Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη & κατασκευή inverter


ΛΙΑΚΟΥΡΑΣ

Recommended Posts

Θέλω να σχεδιάσω και να κατασκευάσω ένα σύστημα inverter, του οποίου οι μπαταρίες να φορτίζουν απο μία γεννήτρια και να τροφοδοτεί οικιακή κατανάλωση που αποτελείται απο: οικιακό ψυγείο, 5 φωτιστικά, μία τηλεόραση.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

ινβερτερ με μπαταρριες? ποσα βολτς, τι γεννητρια,ηλιακη?

Link to comment
Share on other sites

ινβερτερ με μπαταρριες? ποσα βολτς, τι γεννητρια,ηλιακη?

 

Έχω μια γεννήτρια ηλεκτρικού ρεύματος (220V) και θέλω να φορτίζω μπαταρίες (12 ή 24V) οι οποίες θα τροφοδοτούν καταναλώσεις στα 220V όπως ηλεκτρικό ψυγείο, φωτιστικά, τηλεόραση

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα inverter-charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη σαν αυτό.

 

Αν έχεις γνώσεις και εμπειρία με κατασκευές ηλεκτρονικών, είναι εφικτό να κατασκευάσεις έναν inverter "τροποποιημένου ημιτόνου" και να το συνδυάσεις με έναν φορτιστή για να κάνεις αυτό που θέλεις.

Όμως θα είναι πολύ υποδεέστερο σε σχέση με αυτό που προτείνω το οποίο κάνει όλα αυτά και με εξαιρετική ποιότητα.

Αν ψάξεις στο internet "DC to AC inverter" θα βρεις αρκετά σχέδια αλλά σχεδόν αποκλειστικά για τροποποιημένο ημίτονο το οποίο δημιουργεί προβλήματα στην τροφοδοσία επαγωγικών φορτίων και συσκευών που περιέχουν παλμοτροφοδοτικά.

Αν το κάνεις για να περάσεις την ώρα σου ευχάριστα και δημιουργικά, έχει καλώς...αν θέλεις να γλυτώσεις χρήματα, δεν νομίζω ότι είναι ο σωστότερος τρόπος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η γεννητρια που θα φορτιζει τους συσσωρευτες συνεχους ρευματος πρεπει να ειναι ηλιακα ΦΒ πανελς.αν εχεις χωρο θινφιλμ, αν δεν εχεις κρυσταλλικα. πρεπει σε σειρα να μπει και ενας ρυθμιστης τασεως και φορτιστης, και αυτο αγοραζεις ετοιμο, ~~50-100 ΕΥΡΑ. μετα αγοραζεις ετοιμο ενα ινβερτερ απο συνεχες μπαταριων σε εναλλασομενο δικτυου, ~~100 ευρα τετραγωνικου παλμου, η~~500 ευρα ημιτονοειδους παλμου και εχεις δωρεαν ρευμα για ~~10-30 ετη , και χωρις ΕΕΤΗΔΕ.

αν και καλα θελεις να καταναλωνεις καυσιμο για γεννητρια ,παιρνεις γεννητρια με κινητηρα υγραεριου,και η αγοραζεις μπουκαλα υγραεριου, η παραγεις δωρεαν αεριο μεθανιο απο πυρολυση βιομαζας, ητοι αχρησττα ξυλα για πεταμα.

οποτε εχεις λυσεις και δωρεαν και επι πληρωμη.

ως προς το περιβαλλον, ειναι καλυτερα, ητοι δεν ρυπαινουν οι δωρεαν λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπαρχει μια πολυ απλη και ασφαλης λυση:

Παρε ενα UPS.

1. Συνδεεις στην παροχη του UPS την γεννητρια και τα φορτια σου στην εξοδο

2. Αν εχεις επιπλεον μπαραριες τις συνδεεις στην θυρα επεκτασης (συνεχους) του UPS

3. Tα UPS ειναι φτηνα. Προσφατα πληρωσα 600Ε για 2000VA (true online)

4. Δεν χρειαζεται να επεμβεις μονος σου σε μερη με επικινδυνες τάσεις. (Προσωπικα για να κατασκευασω Inverter χρειαστηκα 3 χρονια μετα το τελος των σπουδων και καμια 10ρια αποτυχημενες προσπάθεις οι οποιες κατεληγαν σε εκρηξεις ή πυρκαγιες)

5. Οι μπαταριες σου φορτιζουν αυτοματα

6. Αν ειναι λιγο γνωστης μπορεις να ξεκινας την γεννητρια οταν ειναι αδεια η μπαταρια σου χρησιμοποιωντας τα δεδομενα της σειριακης θυρας του UPS

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Κατασκευάζω inverters παντός τύπου,με δικό μου software και hardware απο την αρχή,και σε ότι υσχί θέλεις. Μπορώ να διαθέσω σχέδια,πληροφορίες και λογισμικό σε πολύ καλή τιμή για να φτιάξεις το δικό σου μηχάνημα σε ότι υσχί το θές εσύ.Δυστηχώς δεν μπορώ να τα δώσω δωρεάν,γιατί αυτή η δουλειά μου πήρε 6 χρόνια,και κόστισε αρκετά χρήματα μέχρι την τελική του υλοποίηση...ελπίζω να κατανοείτε...

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, tsosmis said:

Κατασκευάζω inverters παντός τύπου,με δικό μου software και hardware απο την αρχή,και σε ότι υσχί θέλεις. ...

Ωραίος, μπράβο.
Τι efficiency βγάζεις, κόστος, όγκος, ισχύς, τοπολογίες, εξαρτήματα, chipsets κλπ?
Εχεις δώσει δείγμα κάπου για review ή σε έκθεση? Μοιάζει με τίποτα απ'αυτά?
Αν μιλάς για κλιματιστικά, μπαρδόν.

edit:

Quote

... Μπορώ να διαθέσω σχέδια,πληροφορίες και λογισμικό σε πολύ καλή τιμή ...

στο showroom.

Edited by AMHxaNos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AMHxaNos said:

Ωραίος, μπράβο.
Τι efficiency βγάζεις, κόστος, όγκος, ισχύς, τοπολογίες, εξαρτήματα, chipsets κλπ?
Εχεις δώσει δείγμα κάπου για review ή σε έκθεση? Μοιάζει με τίποτα απ'αυτά?
Αν μιλάς για κλιματιστικά, μπαρδόν.

edit:

στο showroom.

Η απόδοση  είναι 95 με 98 % ,  το κόστος σχετίζεται με τα βάττ,(περίπου 60 λεπτά ανα watt , δεν μιλάμε για μαζική παραγωγή γιατί οι τιμές αλάζουν )αντέχουν τεράστια ρεύματα  εκκίνησης,διότι είναι με μετασχηματιστή σηδίρου ,(που σημαίνει κόστος και βάρος σε σχέση με κάποιο φθηνό και ελαφρύ σαν αυτά που μου έστειλες στο link )   καθαρού ημιτονίου  ,τοπολογία πλήρους γέφυρας,φυσικά με mosfet ,και χρησιμοποιώ atmel  μικροελεγκτη.Μπορώ να το κάνω απο 100w έως 100 kw δεν με περιορίζει η υσχίς αφού το φτιάχνω εξ ολοκλήρου απο το μηδέν.Δεν έχω δείξει ακόμα κάπου τα σχέδιά μου ,είμαι ένα στάδιο πρίν την  διαδικασία πιστοποίησης.Μιλάω για αντιστροφέα dc -ac όχι κλιματιστικό.Αυτά του link  χωρίς υπερβολές είναι για χαλαρά φορτία,γιατί άμα τα ζορίσεις,πήραν φωτιά,άσε που μερικά δεν είναι όσσα watt αναγράφουν,και αυτό το λέω εκ πείρας..!

 

Edited by tsosmis
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι τα πλεονεκτήματα εν συγκρίσει με τους υπάρχοντες inverters;

Επίσης για 10kW δίνεις κοστολογίο περίπου 6000€. Γεγονός που η τιμή η ίδια σε βγάζει εκτός αγοράς εκτός και έχει μια καινοτομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.