Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ράμπα εισόδου σε γκαράζ


Dimitris!

Recommended Posts

Επέκτασή στον ακάλυπτο;

Για το τμήμα που καλύπτει την ραμπα και βρίσκεται εκτός περιγραμματος δεν υπάρχει υποχρέωση μπαζωματος. Μόνο περιορισμός ως προς το μέγιστο εμβαδόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@xalexv

 

Προφανώς εννοείς επέκταση του υπογείου στον ακάλυπτο για να καλύψει τις ανάγκες στάθμευσης (με τις απαραίτητες προϋποθέσεις μπλα μπλα). Το 1 μέτρο θεωρείται το ελάχιστο για να μπορέσεις να το φυτέψεις ώστε να καλύψεις την υποχρεωτική φύτευση. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει ευνοϊκή αντιμετώπιση της ράμπας έναντι του βασικού υπόγειου χώρου - το 1 μέτρο θα είναι 1 και όχι 0,50.

 

Αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα υποχρεωθείς να βάλεις πλατφόρμα αυτοκινήτων - οι πολεοδομίες δεν είναι για να κάνουν χάρες (όπως, ενδεχομένως, στην περίπτωση που αναφέρεις)!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για προδιαγραφες χωρων σταθμευσης ισχυει το ΠΔ720/1979??

Υπαρχει κατι πιο καινουριο????

 

ΕDIT

θα τα βρειτε ολα εδω

http://www.engineering.gr/design/home/default.asp?from_frames=../ekos/ekos.asp?show_all=1

 

(πανικος γινεται και με αυτο...2143235 ΠΔ-ΥΑ-ΚΥΑ-ΦΕΚ κτλ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απόφ. 98728/7722/93.

Προδιαγραφές για την κατασκευή χώρων στάθμευσης

αυτοκινήτων που εξυπηρετούν τα κτίρια.

(ΦΕΚ 167 Δ της 2.3.93).

 

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ` ΑΡΙΘ. 111 ΦΕΚ Α΄76/5.3.2004

Καθορισμός του απαιτουμένου αριθμού θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων αναλόγως

των χρήσεων και του μεγέθους των κτιρίων στο ηπειρωτικό τμήμα της Περιφέρειας

Αττικής και κατάργηση του π.δ/τος 230/1993 (Α`94).

 

DivShare File - FEK 167D_93 - PRODIAGR PARKING PLHRES!.pdf

 

DivShare File - FEK_A_76_2004 gia parking.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι συνάδελφος, αλλά θέλω να σας ρωτήσω για ένα θέμα δικής μου ιδιοκτησίας για θέση στάθμευσης. Από 30ετίας διαμέρισμα μου με άδεια του 1979 είχε μια συγκεκριμένη θέση στάθμευσης στη πιλωτή της οικοδομής και για 20 χρόνια συνεχόμενα. Πρίν 10 χρόνια που νοίκιαζα το διαμέρισμα αυτό η συνέλευση της πολυκατοικίας αποφάσισε να ανταλλάξει τη θέση αυτή με μια εκτός ΄πιλωτής (εκτός του στεγασμένου τμήματος) και να την παραχωρήση σε διαμέρισμα ίδιων τετραγωνικών και λιγότερων χιλιοστών επί του οικοπέδου μιας και βρίσκεται σε κατώτερο όροφο, με το πρόσχημα οτι θα διευκολύνοντε οι ιδιοκτήτες και όχι οι ενοικιαστές. Επιστρέφοντας στο διαμέρισμα μου για ιδιοκατοίκηση τους ζήτησα να μου επιστραφεί η θέση μιας και έχει δωθεί σε ενοικιαστή πλέον. Και το αρνήθηκαν. Τί θα μπορούσα να κάνω γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αυτή η "ανταλλαγή των θέσεων" πώς έγινε? Κατοχυρώθηκε και συμβολαιογραφικά? Γιατί η αρχική θέση που αναφέρεις ότι είχες, (λογικά) θα αναφερόταν στο συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού όταν το πήρες εσύ. Και κάτι άλλο, η συνέλευση της πολυκατοικίας από πότε έχει τέτοιου είδους δύναμη, δυνατότητες και δικαιοδοσίες να παίρνει τέτοιου είδους αποφάσεις και να κάνει τέτοιες ανταλλαγές???

 

Εκτός εάν επειδή είναι του 1979 δεν υπήρχε καν το καθεστός της κατοχυρωμένης συμβολαιογραφικά θέσης στάθμευσης στην pilotis. Όπως και να έχει ξεκίνα από τον κανονισμό της πολυκατοικίας να δεις τι διαιώματα έχει η γενική συνέλευση, γιατί έχω την αίσθηση ότι πρέπει να συμφωνούν το 100% των ψήφων για να γίνει κάτι τέτοιο. Εκτός εάν τότε είχες συμφωνήσει. Μου φαίνεται ότι δεν θα αποφύγεις το δικηγόρο..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει καμία ανταλλαγή ουδέποτε συμβολαιογραφικά και υπήρχε ένα καθεστώς συμφωνίας κυριών για τα κοινά θέματα που μας απασχολούσαν. Σκέφτομαι να βάλω αυθαίρετα, το αυτοκίνητο μου, όπου νομίζω πως είναι δίκαιο για μένα χωρίς να απευθυνθώ σε δικηγόρο όπως και αυθαίρετα μου αφαίρεσαν τη θέση. Είναι σε μια 4αροφη οικοδομή το τρίτο μεγαλύτερο σε χιλιοστά επί του οικοπέδου το διαμέρισμα μου και το μόνο που δεν μπόρεί κάπου να χωρέσει εντός στεγασμένου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

@xalexv

 

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει ευνοϊκή αντιμετώπιση της ράμπας έναντι του βασικού υπόγειου χώρου - το 1 μέτρο θα είναι 1 και όχι 0,50.

 

Είχα περάσει άδεια με επέκταση υπογείου εκτός περιγράμματος χωρίς μπάζωμα επειδή μου έβγαινε η φύτευση. Και ο ελεγκτής το είδε και μου είπε ότι ήταν σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.