Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση Ν4014 σε περίπτωση κατάτμησης ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Σε περίπτωση υπόγειας αποθήκης έγινε μετά την έκδοση της άδειας, κατάτμηση μιας αποθήκης σε 2 ξεχωριστές αποθήκες, χωρίς ωστόσο να γίνει ενημέρωση της άδειας. Η σύσταση οριζοντίου έγινε με τις 2 ξεχωριστές αποθήκες (έχει γίνει το 1994). Δεδομένου ότι υπάρχουν συμβόλαια που πλέον φαίνονται 2 ξεχωριστές ιδιοκτησίες, όσον αφορά την έκδοση βεβαίωσης τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Στα σχέδια της άδειας έχουμε μια ιδιοκτησία και στα συμβόλαια 2 ιδιοκτησίες!!

 

Σημειώνω ότι το αυτό που αναφέρω παραπάνω (και ειδικά σε υπόγειες αποθήκες) το έχω συναντήσει κατ'επανάληψη και είναι ιδιαίτερα συχνό φαινόμενο. Δεδομένου ότι δε συνιστά υπέρβαση δόμησης ή αλλαγή χρήσης, δίνουμε τη βεβαίωση ή όχι; Και τι βεβαίωση δίνουμε; Για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά σύνολο 2 κι ας φαίνεται μία ιδιοκτησία στα σχέδια της άδειας;

Μήπως πρέπει να γίνει τροποποίηση της άδειας και στη συνέχεια να εκδοθεί η βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουμε καμία βεβαίωση.

Βγάζουμε πρώτα κανονική οικοδομική άδεια "ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΣΕ ΔΥΟ" και στη συνέχεια εκδίδουμε δύο βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε... Και γω αυτή την άποψη έχω. Βέβαια το ΤΕΕ οφείλει κατά τη γνώμη μου να δώσει διευκρινήσεις και όχι να κρύβεται, γιατί περιπτώσεις σαν αυτή που περιγράφω είναι πολύ συνηθισμένες.

Για το γεγονός βέβαια ότι οι συμβολαιογράφοι προχωρούσαν στη σύνταξη συμβολαίων χωρίς εγκεκριμένα σχέδια ούτε κουβέντα....

Link to comment
Share on other sites

Άσε τους συμβολαιογράφους να κάνουν ό,τι "καταλαβαίνουν". Εμείς πρέπει να κάνουμε ΣΩΣΤΑ τη δουλειά μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε οικόπεδο 3.000τ.μ., με κτίσμα παλιο πέτρινο χωρίς άδεια, γίνεται κατάτμηση σε δύο αυτοτελή οικόπεδα 1000τ.μ. και 2.000τ.μ. Το κτίσμα βρίσκεται στο τμήμα των 2.000τ.μ., το οποίο παραμένει στον αρχικό ιδικτήτη, ενώ το τμημα των 1000τ.μ. το οποίο είναι αδόμητο, μεταβιβάζεται ως αυτοτελή ιδιοκτησία. Η υποχρέωση του μηχανικού για την βεβαίωση, θα αφορά το διαιρετό τμήμα των 1000 τ.μ., το οποίο μεταβιβάζεται ή το συνολικό ακίνητο ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός οικισμού -σχεδίου? Αν όχι, η κατάτμηση που λες θα γίνει τώρα ή έχει συντελεστεί? (και με ποιο τρόπο?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουμε καμία βεβαίωση.

Βγάζουμε πρώτα κανονική οικοδομική άδεια "ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΣΕ ΔΥΟ" και στη συνέχεια εκδίδουμε δύο βεβαιώσεις.

 

Αυτή η αδειοδότηση πως μπορεί να δοθεί?

Δηλαδή, πως η πολεοδομία θα δώσει άδεια να γίνουν εργασίες που έχουν ήδη γίνει?

Δεν θα πρέπει η άδεια να προηγείται των εργασιών?

Από την άλλη, αν στην αποτύπωση υπάρχουσας κατάστασης δείξεις στην πολεοδομία τον διαχωριστικό τοίχο να υπάρχει, δεν θα το εκλάβει η υπηρεσία ως αυθαίρετο?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο 3.000τ.μ., με κτίσμα παλιο πέτρινο χωρίς άδεια, γίνεται κατάτμηση σε δύο αυτοτελή οικόπεδα 1000τ.μ. και 2.000τ.μ. Το κτίσμα βρίσκεται στο τμήμα των 2.000τ.μ., το οποίο παραμένει στον αρχικό ιδικτήτη, ενώ το τμημα των 1000τ.μ. το οποίο είναι αδόμητο, μεταβιβάζεται ως αυτοτελή ιδιοκτησία. Η υποχρέωση του μηχανικού για την βεβαίωση, θα αφορά το διαιρετό τμήμα των 1000 τ.μ., το οποίο μεταβιβάζεται ή το συνολικό ακίνητο ;

Ευχαριστώ.

Είναι εντός οικισμού -σχεδίου? Αν όχι, η κατάτμηση που λες θα γίνει τώρα ή έχει συντελεστεί? (και με ποιο τρόπο?)

 

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση με λίγο διαφορετικά εμβαδά (4800τμ το αρχικό, 4500τμ το κατατμούμενο το οποίο και μεταβιβάζεται και 300τμ το εναπομένων το οποίο παραμένει στον αρχικό ιδιοκτήτη και έχει αυθαίρετο κτίσμα).

Το ακίνητο βρίσκεται εκτός σχεδίου, εκτός οικισμού, εκτός ΖΟΕ και εκτός ζώνης οικισμού προ 1923.

Κατά τους συμβολαιογράφους που ρώτησα, η βεβαίωση που θα βγεί θα αφορά το μεταβιβαζόμενο.

Κατά την προσωπική μου άποψη, η οποία συμφωνεί με πολλούς συναδέλφους που επικοινώνησα, η βεβαίωση θα πρέπει να αφορά όλο το ακίνητο, προτίστως για να γίνει η κατάτμηση και έπειτα να μεταβιβαστεί το ένα από τα δύο ακίνητα.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός οικισμού -σχεδίου? Αν όχι, η κατάτμηση που λες θα γίνει τώρα ή έχει συντελεστεί? (και με ποιο τρόπο?)

Το ακίνητο είναι εντός οικισμού και η κατάτμηση με την μεταβίβαση του τμήματος των 1000τ.μ. θα γίνει με συμβολαιογραφιή πράξη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

...Κατά την προσωπική μου άποψη, η οποία συμφωνεί με πολλούς συναδέλφους που επικοινώνησα, η βεβαίωση θα πρέπει να αφορά όλο το ακίνητο, προτίστως για να γίνει η κατάτμηση και έπειτα να μεταβιβαστεί το ένα από τα δύο ακίνητα.

...

Νομίζω ότι δεν μπορεί να γίνει συμβολαιογραφική πράξη κατάτμησης χωρίς ταυτόχρονα και μεταβίβαση.

Δηλαδή δεν μπορεί να κάνεις μόνο κατάτμηση σε ένα ακίνητο με συμβολαιογραφική πράξη.

Πάντως ρώτησα συμβολαιογράφο και μου είπε ότι η βεβαίωση αφορά μόνο το διαιρετό τμήμα του οικοπέδου, άσχετα αν στο τοπογραφικό διάγραμμα απεικονίζεται το αρχικό ακίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.