Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργατικές κατοικίες - τοπικό ρυμοτομικό


Kane

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

έχω τη γνώμη ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την οδό 

Ρυμοτομικό, σημαίνει πόλη. Κι οι δρόμοι φυσικά κοινόχρηστοι και μάλιστα με επίσημο τρόπο, το ΦΕΚ.

Επίσης, οι δρόμοι στα όρια των ρυμοτομικών, δίνουν δόμηση στα απέναντι γήπεδα, όσο μία αρτιότητα.

Γιατί όχι;;

Edited by maroudas
Link to comment
Share on other sites

εσύ ως εκτός σχεδίου πρέπει σύμφωνα με το Π.Δ 1985 περί εκτός σχεδίου πρέπει για να έχεις αρτιότητα, να έχεις πρόσωπο σε οδό προ του 1924

που προφανώς δεν την έχεις

άσχετα αν σύμφωνα με μια απόφαση βεβαιωση ΑΟΕΔ.PDF 

όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του οικισμού των εργατικών ( και άσχετα με το πότε εκδόθηκε το ειδικό διάταγμα  δόμησης τους)

είναι και θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι για την πόλη στην οποία βρίσκονται

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

εσύ ως εκτός σχεδίου πρέπει σύμφωνα με το Π.Δ 1985 περί εκτός σχεδίου πρέπει για να έχεις αρτιότητα, να έχεις πρόσωπο σε οδό προ του 1924

που προφανώς δεν την έχεις

άσχετα αν σύμφωνα με μια απόφαση όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του οικισμού των εργατικών ( και άσχετα με το πότε εκδόθηκε το ειδικό διάταγμα  δόμησης τους)

είναι και θεωρούνται κοινόχρηστοι χώροι για την πόλη στην οποία βρίσκονται

 

Να σου ζητήσω συγγνώμη, αλλά η "δική" μου ιδιοκτησία είναι εντός οικισμού.  Είναι περίεργο, που και το ΦΕΚ αναφέρει ως "εκτός σχεδίου", εντάσσοντας και τους οικισμούς, στην ευρύτερη εκτός σχεδίου δόμηση, προφανώς. Διότι η έκταση των Εργ. Κατοικιών ήταν σε οικισμό, ακόμα και τότε που παραχωρήθηκε στον ΟΕΚ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου  στο ρώτησα. Το ΦΕΚ Εργατικών  πότε είναι, πριν το 1985? 

Γιατί αν είναι πριν και είσαι εντός οικισμού <2000 κατ ίσως μπορείς να αποκτήσεις αρτιότητα με τη διάταξη του ΦΕΚ 181Δ

κατά την οποία άρτια και οικοδομήσιμα είναι όλα τα οικόπεδα με όποιες διαστάσεις  έχουν  την ημέρα δημοσίευσης του

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Αυτό φίλε μου  στο ρώτησα. Το ΦΕΚ Εργατικών  πότε είναι, πριν το 1985? 

Γιατί αν είναι πριν και είσαι εντός οικισμού <2000 κατ ίσως μπορείς να αποκτήσεις αρτιότητα με τη διάταξη του ΦΕΚ 181Δ

κατά την οποία άρτια και οικοδομήσιμα είναι όλα τα οικόπεδα με όποιες διαστάσεις  έχουν  την ημέρα δημοσίευσης του

 

Σ' ευχαριστώ για την απόφαση που μου έστειλες. Μα και για όλες σου τις απαντήσεις.

Το ΦΕΚ του 2001 αναφέρει ως εκτός σχεδίου, μιάς κι οι οικισμοί στην ευρύτερη εκτός σχεδίου δόμηση εντάσσονται.

Το πιό ενδιαφέρον είναι πως οι δρόμοι παραχωρούνται στον δήμο, οπότε ο χαρακτήρας τους είναι κοινόχρηστος.

image.thumb.png.95488aba4aa6df5068e4fb7293a27074.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.