θέλω οπωσδήποτε τη γνώμη σας...

 

4. Τζάμια μάλλον ενεργειακά, 4-12-5, με Μονό Συμβατικό / Αποστάτης / Μονό Ενεργειακό. Και λέω μάλλον ενεργειακά, επειδή υπάρχει και το θέμα της ανύπαρκτης θερμομόνωσης της τοιχοποιίας και της ταράτσας. Απο ότι έχω καταλάβει το εξωτερικό θα είναι low-e. Και εδώ θέλω γνώμες...

 

5. Αλλάζω και τα ρολά. Και 8 ρολά λοιπόν. Για αυτά δεν έχω ιδέα... Οπότε όποιος έχει ψάξει το θέμα ας μου πει τι να προσέξω.

 

Καλησπερα κ χρονια πολλα.

1) αλουμινιο αυστηρα για πολλους λογους που δεν θα αναπτυξω εδω

2)Τα ανοιγομενα κουφωματα ειναι σαφως ανωτερα σε θερμομονωση-ηχομονωση, αλλα το κακο ειναι οτι πιανουν πολυ χωρο και ειδικα αν το σπιτι ειναι μικρο θα εχεις προβλημα. Βεβαια αν μου λες οτι θα αλλαξεις 8 πορτες σημαινει οτι εχεις αρκετα δωματια, οποτε στη θεση σου ισως εβαζα ανοιγομενα. Μερεμετια τα ανοιγομενα δεν εχουν καθολου στην κατασκευη σου.Συρομενα τζαμιλικια με ρολα??? εισαι σιγουρος? οχι πως δεν γινεται, αλλα μαλλον εννοεις αντικατασταση στα ηδη υπαρχοντα ραουλα. Αν χωραει θερμοδιακοπη ή οχι ο τοιχος σου εξαρταται απ το διακενο. επισης σε τι οροφο βρισκεσαι? Η 9200 της alumil δεν ειναι ελαφρια σειρα...

3) Θερμοδιακοπη σε τοσο παλιο κτιριο προυποθετει την αναλογη μονωση σε τοιχοποιια, αλλιως ειναι αδικος κοπος.

4) ομοιως δεν νομιζω να αξιζει ενεργειακο τζαμι με ψυχρο πλαισιο αλουμινιου...

5) Θα σου ελεγα επικαθημενα ρολα με ανοιγομενα διφυλλα τζαμιλικια κ σητες (αν χρειαζεσαι) οριζοντιας κυλισης...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάμε λοιπόν:

1. Αλουμίνια ή συνθετικά κουφώματα;;; Με αυτά που διάβασα, το αλουμίνιο είναι μεν πιο ακριβό αλλά έχει περισσότερα πλεονεκτήματα. Οπότε τα κουφώματα αλουμινίου μου φαίνονται σαν μονόδρομος. Σωστά;;; Η περιοχή που μένω (κεντρική Αθήνα) δεν έχει υπερβολές στις θερμοκρασίες.

 

2. Συρόμενα ή ανοιγόμενα;;; Το διαμέρισμα είναι παλιά κατασκευή - 25ετίας - μεγάλο, διαμπερές, με 8 μπαλκονόπορτες...Τα κουφώματα θα αντικαταστήσουν ήδη υπάρχοντα χωνευτά. Οπότε λέω να αποφύγω τα ανοιγόμενα, για να γλυτώσω μερεμέτια και επιπλέον κόστος. Τα τζαμιλίκια θα είναι λοιπόν συρόμενα, χωνευτά. και αυτό περιορίζει τις επιλογές που έχω στις ελαφριές σειρές των εταιριών. Για παράδειγμα μπορώ να βάλω την 2.000 της Europa ή την 9.200 της Alumil. Δεν χωράνε βαρύτερες σειρές, δυστυχώς...

 

3. Θερμοδιακοπτόμενα ή ψυχρά κουφώματα;;; Εδώ έχω μεγάλο πρόβλημα. Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής η τοιχοποιία έχει χάσει την όποια θερμομόνωση είχε εξαρχής, το ίδιο και η ταράτσα που είναι ακριβώς από πάνω. Μου φαίνεται πιο λογικό και πιο ισορροπημένο να εξοικονομήσω ένα 25% πηγαίνοντας σε απλή σειρά και την άνοιξη να τα δώσω αυτά και να κάνω μία καλή μόνωση στη ταράτσα. Εδώ θέλω οπωσδήποτε τη γνώμη σας...

 

4. Τζάμια μάλλον ενεργειακά, 4-12-5, με Μονό Συμβατικό / Αποστάτης / Μονό Ενεργειακό. Και λέω μάλλον ενεργειακά, επειδή υπάρχει και το θέμα της ανύπαρκτης θερμομόνωσης της τοιχοποιίας και της ταράτσας. Απο ότι έχω καταλάβει το εξωτερικό θα είναι low-e. Και εδώ θέλω γνώμες...

 

5. Αλλάζω και τα ρολά. Και 8 ρολά λοιπόν. Για αυτά δεν έχω ιδέα... Οπότε όποιος έχει ψάξει το θέμα ας μου πει τι να προσέξω.

 

Συγχωρέστε με για τις απορίες, αλλά είμαι ανίδεος και την ερχόμενη εβδομάδα θα φέρω 2-3 μαστόρους να μου δώσουνε προσφορές. Οπότε χρειάζεται να είμαι προετοιμασμένος τι θα συζητήσω και τι θα ζητήσωa>a>

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σαςa>

  1. Αλουμινίου (υλικό δοκιμασμένο χρόνια χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα).
  2. Αν μπορεί από θέμα χώρου, ανοιγόμενα. Έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά στις κατηγορίες Αντοχή στην Ανεμοπίεση, Υδατοστεγανότητα, Αεροδιαπερατότητα. Τώρα αν θες να βάλεις χωνευτά και τη μπορεί να χωρέσει δεν Κενό στο τοίχο για Χωνευτά Κουφώματα.
  3. Αν έχει αυτόνομη θέρμανση να βάλεις Θερμοδιακοπτόμενα. Με μια αύξηση του κόστους περίπου κατά 20% (για θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα με ενεργειακά τζάμια) θα έχει εξοικονόμηση ενέργεια περίπου 30% και θα κάνει απόσβεση το επιπλέον κόστος σε 5 περίπου χρόνια (με τις τρέχουσες τιμές ενέργειας με τις ακριβότερες μελλοντικές μπορεί να γίνει και απόσβεση και σε 4 έτη). Απόσβεση Κόστους Κουφωμάτων & Ενεργειακές Απώλειες Κουφωμάτων. Όσα αναφέρονται στα link αφορούν ενεργειακές απώλειες από τα κουφώματα και όχι από άλλα τμήματα του κελύφους. Άρα ότι κέρδος έχεις από τα κουφώματα είναι κέρδος στην τσέπη σου άσχετα με τις απώλειες της τοιχοποιίας ή του δώματος.
  4. Ενεργειακά Low-e όπως ανέφερα και παραπάνω.
  5. Αν τα νέα ρολά μπουν στις θέσεις εντοιχισμένες θέσεις που πιθανότατα υπήρχαν τα παλαιά τότε απλά συμβατικά κάνουν την δουλειά που πρέπει. ΠΡΟΣΟΧΗ στις θερμογέφυρες. Διαφορετικά αν όλο το κουτί του ρολού βρίσκεται στις καιρικές συνθήκες θα πρέπει να μπει κουτί ρολού με θερμοδιακοπή. Όσο για το φυλλαράκι του ρολού δες Χρήση Ρολών ή Παντζουριών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.